| anonim_4396 a întrebat:

De ceva vreme ma doare jos aproape de ovare si in parti un pic mai jos de coaste. Ultima data cand am facut o ecografie acum 6 luni mi s-a spus ca ma doare jos din cauza gazelor.Nu am dureri persistente dar imi este foarte frica sa nu fac ocluzie intestinala sau ceva grav.In momentul de fata ma doare jos si daca apas(menstruatia a fost regulata si normala ca intotdeuna)
Ar trebui sa ma duc la spital?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Mariusflo a răspuns:

Poate fi ceva de la rinichi. Du-te la un doctor!

| Annnonimm a răspuns (pentru Mariusflo):

Intr-adevar am si ceva dureri lombare :s

| Aretha a răspuns:

De cand ai menstruatie? Daca e recenta, e in regula.Fiecare a avut asa dureri.
Din cauza gazelor? Se poate daca tu vorbesti in timp ce mananci (mamei mele i se intampla).
Dupa cat ai descris, nu mi se pare ceva grav.

| Annnonimm a răspuns (pentru Aretha):

Menstruatia am avut-o cam acum o saptamana si ceva, ce ma sperie acum este ma doare jos destul de rau mai ales cand ma misc sau daca palpez.
inainte de ecografie medicul m-a palpat si a zis ca este posibil sa am apendicita pentru ca ma durea in partea dreapta iar dupa ecografie mi-a zis ca e de la gaze.si da vorbesc in timp ce mananc.

| Aretha a răspuns (pentru Annnonimm):

Apendicita nu se face de la asta si daca te doare aproape de ovare, inseamna ca ai stat pe rece.Nu mai vorbi in timp ce mananci, mai jos de buric, burtica ai mica e plina de "bule de aer" asa se si vede pe ecografie banuiesc.
Nu stiu ce sa zic, du-te la spital, nu sunt specialist.In orice caz, daca o fi sa fie apendicita, e o operatie foarte usoara..totusi nu prea cred.Succes.

| StartingANewLife a răspuns (pentru Annnonimm):

Balonarea e o problemă complexă. Nu o ai doar din cauză că vorbeşti în timp ce mănânci. Şi dacă mănânci rapid, vei obţine acelaşi efect. Contează foarte mult şi ce mănânci. (Uneori, eu mă balonez deşi beau doar apă happy ) Eu zic să mai aştepti o oră două, şi dacă durerile sunt cauzate de balonare, vor disparea. Dacă persistă după câteva ore, şi sunt la fel de puternice, ai putea să mergi la urgenţe pentru orice eventualitate.

| Valentyna290497 a răspuns:

Da! Poate fi ceva la rinichi

| Annnonimm a răspuns:

Va multumesc de raspunsuri, eu am ceva probleme cu digestia si de asta nu sunt sigura daca sa ma duc sau nu la spital plus ca am vazut o gramada de cazuri la tv unde doctorii au operat pacientii de apendicita desi nu era cazul si acestia au murit dupa operatie si asta m-a speriat destul de rau pentru ca eu cam sufar de anxietate.
Nici eu nu cred ca este vorba de apendicita pentru ca am durerile astea de ceva timp doar ca azi ma doare ceva mai tare, in general ma linisteam dupa ce ma duceam la toaleta, acum sper sa nu fie nevoie sa ajung la urgente.