| CătăflorinelXdddd2003 a întrebat:

Salut, detin un teren la o distanta de 3-4 km de casa intr-o zona fara curent electric, intrebarea mea este daca pot pune camere de supraveghere, care ar fi procedeul, cum se instaleaza, cum se incarca, cum le conectez la telefon etc. Multumesc!

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Atentie! Nu trebuie sa bata pe domeniul altuia sau pe cel public. Nu ai voie.
https://www.emag.ro/......DJZ64VMBM/

| mihai69 a răspuns:

Da.
Pui un panou fotovoltaic, o baterie și cumperi camere wifi de exterior, plus un router 4G. Cumperi o cartelă SIM (eu am ales Orange, dar numai din cauză că Digi nu are semnal bun acolo unde am eu nevoie).
Și cam asta e. Pentru instalarea propriu zisă, urmezi indicațiile din manualele de utilizare.

| CătăflorinelXdddd2003 explică (pentru mihai69):

Si pot supraveghea direct de acasa sau doar cand sunt aproape de camera, ma refer daca pot vedea din aplicatie direct de acasa ce se intampla pe terenul respectiv

| mihai69 a răspuns (pentru CătăflorinelXdddd2003):

De oriunde, nu doar de acasă sau din apropiere.

| UserRo10 a răspuns:

Este destul de simplu. Doua panouri care sa produca cam 1kw/h si o baterie sanatoasa speciala sau un pachet de baterii. Ai nevoie de o unitate de stocare care sa cntina hardurile de stocare si toate camerele sa intre in el. In functie de buget si posibilitati internet iei o varinta care are are si aplicatie pentru a vedea live filmarile. Recomand camere POE. Power Over Internet pentru a nu mai trage curent la fiecare camera in parte, alimentarea facandu-se prin cablul de date