| ShadoWizz a întrebat:

Am decis sa urmez achizitionarea unui PC de la eMAG facut pe componente (ca ar iesi un pic mai ieftin zic eu) am selectat cateceva ce m-ar interesa sa aiba pc-ul meu viitor. Vreau sa joc ETS2 si GTA V (daca se poate) si vreau sa-mi ziceti daca componentele alese merg macar pentru ETS2:
1)
Carcasa RAIDMAX Tornado, Negru
2)
HDD WD Blue, 1TB, 64MB, 7200rpm, SATA 3
3)
Procesor Intel® CoreTM i3 3220, 3300MHz, 3MB, socket 1155, Box
4)
Placa video Gainward nVidia GeForce GTX760, 2048MB, GDDR5, 256bit, DVI, HDMI, PCI-E
5)
Placa de baza Gigabyte Z87-D3HP, Socket 1150
6)
Memorie Kingston 8GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM (Kit of 2) XMP
7)
Sursa Cooler Master GX Lite Black, 700W
8)
Placa de sunet Asus Xonar Essence ST, 7.1 Channel, PCI-E
9)
Tv Tuner Compro M330F, MPEG-2, FM, PCI
10)
DVD Writer LG GH24NS95 24x, SATA, Negru, Bulk

In total m-ar ajunge 4. 504lei si un pc deja facut tot de la eMAG cat de cat asemanator ca sta m-ar ajunge de la 6. 000lei in sus

8 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Ai facut o varza frumoasa, ce sa zic.
Nici macar nu sunt compatibile, dar ma rog, asta e 1.
2. la ce ai nevoie de placa de sunet? Ori te joci, ori tii studio de muzica.
3. Daca le-ai nimeri compatibile, la ce ai ales acolo, nu-i deloc echilibrat.
Eu totusi ti-am pastrat rpeferintele si am scos ceva mai performant, compatibil, si. mai bun.
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/714951/
sursa cu electroncia "superba", foarte silentioasa
ram 8gb 1600mhz cl9(o bucata, ca dual-chanell nu te va ajuta)
dvd-rw
gpu gtx 770
cpu mai puternic, placa de baza slida... si comaptibila
hdd 1 tb
si ti-am pus si o placa de sunet si un tv tuner digital+analogic(pentru o calitate a imaignii foarte buna).
Mai bine iei de la garaj, ai preturi mai bune. Folsoeste la pcgarage voucher-ul: 6WXBQPKQ. De asemenea, asamblarea: http://www.pcgarage.ro/servicii/pc-garage/asamblare-standard/ sau ceva mai bun: http://www.pcgarage.ro/servicii/pc-garage/asamblare-premium/. Daca ai nelamuriri, dai mesaj sau intrebi.

| epurel a răspuns:

Eu zic ca ar fi mai bine sa ceri niste sfaturi aici. :) http://www.mygarage.ro/wishlist/

| stlucian a răspuns:

Iesti aproape dar nu inteleg ce e cu TV tuner-ul daca vrei pentru gaming.Dar mai urmareste si aici pentru o alta parere:

http://videotutorial.ro/......hid-video/

| stlucian a răspuns (pentru stlucian):

Video mai jos big grin

| ShadoWizz explică (pentru stlucian):

Iau tv tuner nu pentru gaming ca stiu ca nu ajuta cu nimic ci doar vreau sa-mi pun tv pe pc ca sa stau in pat si sa ma uit la canalele pe care nu le am pe TV, la un meci de expemplu laughing

| sltlp a răspuns (pentru ShadoWizz):

Am vazut ca ai pus si pe mygarage. O sa primesti si dea acolo raspunsuri foarte ok. Dar si ce ti-am pus eu mai sus e foarte ok.

| stlucian a răspuns (pentru ShadoWizz):

E am scris si eu... dar tv tuner-ul il folosesti cu cablu din casa/contract si o sa prinzi cu el exact ce-ti scrie in contract(nr programe) si nimic mai mult.Personal am avut unul si am renuntat la el.Dar iar mai scriu... big grin

| Gabitzu246 a răspuns:

Nu ai ales deloc bine, o sa faca bottleneck la greu procesorul cu placa video (adica procesorul nu o sa tina pasul cu plac video), la 6000 lei iti faci un pc de 200 de ori mai bun decat asta, eu iti dau doar un mic exemplu de configuratie buna:

procesor: AMD FX-8350 4.0GHz

placa de baza: ASRock 970 Extreme3 R2.0

placa video:Gigabyte Radeon HD7850 OC WindForce 2X 2GB DDR5 256-bit

Repet ti-am dat doar un mic exemplu.