| FR3SH a întrebat:

Salut.
Am o problema cu calculatoru meu merge foarte greu.
Calculatoru e vechi. din 2004 2003.
Are 39 Hdd, procesor amd athlon 2600+, placa de baza Asus, placa video nVidia GeForce 5200+, 768 mb ram
Mereu cand aprind PC se incarca repede puna la desktop dar dupa aia e foarte greu merge ca oile capiate... nu mai stiu ce sa-i fac stau 3 minute sa deschid 1 browser 3 minute sa se deschida alte aplicatii si asa mai departe.
Windowusu l-am instalat acum o saptamana am instalat toate driverele corect!
Nu mai stiu ce sa-i fac.
Antivirus folosesc (bitdefender ...ma gandesc sa bag inapoi avastu )
Curatator de registre si fisiere mai vechi folosesc ( ccleaner ) dau funda celui care stie problema...

Rami nu mai are rost sa cumpar deoarece DDR 1 se gaseste greu in Craiova si e cam scump o placuta...
In Decembrie o sa iau alt calculator dar puna atunci vreau sa rezolv problema cu pc asta vai de mama lui.

Răspuns Câştigător
| fldany2013 a răspuns:

Nu prea ai ce sa-i faci. Daca i-ai reinstalat windowsul si tot greu merge, sfatul meu este sa nu bagi bani in el cumparandu-i placi ram, video de baza, procesor etc pentru ca este inutil si nici nu cred ca mai gasesti asa ieftin mai ales la ram. Ci poti lua unul de craciun nou! La Pc-urile vechi nu se merita inbunatatiri. P.S: Poti vinde calculatorul asta sau componentele sale si mai faci un 2-3 milioane si cu alti bani iei un pc tare! Pentru mai multe detalii, sfaturi de pc bune contacteaza-ma pe Ym: mcdany28! FUNDA?

4 răspunsuri:
| supermdmario a răspuns:

Ai controlat daca nu ai prea multe programe si servicii in start up-?

| Me2 a răspuns:

Poate ai prea multe programe care sa boteze odata cu windows
intra in start>run>(scrii asa) msconfig>te duci la startup, si debifezi toate programele care nu-ti folosesc, sa nu porneasca odata cu windows
Incearca

| booy a răspuns:

Ma am avut si eu un calculator la fel si calulatorul mergea greu.e bine sa nu descarci sau sa fi descarcat pe el caci atunci o sa mearga si mai greu.

| Dorin_Cretu_1971 a răspuns:

Schimba draiwerele,posibil sa fie wechi,depinde de windows,driwerele le poti schimba mai usor cu driwer boster o actualizare mai noua a acestuia,si asigurate ca ai spatiu in, c, sistemul de operare al calculatorului, in plus iti mai trebuie niste rami, cu rami care ii ai poti deschide doar un browser! salut.