| cosmin655 a întrebat:

M-am plictisit de android si as vrea sa trec pe iOS un timp.Sunt bune de ceva iphone-urile? Trebuie sa dai bani pentru orice aplicatie? Daca imi cumpar iphone 5s cand apare o sa am macar un an cel mai bun iphone? Vreau raspuns de la cineva care are sau a avut macar odata un astfel de telefon.Sau sa raman pe Samsung?

Răspuns Câştigător
| trusk a răspuns:

Eu am avut 2 ani android, 2 ani ios, si acuma de 6 luni iar android (HTC one), si o sa trec iar pe iOS cand apare 5s. Nu sunt toate plicatiile pe bani, dar sunt mult mai multe de platit fata de android, DAR, calitatea aplicatiilor e net superioara pe iOS. Plus stabilitatea sistemului de operare, plus calitatea materialelor ce il fac un telefon premium. Eu zic sa incerci, si nu e musai sa-ti iei 5s din prima. Ia-ti un 4s, mai ieftin, Daca nu-ti place renunti fara pierdere de bani.

Si daca nu vrei, renunta la Samsung oricum, ca sunt gunoaie de plastic, la preturi premium.

| cosmin655 explică (pentru trusk):

Nu sunt gunoaie, sunt chiar foarte bune dar as vrea iphone pentru ca am vazut ca sunt facute din materiale de calitate si arata ff bine(adica na, mie imi plac dar unii s-ar putea sa prefere Samsung)dar in afara de 5 si 4s celelalte nu prea au specificatiile de care am nevoie.Sau sa mai raman cu samsungul meu un timp(s4)si sa-l vand cand apare iphone 5s? Nu prea vreau sa dau banii degeaba pe iphone, mai ales ca ultimele modele sunt foarte scumpe(mai ales la varianta de 64 gb).

| trusk a răspuns (pentru cosmin655):

Hai sa-ti zic un secret: arhitectura iOSului e optimizata pentru un hardware, asa ca diferenta de performance nu prea exista intre iphone 4s si 5s. Diferenta o vezi doar in jocuri hardware intensive, dar si alea trebuie sa fie foarte bine optimizate, pentru ca asa cere Apple. Nu e ca la Android: iei un joc, daca ai noroc merge, daca nu, nu.

Sau poti astepta ca vin si iPhone 5C, cu acelasi hardware, doar ca nu sunt din aluminiu, ci din plastic. Si oricum nu-ti cumpara 5 acuma, pentru ca vine 5s imediat, si indiferent pe care il alegi, 5 se va devaloriza un pic (nu mult, ca nu e ca un Android).

| cosmin655 explică (pentru trusk):

O sa trec pe iOS oricum pentru ca sunt foarte curios cum e sa ai un iphone daca nu-mi place o sa ma mut inapoi pe android mersi de raspuns, fundabig grin.

9 răspunsuri:
| ovidius a răspuns:

Dacă vrei să fii prizonierul Apple pentru tot restul vieţii... alege liniştit un iPhone.
Nu pot să înţeleg cum te-ai plictisit de Android şi ce ţi-ar putea oferi un iOS... În fine.

| LivingLouder a răspuns:

Am avut si Apple iphone 4, si acum am S3, iti spun ca sunt mult mai multumita de android decat ios.

| LivingLouder a răspuns:

Ramane pe Samsung. Apple e o prostie care nu iti da nici un beneficiu. La Android ai majoritatea jocurilor gratis dar la Iphone le ai pe toate scumpe. Daca vrei sa iti consum 300 de lei ia-ti un s4

| Droghh a răspuns:

Galaxy e mai bun decat iphon

| YokiSuzi a răspuns:

IOS-urile sunt pentru buisnes, nu pentru jucat (majoritatea jocurilor sunt free, dar trebuie sa platesti), s-ar putea sa apara imediat un iPhone6 (peste jumatate, 1 an dupa ce a aparut 5s-ul).