| 000MadMAX000 a întrebat:

Salut mi-am cumparat un sistem 7.1 si eu am modelul de placa Gigabyte H61M-S2V-B3 iar pe siteul producatorului scrie ca merge 7.1 chiar daca am doar 3 mufe jack in spate.Iar la mine cand l-am pus merg doar 2 sateliti cu subwoofer-ul.Ce setari trebuie sa fac din windows sau din Panoul de control al placii de sunet? Am inteles ca trebuie sa pun 3 cabluri in 3 sloturi pentru a merge 7.1...dar cum trebuie sa le pun? In spatele subwoofer-ului am o mufa verde, una portocalie, una neagra si una gri.Care trebuie sa fie conectate cu unitatea si in care sloturi? ...adica care culoare cu care?

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Ai citit cartea de la placa de baza? Nu. Ia uite... To configure 7.1-channel audio, you need connect with the port of HD Audio standard via front panel and enable the multi-channel audio feature through the audio driver.
Asta un aspect. Nu vei auzi 7.1 niciodata dintr-un semnal stereo, decat daca boxele au integrat procesor Prologic I sau II. Pentru 7.1 iti trebuie sunet DTS-HD sau Dolby TrueHD. Deci asta este cauza pentru care iti merg doar doi sateliti si sub-ul. Sunet DTS-HD sau Dolby TrueHD gasesti numai la filmele in format Blu-ray.

| 000MadMAX000 explică (pentru K0sti):

Am reusit pana la urma sa il fac sa mearga 7.1.Folosesc toate cele 3 mufe jack din spate.Merg fara probleme toate boxele.Era mai simplu decat mi-am imaginat. Oricum mersi de ajutor o sa iti dau funda.

| K0sti a răspuns (pentru 000MadMAX000):

Cu multa pacere. Ma bucur ca-ti merg. Dar repet, un sunet nativ, curat 5.1 sau 7.1, nu vei avea decat la formatele DTS sau DD. Ce auzi tu acum este un amalgam de sunete. Se face dintr-un semnal stereo o multiplexare ca sa se auda in toate boxele. Acel Prologic de care iti aminteam, cea ce se reflecta intr-o mare diferenta de calitate audio.

3 răspunsuri:
| Tagaso a răspuns:

Doar mufa verde e de sunet, portocalie e microfon, ai nevoie de alte mufe conectate la placa de sunet