| anonim_4396 a întrebat:

Dupa o relatie lunga si frumoasa din motive de comunicare ne-am certat si despartit! Eu am initiat cearta dar nu cu gandul sa o parasesc ci ca sa pot schimba anumite lucruri care imi faceau rau! Credeam ca daca fac asa este singurul mod in care pot arata nemultumirea.Am gresit! Acum la trei sap dupa despartire(coincidenta sau nu) dupa ce am dat "check in" pe facebook ca sunt in oras cu niste prieteni si prietene(comuni)i-a sters pe toti din lista de prieteni! De ce?

Răspuns Câştigător
| Irina31 a răspuns:

Nu cred ca mi-am facut o parere gresita despre tine. sunt convinsa ca au fost mult mai multe momente frumoase decat neplacute - incercam sa vad lucrurile din perspectiva ei. Eu sunt convinsa ca ati avut momente f frumoase - ce voiam sa spun e ca micile gesturi ce provoaca durere adunate luni la rand distrug relatii. Pacat ca ea nu te-a inteles in acea perioada mai dificila.
Cum ti-am spus si altadata eu cred ca mai sunt sanse daca discutati sincer si matur unul cu celalat si va faceti promisiuni pe care sa le respectati. Mai incearca - chiar daca relatia nu se va restabili cel putin stii ca ai incercat tot ce tinea de tine (chiar daca asta presupune sa calci putin peste orgoliul tau). Sper ca problema ta sa se rezolve. Sa ai si tu o viata frumoasa.

22 răspunsuri:
| Irina31 a răspuns:

Pt ca nu mai vrea sa aiba vreo legatura cu tine sau tu sa ai vreo informatie despre ea prin intermediul prietenilor comuni. Dar asta e important: de ce i-a sters? Nu cumva inca mai tii la ea si te doare atitudinea ei? Sa stii ca orice problema se rezolva in 2 moduri: gandind o data si repetand de 10 ori, ca taranii-prin tipete si vorbe jignitoare demonstrand cat de grozavi suntem noi si calcand cealalta persoana in picioare-ceea ce bffara dubii duce la ruperea relatiei pentru ca orice cearta e ca o fisura intr-un vas si daca sunt repetate relatia se distruge precum si vasul se crapa cand are prea multe fisuri. Varianta a doua-te gandesti de 10 ori si spui o data-cu iubire, calm si dorinta de-a indrepta lucrurile. Da, e greu, dar constructiv si lucrurile se rezolva iar respectul si pretuirea fata de cealalta persoana creste. Daca mai tii la ea, caut-o, cere-i iertare si spune-i care era de fapt motivul pentru care ai inceput cearta, dar de data asta nu folosi multi decibeli.

| SAxelandru a răspuns (pentru Irina31):

Da,normal ca o iubesc! Nu am vrut sa ma despart de ea dar simteam ca daca vorbesc calm nu ma fac auzit.Nu am jignit-o, nu am fost agresiv, doar ca am ridicat tonul si I-am spus niste vorbe care le spui la suparare, nu neaparat le simti! Mi-a parut rau a doua zi! Am incercat sa las putin timp(pauza)si apoi am incercat sa o sun dar nu imi raspundea! Am luat un trandafir si am fost la ea acasa iar acolo m-a tratat ca un complet strain, mi-a spus ca nu vrea sa mai fim impreuna, nu am putut sa o tin nici de mana... iar acum dupa un check in ca am fost in oras cu x si y a sters pe toti care aveau legatura cu mine din lista ei...Ce sa mai cred? Ce pot sa fac?

| SAxelandru a răspuns:

Credeti ca dupa 8 ani de relatie deodata persoana iubita sa se schimbe? Sa nu te mai iubeasca?

| GeorgetaTudor a răspuns:

Pentru ca probabil inca iti doreste sa fiti impreuna. happy

| Vanessa14 a răspuns:

Problemele nu se rezolvă prin ceartă.Din contră când te cerţi tu creezi o problemă!

| SAxelandru a răspuns (pentru Vanessa14):

Da,normal ca o iubesc! Nu am vrut sa ma despart de ea dar simteam ca daca vorbesc calm nu ma fac auzit.Nu am jignit-o, nu am fost agresiv, doar ca am ridicat tonul si I-am spus niste vorbe care le spui la suparare, nu neaparat le simti! Mi-a parut rau a doua zi! Am incercat sa las putin timp(pauza)si apoi am incercat sa o sun dar nu imi raspundea! Am luat un trandafir si am fost la ea acasa iar acolo m-a tratat ca un complet strain, mi-a spus ca nu vrea sa mai fim impreuna, nu am putut sa o tin nici de mana... iar acum dupa un check in ca am fost in oras cu x si y a sters pe toti care aveau legatura cu mine din lista ei...Ce sa mai cred si ce ramane de facut?

