| Ana00005 a întrebat:

Vrea sa imi cumpar un joc pentru pc, care imi cere memoria placii video de 512 mb, eu o am de 1694 mb, dar dedicata doar de 64 mb.Imi va merge sau trebuie sa o modific din BIOS?
Multumesc.

2 răspunsuri:
| pa1pa2pa3 a răspuns:

Trebuie modificata si ai nevoie de placa video dedicata

| hunter2010 a răspuns:

Conteaza mai mult versiunile texturi la o placa video, decat memoria alocata in sine. astfel cu o placa video de 256 model nou (pixel shader, open gl 3-4) poti rula ce ruleaza una la 1 gb cu versiuni vechi. in nici un caz nu o sa iti mearga prea bine cu placa video integrata, modificand-o din bios ii maresti memoria alocandu-i memorie ram, care tine loc doar de,, umplutura,, ai sanse sa rulezi ceva jocuri vechi cu versiune shader 2, dx 9, peste astea ai nevoie de placa video dedicata.