| DVBeatz a întrebat:

Cum imi pot mari viteza de download? Descarc mereu cu 200 kb/s si e cam incet. Pe contract scrie ca am viteza de download 6 mbps. O fi si din cauza ca am PC-ul cam vechi si slab?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.Nu ne spui de unde ai internetul? Prin cablu, prin modem? Ai in contract o limita de download? Daca depasesti acea limia de download, viteza scade drastic.Vad ca intrebarea e pusa azi, normal azi sau maine, trebuie sa-ti revina la normal viteza de download.Ai permanent aceasta problema? Sau numai acum? Poti suna la provider sa raportezi problema. Sunt mai multe amanunte care trebuie sa le stim ca sa ne facem o idee. Daca nu mai esti in perioada contractuala si esti pe modem, nu se mai tin nici ei de cuvant. Trebuie sa suni la ei.Si da, e posibil ca si placa ta sa nu mai traga.

| DVBeatz explică (pentru anonim_4396):

Am net de la romtelecom prin router. Asa descarc de cand il am. Limita care scria era de 6 mbps.

| Palexadrian1999 a răspuns (pentru DVBeatz):

Buna va te rog un test la linkul pe care ti l-am dat si pune poza cu rezultatul si eu iti voi spune daca ai viteza cat ar trebui.

Si de marit viteza poti daca cumperi de la romtelecom un pachet de internet cu viteza mai mare

| Palexadrian1999 a răspuns:

Fa aici un speed test:http://www.speedtest.net/
Dupa ce ai facut destul dai pe Share Result dai pe image copiezi linkul pe o pagine web si o sa vezi nota vitezei de internet si o sa scrie slower the un numar RO(cu cat la suta este mai mic decat viteza medie din Romania) sau faster then un numer RO(care arata cu cat la suta este mai mare dacat media din Romania)

P.S. Ca sa vezi viteza reala imparti viteza in Mb/s la 8 ca sa iti dea viteza in MB (cea reala)

P.S.S:E o diferenta intre Mb si MB;)

| DVBeatz explică (pentru Palexadrian1999):

Eu intrebasem daca pot mari viteza, si daca poate fi din cauza pc-ului.