| Alinailies a întrebat:

Salut!
Vreau sa cumpar windows 10 pe care sa-l pot instala pe un PC si pe un laptop.
Exista varianta ca o licenta sa fie folosita pe mai multe dispozitive, si daca da, ce anume trebuie sa caut(in descrierea produsului)?

Răspuns Câştigător
| REMiXPaLTaLK a răspuns:

Pentru ce ai nevoie sa cumperi Windows 10 cu licenta? intreb ca sa stiu cum sa te ajut - insa in avans iti pot spune cateva lucruri referitor la sisteme de operare de tip Windows a lui Microsoft - Cel mai prost sistem de operare este Windows 10 toate versiunile oficiale ale lui Microsoft - a fost facut in graba, dat repede pe piata ca sa testeze sa vada ce zice lumea de el fiindca ei aveau deja pregatita varianta Windows 11 si aveau nevoie de informatii de test pe Win-10. Recomandare - cele mai bune si stabile sisteme de operare la ora actuala sunt acestea: Windows 7 Ultimate 64Bit; Windows 7 Enterprise 64Bit; Windows 8.1 Ultimate 64Bit; Windows 8.1 Enterprise 64bit - cine le are instalate si le foloseste pe 64bit cu minim 32Gb memorie RAM nu are de ce sa se planga chiar daca sistemul este instalat chiar si pe un processor Intel i3 - daca insa e pus pe un Intel i5, i7 sau pe un i9 performantele sunt pentru orice fel de program puternic instalat de editare video, sound sau grafica 3D. Daca folosesti sistemul de operare doar pentru uzul tau personal nu iti trebuie nici o licenta (in Romania doar fraierii dau bani pe licente la sisteme de operare Windows - Netul e plin de site-uri de unde iti poti face download gratuit orice versiune buna de sistem de operare Windows incepand cu Windows-7, 8, 8.1, 10 si 11) - Un sistem de operare de tip Windows (Microsoft) are doar un serial number(adica cum ai zic ei licenta - product key) si e format din 5 grupe a cate 5 caractere(litere+cifre), ca exemplu; T6HJY-67JKI-U789L-KMNBV-GCFXD (e o licenta activa pentru Windows 7 Ulimate pe 64 bit) iar asta: 9FGHM-WCQBF-KTD82-8FK9B-68W8J (este o licenta activa pentru Windows 7 Enterprise pe 64Bit). Un sistem de operare Windows poate fi instalat pe cate PC-uri si Laptop-uri vrei - nu exista o limita si poate fi instalat pe toate cu acelasi serial number - iar nu e problema. Eliminarea limitei de timp ca restrictie in sistemele de operare Windows se face cu programe special concepute ca sa le-o dea in cap la aia de la Microsoft - cel mai bun pentru a iti activa FULL un sistem de operare Windows este acest program mic > Windows Loader 3.3.6 By DAZ (daca cautati pe net identic dupa acest nume cum am scris veti gasi download gratuit si informatii ce face si cum lucreaza) - e un program produs speciall pentru a anula full prosteala cu licenta ceruta la instalare. In general sistemele Win-7 si Win-8.1 au fost modificate de baieti destepti care le-au anulat anumite porcarii inutile bagate de Microsoft in sistem si au anulat si toate sistemele si procedurile prin care Microsoft facea spionaj in PC tau prin proceduri invizibile de tip >Stealth Intruder< adica de la distanta prin servere Microsoft puteau citi si copia tot de pe PC-ul tau - recomandarea mea este a se folosi sisteme de operare modificate si in care au fost anulate aceste functii de spionaj, toate astea fiind pentru siguranta ta in net cat mai mare.Pentru detalii de unde iti poti lua o varianta buna modificata de Windows orice versiune pot fi contactat direct de aici din TPU la mine la profil unde scrie Pagina Mea - click si este si FaceBook pentru contact (aici nu am voie sa pun link-uri de download direct). Daca insa esti firma si vrei sa faci productie ca sa nu ai probleme cu tembelii care stii cine sunt nu ai numesc eu aici - cumperi doar o singura licenta ieftina de Windows 7 pentru un singur PC - apoi poti instala la tine la firma cum vrei si pe 1000 de PC-uri iar Microsoft cu hodorogul ala de Bill poarta'n'casa o mai poate si suge pe romaneste.

| Alinailies explică (pentru REMiXPaLTaLK):

Am un i7 dar vechiuț(are vreo 8 ani) care se misca destul de greu si are un win7 fara locenta pe el.
M-am gândit ca se blocheaza si se misca asa greu deoarece trebuie schimbat winfows-ul. Nu tin mortis sa am licenta pentru ca folosesc pc-ul in scop personal pentru editare si alte prostii dar vreau sa se miste mai bine(e jale acum fata de cum era in trecut).
Multumesc pentru raspuns!

15 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Nu-ti bate capul. Nu ai nevoie sa activezi Windows-ul cu o licență ca sa-l folosești.

Îl descarci de pe site-ul oficial, cu media creation tool, și îl pui pe un usb (totul automat), nu îți bați capul cu versiuni piratate, și îl lași neactivat. În afara de watermarkul din dreapta care e mai discret ca la Windows 7 in rest ai funcționalitate 100% și nu ești în ilegalitate. Își face update -uri, nu îți expira, poți instala orice, îl poți folosi liniștită. E așa de ani buni. E cea mai buna varianta, repede, legal și gratis.

| Alinailies explică (pentru VoidEternal):

Mulțumesc!
Cred ca am asemenea windos pe laptop ca apare non stop notificarea aceea legata de activare.

| VoidEternal a răspuns (pentru Alinailies):

În loc de licență mai bine cumperi un ssd. O să meargă mult mai bine cu Windows 10.

| Alinailies explică (pentru VoidEternal):

Este si acela in plan. E alta discutie. Nici ce SSD trebuie sa cumpăr, nu ma pricep. laughing

| VoidEternal a răspuns (pentru Alinailies):

There:
https://www.emag.ro/......DGF30DBBM/

Problem solved.

Sau daca vrei ceva mai multa stocare exista si versiunea de 480.

https://www.emag.ro/......DWF30DBBM/

| Alinailies explică (pentru VoidEternal):

Multumesc frumos!

| MihaiSpeedster a răspuns:

Eu am cumpărat home edition cu licență pentru 3 PC-uri

| RaduRobertRO a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Sigur Windows si nu Office? Ai luat cumva de pe site-uri de alea cu reduceri?

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru RaduRobertRO):

A fost o ofertă. Eu sunt în State. Am luat de pe Amazon

| Alinailies explică (pentru RaduRobertRO):

Stiu sa fac si eu diferenta intre Windows si Office.
Nu am cumparat nimic deocamdata, vreau sa cumpăr.
M-am uitat la eMAG.

| RaduRobertRO a răspuns:

Evident a exista, ai grija sa nu iei ce se numeste OEM. Doar ca nu merge in acelasi timp, exista insa variante mai ok, eu iti recomand LINUX, e gratis si ai sapat de dat banii pe liente.

| Brizbriz a răspuns (pentru RaduRobertRO):

Sau, te duci pe OLX si iei licente refurbished, 30 lei o licenta

@Alinailies da telefon la eMAG si intreaba, e ceva de gen volume licence

| Alinailies explică (pentru RaduRobertRO):

Nu-mi place Linux, niciodata nu m-am impacat cu el?

Răspuns utilizator avertizat