| Alecsandriii a întrebat:

Salut, recent am achizitionat telefonul OnePlus3T si la prima incarcare este necesar sa il tin mai mult in priza sa se "formeze" bateria? doar ca problema este ca dupa 40 de minute in priza incarcatoru se incnta foarte puternic si telefonul nu chiar asa, este normal?

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Unele incarcatoare sunt facute mai prost, cu randament scazut si degajare mare de caldura, cu risc crescut de defectare. Bateria fiind de capacitate mare, curentul de incarcare e mare si atat incarcatorul cat si circuitele de incarcare din telefon se pot incalzi.
In general, incarcatoarele rezista la temperaturi mari, insa daca sunt supuse permanent unui regim de temperaturi ridicate, in cele din urma vor ceda.
Si la mine incarcatoarele se incalzesc destul de mult, dar pun un ventilator de carcasa de pc de 12V alimentat la 5V in apropierea incarcatorului si e bine. Orice ventilator e bun. Daca incarcatorul e facut cu piese slabe si prost dimensionate, se va strica destul de repede orice am face.

| Alecsandriii explică (pentru LinxCont):

Este un incarcator Dash charger, si din cate am vazut pe yt este un incarcator de top... nu stiu ce sa fac.

| LinxCont a răspuns (pentru Alecsandriii):

Se incalzeste asa din cauza ca incarcarea se face mai repede si la curenti mari. Probabil asa e facut sa mearga, deci un ventilator ar fi o solutie buna ca sa raceasca telefonul si incarcatorul in timpul incarcarii. Spre finalul incarcarii intensitatea curentului scade si e totul ok.

6 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Telefoanele vin cu bateriile formatate din fabrica, tu doar incarci telefonul pana la 100% si dupa scoti incarcatorul si folosesti telefonul pana se descarca 25-30% si dupa il bagi la incarcat din nou.

Bula
| Bula a răspuns:

Nu trebuie formatata, doar incarcata cand nivelul scade sub 25-30%.

Daca se incalzeste atat de puternic, du-l inapoi, in garantie!
Poate cauza incendiu sau chiar explozia bateriei!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce ai o poza cu Teemo si cu 'baba Wat'?