| zxzx a întrebat:

Am un laptop Toshiba, Windows 7 instalat acum 2 ani, memorie goala in ambele parti si merge foarte greu. Nu joc jocuri si nu tin multe programe deschise, dar in Chrome merge destul de greu.
Nu gaseste virusi cu Avast, Bitdefender, Malwarebytes professional...folosesc si Ccleaner.
Ce sa-i fac?

6 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Bogdan, incearca sa ii faci optimizarile necesare.
cel mai simplu e sa instalezi TuneUp de la pagina fabricantului. ti-l da trial pentru 15 zile. programul are o interfaza usoara si poti configura foarte usor laptopul ca sa iti dea mai mult randament.
de asemenea, daca nu l-ai curatat fizic vorbind, in interior, atunci e posibil sa urce temperatura si sa scada randamentul.
am vrut sa iti spun sa desfragmentezi hdd insa aceasta o sa o faca tuneup daca il instalezi. deci, incearca si vezi daca reusesti sa il faci mai rapid. programul insusi te intreaba ce anume vrei sa imbunatatesti la pc. randament, grafica, etc. scrie-mi daca e vreo schimbare.

| zxzx explică (pentru gelu1970):

O sa incerc si TuneUp, vad ca promite multe.

Cred ca problema cea mare e intr-adevar de la praf, ventilatorul o ia razna prea des, am incercat sa il desfac acum 2 saptamani dar am descoperit ca trebuie sa desfac mai mult decat capacul de pe spate si nu aveam nici surubelnita pentru cele mici din interior. Chiar planuiam maine sa il desfac din nou daca gasesc surubelnita in 5 colturi si revin daca rezolv ceva.

| gelu1970 a răspuns (pentru zxzx):

Daca nu te dedici la asa ceva, ai mare grija. mie mi se pare ceva normal, insa daca nu ai demontat un laptop bucatele, e putin mai nasol. in plus e bine sa ai pasta termica sau thermal pad, in functie de ceea ce are laptopul tau pe procesor. consulta pe cineva din domeniu daca ai pe aproape un serviciu tehnic.

| zxzx explică (pentru gelu1970):

Eu ma gandeam sa incerc sa il demontez si sa il curat de praf, ma gandesc ca are un ventilator ceva. O sa ma ghidez dupa niste video-uri de pe youtube, iar daca nu merge o sa il duc la service.

| gelu1970 a răspuns (pentru zxzx):

Ok. buna decizie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! ar putea fi multe probleme! da mi toate detaliile despre laptop procesor etc...