| SAxelandru a răspuns (pentru Vanessa14):

Asa este! Dar uneori nu pot sa gandesc la rece! Sunt impulsiv dar sa fim seriosi, cine nu are defecte? happy Eu asa am fost de la inceputul relatie, nu era o surpriza pentru ea si ne iubeam asa! Dar acum nu o mai recunosc.Credeti ca daca facem o pauza care nu este oficiala(din punctual ei de vedere este game over)rezolv ceva? La telefon nu mai raspunde, cand am fost la ea cu un trandafir sa stam de vorba m-a privit ca un strain, nu ma lasa sa o tin de mana sau nu ma asculta... sunt deprimat si nu stiu ce sa fac sa fie bine.Stiu un singur lucru, ca o iubesc si ca as face orice pentru ea! Dar in situatia mea ce mai pot face?

| Irina31 a răspuns (pentru SAxelandru):

Asa ai fost de la inceputul relatiei? asta nu e de bine. eu una m-s fi saturat ca cineva sa tot ridice tonu pentru orice problema. nu stiu daca mai ai sanse-numai in cazul in care in momentul asta te tine ea la distanta cu scopul de a-ti da o lectie si a te determina sa incetezi sa mai fii impulsiv. Renunta la "calitatea" asta - o sa iti distruga orice relatie (fie ca o recuceresti pe ea, fie ca va fi alta). Gandeste-te la ceva frumos - sa o surprinzi (aminteste-ti ceva ce ii placea ei: locuri, obiecte, evenimente) si fa sa aiba parte de acele lucruri. daca poti inainte sa ii trimiti un e-mail (o scrisoare daca e genul de persoana romantica) in care sa iti ceri iertare si sa ii faci promisiuni - de care sa te tii cu pretul vietii tale! Incearca..eu zic sa nu te dai batut - bate fierul cat e cald. si anunta-ne ce ai reusit. Iti doresc succes happy (Ps: Roaga-te)

| SAxelandru a răspuns (pentru Irina31):

Nu am fost asa mereu! Dar situatiile cand eu incercam sa explic ceva ce ma deranjeaza, simteam ca nu ma fac auzit decat daca procedez asa...Aseara la 01:03 am primit un sms de la ea cu textul "la". Cred ca a vrut sa scrie un msj, probabil era putin melancolica (asa sper ) si apoi s-a razgandit si a vrut sa il stearga si din greseala l-a trimis.Voi ce credeti?

| Irina31 a răspuns (pentru SAxelandru):

De ce nu i-ai trimis mesaj inapoi? continuarea de la "la": "la"sa-ma sa intru in viata ta, l"a"sa-ma sa te iubesc, "la" inceput n-a fost asa, "la"sa-ma sa iti arat cum ar putea fi... Puteai sa te folosesti de ocazia asta. (presupun ca inca mai poti).
"simteam ca nu ma fac auzit decat daca procedez asa". poate ti-a scapat ceva de ai incetat sa te mai faci auzit. Fetele functioneaza dupa alt principiu decat cel al rationamentului-care este specific barbatilor. Ai citit cartea "Cele 5 limbaje ale iubirii?" fiecare simte ca e iubit cand i se transmite in felul in care poate receptiona dragostea. poate ca n-ai folosit "limbajul dragostei" corect.
Gandeste-te, aduna-te, linisteste-te, ia o gura de aer. o pauza si apoi cred ca vei putea actiona mai bine. (intre timp isi va clarifica si ea sentimentele)

| SAxelandru a răspuns (pentru Irina31):

