| CorleoneGyovanny a întrebat:

Salut.
De ce sunt speriat tot timpul fără motiv, mai ales când sunt singur sau lucrez singur la munca sunt asa speriat dar nu știu de ce, anxietatea e de vina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu esti sperita ca altii fac misto de tine?
Pai, acorda mai multa seriozitate jobului pe care-l faci si nu te mai baga in discutie cu colegii, ca sa nu mai faca misto de tine si sa nu te mai sperii, din nimicuri.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există fără motiv. Caută motivul.

| Freya1 a răspuns:

Senzatia de spaima vine de la ceva.Adica,ce îți trece ție prin cap când apare teama? Ca o sa pățești ceva, ca vine cineva etc?
Gandeste-te la asta și rezolvi problema.

| CleanHeart a răspuns:

E ceva acolo ce te deranjează in interiorul tău și s-a transformat în frica dar vezi de unde vine frica că nu există fara motiv și lucreaza la ea dar astea sunt lucruri grele, dureroase, trebuie răbdare dar merita, nu strica sa te cunoști mai bine și să meditezi, bafta

| Tekken33 a răspuns:

Da. La toate întrebările tale in majoritatea cazurilor anxietatea este cauza principala a problemelor. De ce nu te duci la un medic psihiatru? Îți va da ceva sa te calmeze.

| Jonathan1900 a răspuns:

In primul rand trecutul tau si experientele din trecut ti-au creat o stare de psihic agitata. Nu ai nevoie de psiholog pentru starea ta, te poti descurca si singur cu ea si poti trece peste ea. Pune-ti intrebarea: de ce imi e frica? Si cauta un raspuns, Daca nu gasesti un raspuns, nu ai motive sa fii speriat. Daca gasesti un motiv, te gandesti daca acel motiv merita sa te faca speriat, daca chiar se poate ceva ce te face sa fii speriat. Si facand exercitiul asta zi de zi mereu cand te simti speriat, cu timpul nu te vei mai simti speriat. O ruda a mea a trecut prin ce treci tu si a scapat de frica prin metoda asta. Mersul la phiholog nu a ajutat cu nimic, doar a golit portofelul.

| CorleoneGyovanny explică (pentru Jonathan1900):

Am avut mai demult un fost loc de munca care cei de acolo ma luau la mișto, ma făceau ca s nebun Etc, și după un timp cand m-am angajat altundeva și stau printre alții colegii am asa o frică fără motiv ca să nu ma facă și aia la fel și sa facă mișto de mine și etc, sunt speriat și in legatura cu mine, mereu când vorbesc cu cineva imi spun in gând " dacă ma ia asta la mișto și nu zic bine ce zic " asta numai din cauza la Aia de la fostul meu loc de munca

| Jonathan1900 a răspuns (pentru CorleoneGyovanny):

Uite sursa problemei tale. Dupa cum vezi, tu ai raspunsurile. Nu asculta de filozofiile altora, Treaba e practica si simpla.
Acum voi imita gandurile tale care ar trebui sa le ai ca sa treci peste asta, ia fii atent:
"Deci ma tem sa nu fiu luat la misto.
Si daca rad de mine ce are? Atat ii duce mintea pe ei. Sunt stoic si nu ma pot ei afecta pe mine.
"
Asta e cea mai simpla abordare.
Ei se comporta asa cu tine pentru ca au viata trista si singura lor bucurie e sa ii vada pe altii cum sufera. Chiar daca ei afiseaza ca au o viata fericita, nu e deloc asa. In adancul inimii lor ei sufera mai mult decat tine. De asta incearca sa te faca pe tine sa te simti mai rau decat ei.
A doua abordare e sa ii contraataci la glumele lor rautacioase.
Nu neaparat sa te iei si tu de ei, ci doar sa le dai raspunsuri pe masura si sa fii nepasator daca spui ceva bun sau nu.
.
Iti dau un exemplu.
La mine directorul general se lua de mine si ma lua la misto ca nu eram un angajat supus ca ceilalti si imi facea zilele grele.
" Mai "x". ce faci toata ziua? tu ai doua viteze, pe loc si inapoi". hahaha cu ceilalti angajati. Desi eu imi faceam treaba la timp si fara greseli. El ar fi vrut sa fac in plus si sa stau ore suplimentare neplatite.
Raspunsul meu era: " Cum se poate asa ceva domnule director? Eu imi dau silinta cel mai mult dintre toti cei prezenti aici. Si acasa ma gandesc la ce mai am de facut la serviciu. Si cu sotia in pat vorbesc despre serviciu. Sunt cel mai devotat din compania asta. " Eu spuneam asta cu seriozitate.
Dupa un raspuns ca asta, nu a mai avut ce glume sa faca pe seama mea si a raspuns: "hai gata lasa vrajeala si du-te inapoi la treaba"
.
Alta data mi-a spus ca imi scade din salar daca nu mai stiu ce.
Am raspuns" Puteti sa imi scadeti cat vreti din salar, oricum nu depinde viata mea de salarul asta". Si nu a scazut niciodata salarul
si exemple sunt multe, astea sunt cu cineva care e superior ierarhic cu tine. Dar cu colegi de munca, fara stres raspunde-le inapoi.
.
O sa vezi ca asa o sa scapi de frica.