| David_Laurentiu_1960 a întrebat:

Salut. Am folosit ani de zile programul Paragon 15 pentru a face backup la sistemul de operare. Am fost foarte mulțumit.
Am trecut de curând de la Legacy la UEFI. Evident stick-ul pe care-l foloseam ca să boot-ez, n-a mai funcționat, deși în BIOS era vizibil. Am făcut, cu Rufus 3.16, alt stick boot-abil cu același fișier ISO. Nu merge. Îmi dă un mesaj de eroare:

File: \EFI\Microsoft\Boot\BCD
Status: 0xc000000d
Info: An error occurred while attempting to read the boot configuration data.

Îmi poate da cineva o sugestie, cum să fac un stick care să boot-eze cu Paragon 15? Așa de amorul artei. Am făcut între timp un stick care boot-ează cu Paragon 17, dar care mi se pare total neprietenos, complicat aiurea, etc. Mi-ar plăcea să revin la bunul și bătrânul Paragon 15.

Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Strelec are multe programe de backup. Pune-l pe stick, booteaza de pe stick si daca nu-ti place, nu-l mai folosesti.

13 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Caută Windowsul lui Strelec. Formatezi stickul cu FAT32 și copiezi toate fișierele de pe ISO în directorul rădăcină al stickului. UEFI știe să booteze de pe el.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Pentru a despacheta ISO: Winrar sau 7zip.

| David_Laurentiu_1960 explică (pentru doctorandus):

La ce îmi trebuie Windows-ul ăsta al lui Strelec? Pentru a face stick multi boot am alte programe.

| David_Laurentiu_1960 explică (pentru doctorandus):

Am încercat. Nu merge. Face exact același lucru.

| doctorandus a răspuns (pentru David_Laurentiu_1960):

Strelec are multe programe pe el, printre care Paragon.

| doctorandus a răspuns (pentru David_Laurentiu_1960):

Era vorba de despachetat Strelec. Are Paragon HDM 15 SP 5. De ce nu 17? Pentru ca asa vrea Strelec.

| David_Laurentiu_1960 explică (pentru doctorandus):

Poate, dar Paragon 15 nu mai vrea să lucreze nici de pe SSD. Nu se împacă cu UEFI și pace. Sincer eu am renunțat la ideea de a-l mai folosi. Acum m-ar interesa un program foarte simplu, rapid și prietenos de backup și restore. Am trecut prin Norton Ghost, Acronis, Paragon 17 și nu mi-au plăcut. Au multe ambiguități și există permanent posibilitatea să faci o greșeală cu care distrugi toată partiția. Vreo sugestie?

| David_Laurentiu_1960 explică (pentru doctorandus):

Așa o să fac, dar probabil mâine. Noapte bună!

| David_Laurentiu_1960 explică (pentru doctorandus):

A funcționat. Mulțumesc mult!

| doctorandus a răspuns (pentru David_Laurentiu_1960):

Strelec are multe programe de backup. Pune-l pe stick, booteaza de pe stick si daca nu-ti place, nu-l mai folosesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este probabil formatat pentru legacy. Nu stiu exact cum functioneaza formatarile astea, ca e mbr sau gpt, cauta un tutorial sau incearca sa dai google la problema asta pe care o ai.

| SkateFunk a răspuns:

Din pacate din ce am citit pe Microsoft paragon 15 suporta doar legacy sad
Incerca o versiune de rufus mai veche, poate va functiona happy

| David_Laurentiu_1960 explică (pentru SkateFunk):

Cu Rufus 2.11 rezultatul e același. Variantă mai veche nu mai am. Le-am șters. Oricum, am mai săpat și se pare că Paragon 15 nu merge pe UEFI. Trebuie să mă obișnuiesc cu versiunea 17. N-o să mor din atâta lucru.

| SkateFunk a răspuns (pentru David_Laurentiu_1960):

Dap o sa te obisnuiesti nu-ti fa griji. happy