| stefyy234 a întrebat:

Help mee!puppy dog eyes Am mai pus intrebarea asta dar nu am primit nici un raspuns bun. Mi-am luat un router ZyXEL si am facut exact ca in instructiuni : am atasat antena, l-am conectat la pc, am conectat mufa de la internet routerului, si l-am conectat si la alimentarea electrica. Imi apare pe telefon noua retea ZyXEL, prind semnal full si cand incerc sa intru pe net imi zice ca nu am conexiune x_X. Asa patesc si cu pc-ul. Am intrat in Google Chrome, am scris acolo 192.168.1.1 si cand dau enter la fel, imi zice ca nu am conexiune. Ce sa fac? Sa specizez ca routerul este nou, deci nu prea are cum sa fie defect. CE SA FAC? :/

Răspuns Câştigător
| DataSoft a răspuns:

Poate dar e cel mai sigur asa. iti recomand TP-LINK TL-WR841N 300Mbps. din asta am eu si sunt foarte multumit de el.

10 răspunsuri:
| DataSoft a răspuns:

Daca ai rds...trebuie sa setezi in router si username-ul si parola ta de conectare.

| stefyy234 explică (pentru DataSoft):

Cum sa le setez? laughing

| DataSoft a răspuns (pentru stefyy234):

Uita-te in manualul router-ului cum setezi o conexiune PPOE. si zi-mi te rog ce model este routerul tau ca sa te pot ajuta mai eficientwinking

| stefyy234 explică (pentru DataSoft):

ZyXEL nbg-416n

| stefyy234 explică (pentru DataSoft):

PS : am incercat sa fac ca pe acest site http://www.edimax.ro/images/Image/FAQ/Router/Cum_configurez_routerul.pdf. A fost totul bine si frumos pana la pagina 8 cand nu mai mi-a afisat ca pe site si am incercat sa ma descurc fara instructiuni. Am dus totul pana la capat (cel putin asa zicea) dar tot nu puteam sa intru pe nici un site cu totul ca imi arata ca sunt conectata. Mi-am pus si parola (inainte nu mi-o cerea, bine cam notat-o)...

| DataSoft a răspuns (pentru stefyy234):

Uite aici manualul ftp://ftp2.zyxel.com/NBG-416N/user_guide/NBG-416N_1_ed2.pdf vezi ca scrie la pagina 28-29 cum setezi o conexiune ppoe..aia trebuie sa fie.winking bafta

| stefyy234 explică (pentru DataSoft):

Am facut deja chestiile astea pana sa-mi dai raspunsul. Dar atunci am apasat doar pe mereu pe next :)) Acum imi apare asta cand scriu 192.168.1.1 : https://www.facebook.com/......942409857/ Am apasat pe bagheta aia, din dreapta sus, si am facut niste setari ca pe siet-ul care mi l-ai dat, dar nu am putut sa le fac pe toate. Routerul tot nu-mi merge :(

| DataSoft a răspuns (pentru stefyy234):

Daca nu au trecut 30 de zile de cand la cumparat mergi la magazin si schimba-l cu un tp-link sunt foarte usor de configurat...

| stefyy234 explică (pentru DataSoft):

Alta metoda nu e? sad

| stefyy234 explică (pentru DataSoft):

Mersi mult! happy Chiar m-ai ajutat.

| DataSoft a răspuns (pentru stefyy234):

Poate dar e cel mai sigur asa. iti recomand TP-LINK TL-WR841N 300Mbps. din asta am eu si sunt foarte multumit de el.