| Bogdanstan17 a întrebat:

Ma simt inchis in mine. Mereu am fost asa dar mi-e frica sa vorbesc cu parinti. Stiu ca daca as merge la un psiholog m-ar ajuta dar mi-e rusine

Răspuns Câştigător
| Notmyaccount a răspuns:

Nu ai nevoie de psiholog. CREDE-MA. Ai nevoie sa vorbesti cu cineva. Ai nevoie ca acel cineva sa te asculte. Trebuie sa inveti sa te exteriorizezi. Plangi cand trebuie sa plangi si razi cand trebuie sa razi, fara sa te gandesti ce parere vor avea oamenii, pentru ca desi nu vreau sa te fac aa te simti mai rau decat te simti acum, iti zic ceva, ce s-ar putea sa te doara: Oamenii nu te vad atat de important ca sa iti analizeze fiecare miscare...
Incearca sa vorbesti cu cineva.

2 răspunsuri:
| Superman1243 a răspuns:

Sigur ai un prieten cu care poti vorbi despre asta daca ti-e rusine sa abordezi subiectul acesta cu parintii iar unele persoane se simt stanjenite sa mearga la psiholog.
https://www.youtube.com/user/LimbajulSeductiei/videos
Eu ti-as recomanda sa accesezi linkul de mai sus si sa te uiti la videoclipurile postate de tipul asta, chiar o sa iti dea sfaturi folositoare si care o sa te faca sa treci peste problema sau problemele tale! :)

| thisgirl a răspuns:

Nu ai de ce sa-ti fie frica sa vorbesti cu parintii. Ar trebui sa-ti dai seama ca ei iti vor binele si trebuie sa stie ce se intampla cu tine, cu interiorul tau.
Iti recomand totusi sa mergi si la un psiholog, pentru ca el are alta strategie de a vorbi cu tine, iti poate da sfaturi mai bune si mai intelepte. Si rusinea in privinta psihologului nu-si are rost, pentru ca psihologii, ca si preotii, fac juramant sa nu zica probleme oamenilor.
Daca nu vrei nici una, nici alta( desi ti-as recomanda sa le faci pe ambele) incearca sa te schimbi tu singur, sa iti dai seama ce e neregula cu tine si FOARTE IMPORTANT! : sa te iubesti pana la capat, nimeni nu-i ca tine!
Seara buna☺️