| JackByJack a întrebat:

Salut tpu.In ultima vreme nu ma simt in apele mele, vad totul sec, non sens, nu vad un viitor...am 20 de ani, lucrez in paza de 2 ani, dupa ce am terminat liceul dar parca ceva nu merge bine...as vrea sa plec in strainatate (Anglia spre exemplu), vreau un viitor, am fost in Italia la munca si nu prea m-am descurcat ca nu ma prea duce capu (is mai greu de cap).Ma simt sec, nu ma incanta salaru pe care il iau in sensul ca stiu ca nu e ceva de viitor.Traiesc intr-un oras mort unde nu ai siguranta locului de munca de pe o zi pe alta, se poate inchide oricand si iti spune multumim si la revedere.Mi-e frica! Nu pot pleca in alt oras ca singur nu ma descurc, nici in alta tara mi-e tare frica!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce ti-e frica? Daca nu risti, nu castigi! Ar trebui sa-ti iei viata in maini si sa cauti un loc mai bun. Sa pleci din tara e una, dar sa schimbi orasul e alta, nu e la fe greu. Strange ceva bani, cauta o chirie intr-un oras care te atrage si in care gasesti un job pe placul tau, dar lucrul asta nu se intampla peste noapte, trebuie sa-ti dai timp tie. Eu zic ca asta te-ar ajuta, un oras mare iti ofera alte posibilitati si nu cred ca esti greu de cap, cred ca iti e teama de neintelegere si asta favorizeaza delasarea ta. Trebuie sa ai rabdare pentru ca schimbarile vin timp.