| Konata a întrebat:

Am o problema insa as dori multa seriozitate! Am fost la o prietena acum 3 saptamani si de saptamana trecuta a inceput sa ma manance capul. Am aflat ca am paduchi. M-am speriat foate tare.Nu am avut in viata mea asa ca mi-am intrebat mama de unde au aparut. A spus ca poate de la vreo caciula de la o colega sau chiar de la colega unde am dormit cu 3 saptamani in urma. Ma mananca foarte tare capul. Nu stiu ce sa mai fac. Am auzit ca se poate si cu gaz insa nu stiu sa-l folosesc. Stiti alte metode? ( se poate si babesti adica folosite pe vremuri).va rog fara jigniri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este bun și gazul, o pui pe mama ta să îl aplice pe pielea capului și pe lungimea firului de păr.
Și la farmacie sunt produse pentru combaterea păduchilor.
Succes.
Pa, pa.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
foloseste cu incredere gazul, si un pieaptan des, apoi pune-o pe mama/sora ta sa te ajute sa indeparteze ouale, astfel nu vei scapa de ele, vor muri, dar vor ramane pe firul de par...
O zi frumoasa sa aihappy

| mona a răspuns:

Du-te si cere de la farmacie ceva pentru paduchi

| Konata explică:

Multumesc frumos tutror pentru raspunsuri! :* love struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi bine sa pleci la farmacie caci cu siguranta nu ai vrea sa se inmultzeasca

| BassHunter13 a răspuns:

Este o solutie la farmacie pentru paduchi..Acuma depinde de farmacie si de oras.Costa intre 30-40lei!

| JulyStorm a răspuns:

Mergi la farmacie si iti vor recomanda fetele de acolo un sampon sau o solutie buna.
Apoi cumpara-ti un pieptene des si piaptana si ouale depuse de scarbosenii.

Nu-i un capat de tara, nu te alarma. Am patit si eu si pana la urma s-a tratat. Am urlat doua zile ca vroia maica-mea sa ma tunda (aveam parul pana la fund), dar a reusit sa ma curete si fara tunsoare. S-au chinuit cateva zile (ea cu sor-mea), dar se poate.
Si mi-a fost invatatura de minte, nu m-am mai apropiat cu capul de nimeni, de atunci. laughing

| Ansassisia33 a răspuns:

Da. Si eu am avut foarte recent (tot asa, de la o prietena), dar am scapat foarte repede cu Parasidose. Are si un pieptan special, ti-l dai pe parul ud, il ti 45 min, iti dai cu pieptanul si gata. Nu te speria. Stail calma, maine te duci la farmacie si-l ceri. Bafta:*

| Konata explică (pentru Ansassisia33):

Multumesc. Imi apui si pretul aproximativ? happy

| Ansassisia33 a răspuns (pentru Konata):

La mine a fost 28 lei

| Dorassi a răspuns:

Cu petrol pe care il cumperi tot de la farmacie.

| Dorassi a răspuns:

Mai sunt bune si spray-urile care se vand cu viaptan care elimina ouale pentru ca e foarte des.