| Dyalema a întrebat:

Salutare vouă! Acum 3 luni au venit de la RDS să îmi schimbe viteza la internet de la 100 la 500. Cum pot afla dacă a fost făcută schimbarea? Întreb asta deoarece de atunci netul merge mai rău atât la calculator cât și pe telefoane prin Wi-Fi. Am făcut la ei pe site un test viteză internet și a dat următoarele rezultate: download 53, 8Mbps și upload 44, 2Mbps. Ce înseamnă asta? Nu mă pricep, sincer. Dau fundă mare cui mă ajută

4 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

TREBUIE sa ai
conexiune la internet gigaethernet (1000mbps) din cauza ca nu exista standardul de 500mbps ci doar de 100 si de 1000
cu alte cuvinte routerul sa aiba wan 1000mbps
sa ai pe reteaua locala 1000mpbs (intre router si calculator) sau macar wifi ac (pana la 1200mpbs) asta fiind si router cu wifi ac si telefon/tableta/laptop/pc cu wifi ac
placa de baza cu socket cel putin MAI NOUA de 775 (alea pe 775 chiar daca aveai quad core nu prea faceau fata la trafic)
procesor dual core cel putin
dupa care intrii pe site-ul asta:

http://speedtest1.rcs-rds.ro

si iti testezi viteza
asta fiind cel mai semnificativ test, din cauza ca nu iesi pe internet e doar intre tine si rds
dupa care te poti duce pe

http://speedtest.net

sa vezi ce viteza ai si pe internet

| Bizon95 a răspuns (pentru Bizon95):

PS in general orice peste 100mbps e nefolositor, si pus doar ca sa iti ia ochi, eu am 100mps si nu am avut niciodata, NICIODATA nevoie de mai mult si fac in draci t0rrenti, Netflix, etc... si sunt tari (cum ar fi marea si tarea America) unde 100mpbs sunt asa de scumpi ca devin doar un vis ud

totusi, ce vreau sa spun e ca in toata polologhia de mai sus o singura paca de retea/port de retea (din switch, router, etc.) nu este 1000mbps, atunci aia o sa reduca viteza si o sa vezi numai 100mbps

la fel se intampla si pe wifi, standardul ac e inca destul de nou (rar am vazut routere cu asa ceva, cu toate ca telefoanele noi au), urmatorul standard si anume n se leaga la 72mpbs in half-duplex... adica mult sub 100mbps

| Ionut58282856 a răspuns:

Trasformarea din mb in mbps se face cu *8. De exemplu ai 16mbps, faci 16/8 si vine 2. La fel si la upload. Upload cred ca e unde incarci laughing. De exemplutongueoze pe internet, videoclipuri pe YouTube, mesaje pe Instagram. Download are legatura cu..download, poze etc. Tu la descarcat poze, filme etc. Ai aproximativ maximul de 6, 7mb. Asta e viteza maxima, nu cred ca e neaparat constanta. De exemplu poti avea o viteza de 3-4 mb la descarcare sau incarcari de pagini. Fa un test si pe alte site-uri. Depinde aici si cate dispozitive ai pe wi-fi. Eu personal iti recomand o parola mai complicata, in caz ca nu ai una pune una. Si ce inseamna "internet de la 100 la 500"? Te referi la pret?

| Dyalema explică (pentru Ionut58282856):

Nu mă refer la preț ci la viteză, în loc de 100Mbps a fost făcut de 500Mbps, e vorba oferta Fiberlink 500 de la RCS. Parola de Wi-Fi e ok, are litere și cifre, o știu doar eu. Dispozitive sunt maxim 3 telefoane dar și când este unul singur abia încarcă clipurile pe YouTube uneori.