| costy20br a întrebat:

Am observat ca de la un timp ma doare dantura de la cafea, am facut o pauza de 2 saptamani si nu am mai avut probleme, cum am baut iar cateva zile iar m-a luat durerea, nu puteam sa mai mestec nici macar o felie paine. Oare care sa fie cauza ca nu pot sa-mi explic multi nu cred, dar eu am experimentat de atatea ori, voi ce parere aveti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

La dumneavoastra problema nu este din cauza cafelei, ci este din cauza paradontozei cauzata poate de un diabet sau alte boli autoimune care afecteaza grav dintii, gingia se retrage din cauza bolii si de acolo va doare si va cad dintii, acolo sunt probleme mai complicate. Ce varsta ave ti?

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cafeaua ataca smalțul, nu toata lumea are simptomele descrise de tine, tu ai o alergie la cafea, deci si daca mergi la stomatolog in afara de un detartraj nu ar avea ce sa ti spuna decat sa renunti la cafea, dar la orice cafea ai aceasta problemă? De cit timp ai? Ai incercat sa schimbi marca cafelei care o bei? Incearca cele de la doncafe pliculețele cappucino poate cu acelea te impaci mai bine, ce varsta ai? Sănătate.

| costy20br explică (pentru CristiDinBucuresti):

Chiar doncafe beau, de orice marca de cafea, dar de ce numai partea de sus ma doare in schim partea de jos parca nu e a mea si am si toti dintii jos natura, ca sus e jale.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru costy20br):

Dintii de sus nu sunbt ai tai naturali? Sau cum.

| costy20br explică (pentru CristiDinBucuresti):

Au ramas canini si cei din fata (incisivi) in rest sunt pusi asta se datoreaza cafelei, si nu ma crede nimeni despre chestia asta ca am am ajuns sa-i scot din cauza cafelei, cum incepea cariile la ei se ''topea'' in 3 luni cu tot cu spalatul meu zi de zi.

| costy20br explică (pentru CristiDinBucuresti):

43 am, nu am diabet stau bine cu glicemia, eu totusi tind sa cred ca este o nevralgie pe partea de sus ca jos nu am probleme au toti dintii mei naturali, tin sa mentionez ca am ulcer duodenal dar mananc orice si il mai tratez cu ceaiuri, ca cu pastile si regim nu am ajuns la nici o rezolvare.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru costy20br):

Multumesc pentru fundă sanatate multă.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru costy20br):

La dumneavoastra problema nu este din cauza cafelei, ci este din cauza paradontozei cauzata poate de un diabet sau alte boli autoimune care afecteaza grav dintii, gingia se retrage din cauza bolii si de acolo va doare si va cad dintii, acolo sunt probleme mai complicate. Ce varsta ave ti?

| Elena9328 a răspuns:

Du te la stomatolog

| Kyttynna a răspuns:

Poate dantura ta are intoleranta/sensibilitate la cafea. Fa-ti un control stomatologic si solicita si parerea medicului. Eventual poti inlocui treptat cafeaua cu ceaiul. Mai poti folosi si pasta de dinti Sensodyne.

| Unici a răspuns:

Salut! Am doua obtiuni pentru tine:
1. mergi la dentist;
2. te lasi de cafea.

| costy20br explică (pentru Unici):

Oricum beau cat se poate de rar si n-am probleme, numai partea de sus a maxilarului ii afectata ca jos nu am probleme si nu ma doare