| Ratzuska15 a întrebat:

Buna happy
Azi am aflat ca la festivitatea claselor a 8-a elevul care are cea mai mare medie din clasele de a 7-a trebuie sa tina un discurs. Din pacate...acea eleva sunt eu..si nu stiu cam cum ar trebui sa sune discursul. Va rog ajutati-ma sad
Dau funda!

3 răspunsuri:
| JustMusic a răspuns:

Permiteţi-mi, ca in numele clasei a VIII-a, sa va impartasesc ultimele noastre impresii asupra a tot ceea ce am trăit in aceasta scoală timp de patru sau opt ani de zile. Emotia de calsa a5 cince cine sa o uite. Profesori noi, colegi noi materii, totul nou.Cu toate ca in fiecare zi ne doream sa se termina scoala si ni se parea o vesnicie pana sa ajungem in clasa a8 a, iata ca timpul nu ne-a ietrat nici pe noi si ne-a adus la sfarsitul unui drum dar tot odata si la inceputul altuia. Plecam fiecare pe drumul lui, destinul este cel care decide daca vom continua impreuna sau separat.
Degeaba s-au plans profesorii de noi patru ani. O sa le fie dor de zambetele noastre tembele, de biletele, de poreclele pe care le-am dat de-a lungul timpului, chiar si de glumele noastre proaste.Scoala o sa fie prea linistita fara noi.
Patru ani, care erau eterni, am inchis ochii, iar cand i-am deschis, m-am trezit aici, realizand ca nu am apucat sa fac tot ce mi-am propus in timpul acesta, am deschis ochii si vad cum trebuie sa spun in cateva randuri ceea ce sa intapmalt intr-o clipa eterna.
Prea scurt e timpul, prea putine sunt randurile, si prea nesemnificative cuvintele pentru a spune tot ceea ce avem de spus.Dar o sa incer sa multumesc celor care in 4 ani de zile au fost cu noi ajutandu-ne sa trecem de fiecare obstacol, sa ne ridicam si sa descoperin talente pe care nici nu le banuiam ca le avem.In numele tutorol elevilor care pasesc spre invatamantul liceal in acest an, vreau sa adresez sincere multumiri doamnelor si domnilor profesori de limba si literatura romana care si-au batut capu cu noi sa ne arate misterul literelor aruncate pe o fila, sa vedem cum fiecare cuvant poate schimba toata povestea, in toti acesti ani profesori sa-u zbatut din raspuuteri sa ne invete faptul ca limba romana nu are la baza doar vorbire compusa din subiect si predicat are atribute si complemente, pe care fiecare profesor il sublinia in felul lui ca sa intelegem unde le sunt locurile. Patru ani de literatura si gramatica care sau stins, ar sunt vii in sufletele noastre si vorfi mereu.
Matematica care este predata de... cum sa uitam toate orele in care doamna profesora nu mai avea idee ce comparati sa faca ca sa intelegem o functie, o ecuatie si toate formulee de arii de la geometrie.Chimia, un obiect foarte complicat, dar utilizat si in viata de zii cu zi fara sa ne dam seama, pana si iubirea este o chime inexplicabila, cei drept,dar exista.
Continuii cu fiecare amterie in parte sa spui ceva desprea ea iar in final pentru doamna diriginta: si acum vreau sa multumesc celorc are ne-au fost mereu aproape, celor care au stiut sa ne certe dar care au stiut sa spuna o vorba buna cand sufletul era greu, celor in spatele carora a cazut toate boacanele pe care noi le-am facut,celor care au suportat toate prostiile noastre si anume domnilor dirigintii care au fost mereu un puct de sprijin in toate problemele nu numai legate de scoala.
Ai putea face un ppt pe care sal prezinti, cu toti profesori (ex: Profi de limba si literatura romana: x,y, z, s, d. profi de matematica: x, t, r etc).

| Ratzuska15 explică (pentru JustMusic):

Ai inteles gresit..eu nu termin clasa a 8-a..eu sunt clasa a 7-a dar trebuie sa tin un discurs la festivitatea clasei a 8-a laughing

| JustMusic a răspuns (pentru Ratzuska15):

Pai modifici persoana, inloc sa vorbesti la a1a pl vb la a2a pl.