| Valentin100 a întrebat:

Am schimbat monitorul, si acesta nou nu merge in windows 7 64 biti in sensul ca ecranul ramane negru. (mentionez ca in safe mode merge perfect monitorul)
Eu cred ca windows 7 nu observa schimbarea si crede ca e vechiul monitor, cu vechiul driver (era un Samsung).
Nu stiu cum sa "sterg" tot ce tine de vechiul monitor (driver, etc), cred ca windows nu vede schimbarea.

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Valentine dormi? Uite asa imi arati la PLACA VIDEO daca ai driverele instalate: http://i.imgur.com/cH8tVrw.jpg

15 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Setează tu noul monitor la 'display properties', din SAFE MODE.
Sau (tot din SAFE MODE) setezi o rezoluție și o rată de refresh pe care știi sigur că o suportă noul monitor.

| Valentin100 explică (pentru mihai69):

Mersi pentru raspuns. Nu inteleg cum sa setez noul monitor la 'display properties' - adica? Nu am gasit nicaieri exact asa 'display properties'
Mentionez ca ambele monitoare suporta 1920 x 1080, totusi nu cred ca pot sa umblu in safe mode la refresh, daca dau pe display- change display settings, advanced settings, monitor- la screen refresh rate apare o singura optiune use hardware default settings, ce nu poate fi schimbata (in safe mode)

| mihai69 a răspuns (pentru Valentin100):

Din păcate, acum sunt pe „o sculă" care rulează WinXP și nu pot să verific exact cum se ajunge acolo (e drept, expresia aia nu e cea mai fericită - se referă la versiunile de Win de dinainte de Vista).
Oricum ar trebui să existe pe undeva un fișier xxxx.inf (configurare driver) care să poată seta noul monitor.
Altă soluție ar fi să alegi din SAFE MODE o rezoluție de 1024x768 (sau cât o fi, dacă e 16:9), pe care orice monitor de Doamne-ajută o poate afișa. Apoi pornești de acolo în sus, treptat.

| Valentin100 explică (pentru mihai69):

Am inteles, sa zicem ca as gasi acel fisier xxxx.inf, ce fac il editez eu manual? happy
Si daca da, cum, mi se pare ciudat.
DE asemenea, nu e chestie de rezolutie pentru care monitorul nou nu porneste, sunt sigur 100%, si daca las 800 x 600 acest nou monitor de 22 inchi tot ramane cu ecran negru.

| mihai69 a răspuns (pentru Valentin100):

Încearcă totuși.

| Valentin100 explică (pentru mihai69):

Am incercat in 800 x 600 si tot nu merge.

| mihai69 a răspuns (pentru Valentin100):

Marca și modelul plăcii video și al noului monitor?

| Valentin100 explică (pentru mihai69):

Asta e un link cu driverele mele : http://imageshack.com/a/img540/9377/jwJH4d.png

Placa video este incorporata in placa de baza asrock H61M-HVS (in linkul de mai sus vedeti si driverul video instalat)
Noul monitor este un AOC 22 inchi model 2236Vwa

| mihai69 a răspuns (pentru Valentin100):

Citește de la pagina 43 din manual!
http://us.aoc.com/support/documents/pdf/documents/408
Ai nevoie de CD-ul care a venit cu el în cutie.

| Valentin100 explică (pentru mihai69):

Va multumesc mult pentru raspunsuri, si apreciez implicarea de a ma ajuta.
Am rezolvat problema, dand uninstall la driverul video, si apoi windows a pus unul implicit de la care voi face upgrade la Intel hd graphics.

| K0sti a răspuns:

Driverele la placa video le ai instalate? Ia fa un print screen sa vad si eu!

| Valentin100 explică (pentru K0sti):

Http://imageshack.com/a/img540/9377/jwJH4d.png

Eu zic ca totul e ok :)
Monitorul este un AOC 22 inchi 2236Vwa

| Valentin100 explică (pentru K0sti):

Multumesc pentru raspunsul dumneavoastra care a rezolvat problema. Cand m-am dus la Adapter, intr-adevar aparea unavailable, sau n/a adica nu era ok driverul video. Am dat uninstall la Intel HD Graphics si mi-a mers, windows 7 a pus un diver general standard vga graphics adapter, la care o sa fac eu upgrade sa pun pe cel HD graphics. Problema s-a rezolvat, acum intra in windows 7! URAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

| K0sti a răspuns (pentru Valentin100):

Asta e primul pas! Urmeaza sa instalezi driverele care trebuie! La treaba!

| K0sti a răspuns (pentru Valentin100):

Valentine dormi? Uite asa imi arati la PLACA VIDEO daca ai driverele instalate: http://i.imgur.com/cH8tVrw.jpg

| Valentin100 explică:

Am uitat sa specific, nu este o problemea de rezolutie nesuportata de noul monitor, este un AOC de 22 inchi, si nu merge nici in 800 x 600 (am pus rezolutia asta in safe mode, si la fel ecran negru). Eu cred ca windows nu sesizeaza schimbarea de monitor, si ruleaza cu softul vechiului monitor.