| BloodAndBon3 a întrebat:

Cand incerc sa ma uit la un video pe youtube sau orice alt site si dau in hd, mi se blocheaza sau sacadeaza rau de tot. dar totusi, sunetul nu face asa. ( Cand e pe 480p sau mai mic, nu am probleme. De la 720p incepe 'dezastrul') Am google chrome, am destul ram/placa video si procesor ..cat de cat... ideea este ca inainte sa instalez windows-ul nu aveam problema asta. Am ultima versiune de Flash Player, Java si Chrome. Am facut 'setarea' din 'chrome://plugins'. dar oricum imi face asa pe toate browserele. Este super enervant happy. Am ultima versiune de driver la placa video...nu inteleg de la ce poate sa fie.

Astept un raspuns, dau funda raspunsului ce ma va ajuta... promit!

22 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Degeaba, acum youtube a trecut la HTML5 și mănâncă resurse. Ai nevoie de un procesor dual core și 2Gb de ram, pentru a putea vedea clipurile fără probleme. Placa video, merge și integrată.

| express11 a răspuns (pentru 0rlando):

Pentru un videoclip, nu cred ca trebuie totusi asa resurse...precis!

| 0rlando a răspuns (pentru express11):

Mai nou, da. Am și explicat de ce. Youtube nu mai folosește flash, a trecut la HTML5 și necesită mai multe resurse.

| express11 a răspuns (pentru 0rlando):

Eu am la fel si nu am probleme.pe bune!

| 0rlando a răspuns (pentru express11):

Ai ce, la fel? Că omul nu a specificat ce sistem are. Te rog, nu mai abera.

| express11 a răspuns (pentru 0rlando):

Am incurcat naibii intrebarile.scuze,m-am zapacit!

| 0rlando a răspuns (pentru express11):

Poate te urechez acuma! Ia vezi! laughing

| express11 a răspuns (pentru 0rlando):

Nu stiu ce naiba m-a apucat sa le raspund la intrebari...cred ca n-am ce face.precis!

| 0rlando a răspuns (pentru express11):

Tot așa am ajuns și eu pe aici. Oricum, decât să pierzi timpul de pomană, mai bine ajuți pe cineva.

| BloodAndBon3 explică (pentru 0rlando):

A fost interesant sa va urmaresc 'discutia' laughing). Intr-adevar, ai dreptate intr-un fel. am un single core, mai exact un AMD Sempron LE-1200 de 2, 1 gHz... 2 gb ram si o placa incorporata nVidia de 825 mb. Cam de cat timp s-a trecut la HTML5 thinking Exista vreo rezolvare? a. inca ceva ciudat, pe PC-ul vechi cu 512 ram si un dual core de 1, 8 ghz NU AM PROBLEME NICI LA 1080 p laughing)))

| BloodAndBon3 explică (pentru BloodAndBon3):

Apropo de performante si internet slab, un vecin, cu aceeasi firma de net, cu acelasi procesor la pc (acelasi model), aceeasi placa video, dar in schimb. 1 Gb ram, ZBOARA pe video-uri... nu ii sacadeaza orice rezolutie ar fi. Update-uri am, am tot ce trebuie. Nu inteleg!

| 0rlando a răspuns (pentru BloodAndBon3):

Pare că de la procesor ar fi problema. Rezolvare, nu există, pentru practic nu este o problemă. Se presupune că deja cam toată lumea a trecut de mult la procesoare multicore și doar nu or să stagneze ei cu tehnologia pentru câțiva amărâți.
Trecerea la HTML5, nu știu când s-a făcut, dar am observat problema asta la mai multe persoane cu PC-uri vechi, care în trecut, nu aveau probleme.
Încearcă alt browser, deși nu cred că face vreo diferență.

| BloodAndBon3 explică (pentru 0rlando):

Nu inteleg cu ce tupeu ma faci 'amarat', o voi lua ca pe o jignire nefondata. Poate ca nu am bani sa iau un PC cu mai multe procesoare, pentru a trece de treapta sociala de 'amarat', sau poate ca am destui. dar pur si simplu nu utiliez PC-ul intr-atat de mult incat sa il schimb cu unul mai bun."Respecta pentru a fi respectat". Trecand peste asta, am mentionat ca baiatul respectiv, avand acelasi procesor ca si mine. dar cu 1 Gb mai putin la rami, nu are probleme.

| 0rlando a răspuns (pentru BloodAndBon3):

Ho, că era doar o vorbă. Și eu am avut sempron, dar din ăla vechi, cu 512Mb DDR1 și video integrat de 64 și l-am ținut vreo 8 ani, până a crăpat. Și nici acum n-am vreo rachetă, dar nu despre asta era vorba.
Și mie pe PC-ul vechi îmi mergeau bine clipurile, până într-un timp, apoi au început să sacadeze chiar și cele la 480p, deși adăugasem o placă video și încă 256Mb de rami.
Lă asta de acum, dual core e5700 @3Ghz, 2Gb DDR3, video Geforce GT610 2Gb, clipurile merg brici, dar procesorul este folosit 100%, lucru care înainte nu se întâmpla, dar și rami, mănâncă destul de mult, cam 1Gb doar youtube.
Deci, ori încerci să oprești orice aplicație inutilă ce rulează pe fundal, ori îți cumperi alt procesor mai capabil, ori te resemnezi.

| BloodAndBon3 explică (pentru 0rlando):

O vorba ca o vorba, dar vorbele astea spuse la repezeala nu convin oricui. De cumparat alt procesor. pentru a viziona video la calitate 480p +? Cat despre aplicatii inutile in fundal, nu am obisnuinta sa las asa ceva.

| BloodAndBon3 explică (pentru 0rlando):

Apropo de vorbe, stii tu vorba aia : "Daca vrei sa faci ceva bun, fa cu mana ta! ". asta am si facut! M-am pus pe cautat si am reusit sa-i dau de capat. Pur si simplu trebuia stearsa o fila din google chrome, iar acum nu doar ca merge la perfectie pe 720 p, dar merge. cum zicea si domnul inteligenta 'bmarius19' pana si pe 2160p.

| express11 a răspuns:

Din cauza conexiunii.este incarcata...sunt multi utilizatori.bafta!

| BloodAndBon3 explică (pentru express11):

Conexiunea ca si conexiunea...dar sa fim sinceri, este incarcata non-stop timp de aproximativ o luna, si zi si noapte?

| express11 a răspuns (pentru BloodAndBon3):

Nu-mi dau seama, poate viteza net?

| BloodAndBon3 explică (pentru express11):

Am viteza, spre uimirea mea, excelent de buna... desi e o firma locala si total subapreciata, ofera servicii bune. Nu cred ca ar fi asta, in special ca mai sunt vecini care au net de la aceeasi firma si nu au problema asta. Dar iti multumesc ca ai zis asta, trebuie sa raspund ceva celuilalt baiat. laughing

| CinevaNou a răspuns:

In firefox poti folosi flash inca. Viziteaza http://www.youtube.com/html5

| Salahadin73 a răspuns:

Încearcă un 4k(2160p).Pariu că-ti ia foc unitatea.