Salutare! Nu am citit "Cele 5 limbaje ale iubirii?" spre rusinea mea...I-am dat un msj in care mi-am cerut scuze pentru cum m-am comportat in ultimul timp si ea mi-a raspuns f dur.Mi-a spus sa incetez sa o mai caut! Eu am cautat-o pe premiza ca a postat o melodie "James blunt-goodbye my lover"care in compozitie de 90% are cuvinte de genu"ai fost alesul, as fi acolo numai daca ti-ar pasa, etc etc"versuri de regrete si cu ideea principala ca o iubeste mult! Plus sms de la 1 noaptea, crezand ca era melancolica si recitea mesajele mele.Ea mi-a spus ca msj ala l-a dat din greseala cand imi stergea toate sms-urile iar ca din melodie nu trebuia sa iau toate versurile ci doar unele! Dar ar fi culmea ca sa iau doar 10 % din ea si sa ignor restul versurilor! Ma enerveaza la culme ca in loc sa fi avut discutii serioase, trebuie sa faca joculete de genu melodii pe facebook cu anumite semnificatii ca apoi sa stau eu sa le decodez! Aveam nevoie de comunicare si mai mult timp petrecut impreuna! Ceream oare chiar asa de mult? Am gresit pentru ca nu am stiut sa abordez situatia la momentul potrivit dar nici nu am stiut ce gandeste...Ce este de facut? Este timpul sa renunt? Irina eu nu prea cred in pauze! Pauza ca sa ce? Sa iasa cu altu si sa faca comparatii? Clar voi iesi invins pentru ca din cauza frustrarilor, a problemelor care le-am avut in ultimul timp si a lipsei de comunicare am ajuns unde am ajuns! Nu inteleg d c ma trateaza de parca nu stiu ce I-am facut! Ma simt ca ultimul om! Dupa 8 ani de zile, nu o recunosc sad Mai pot sa fac ceva?

| Irina31 a răspuns (pentru SAxelandru):

Mai incearca o data... nu stiu prin ce mijloace poti sa ajungi langa ea - sa puteti vorbi fata in fata (daca stii ca merge la o petrecere, la un anumit local sau club, la ea acasa, la lucru, pe strada - habar nu am unde dar fa cumva sa ajungi fata in fata cu ea) ia-o deoparte si pur si simplu fii un baiat "rau" (adica sa intri in zona intimitatii ei: sub 40 cm distanta) si pur si simplu cu vocea cea mai calda cu care ai vorbit vreodata si in acelasi timp cu aerul acela de baiat care stie ce vrea sa ii spui ca o iubesti, ca nu vei da cu piciorul la relatia voastra frumoasa de 8 ani, ca vrei sa lupti pentru relatia si viitorul vostru si sa va mai acordati inca o sansa (nu te umili, dar nu fi nici prea mandru - fii baiatul ala care, nu stiu cum sa iti explic, o pune la zid in timp ce o tine in brate si nu o lasa sa plece pana cand nu rezolva - fii dur si tandru in acelasi timp). De face bunul Dumnezeu sa mai aveti o sansa impreuna, scapa cu orice pret de manie si cititi impreuna cartea aceea - o sa fie utila. Imi doresc foarte mult sa reusesti.

| SAxelandru a răspuns (pentru Irina31):

Irina am fost o singura data la ea dupa ce ne-am certat si nu a vrut sa stea de vorba cu mine! Cred ca a stat 5-10min in care era atat de nervoasa incat m-a inhibat de nici nu stiam ce voiam sa ii mai zic si vreau sa subliniez faptul ca nu sunt o persoana sensibila dar cred ca cel mai mare cosmar al meu a luat viata si nu stiu cum sa reactionez. Poate ca par vorbe din telenovele happy dar eu asta simt.Eu de fel sunt orgolios si incapatanat(stiu, o mare problema) dar cand am stat fata in fata si I-am vazut privirea aia rece, cand am incercat sa o iau de mana si nu m-a lasat, am simtit ca nu pot sa mai fac nimic... Ma mira si faptul ca a luat trandafirul de la mine, atat de aiurea a fost! Dupa care cand a simtit ca trebuie sa plece, m-a lasat singur si a plecat! Nu credeam ca voi ajunge sa vad vreodata ziua asta! Fata asta 5 ani din 8 era topita dupa mine iar acum uite in ce situatie sunt sad Cred ca este timpul sa ma retrag, mai mult de atat nu stiu ce sa fac.Cred ca o persoana daca inceteaza sa mai iubeasca orice ai face deranjeaza. Daca as mai merge o data dupa ea nu mi-ar sta in fire, as parea ca un obsedat si este ultimul lucru la care vreau sa renunt(decenta).Cum crezi ca se va termina tot, vazand in ce situatie sunt?

| Irina31 a răspuns (pentru SAxelandru):

"Cred ca o persoana daca inceteaza sa mai iubeasca orice ai face deranjeaza." - uite, eu nu cred aceasta afirmatie pentru ca am fost invatata ca dragostea nu e un sentiment ci o alegere. Eu pur si simplu aleg sa imi iubesc sotul si cand mi se pare ca nu merita - si cand nu e suficient de atent, si cand ma raneste - e o alegere pe care o fac mereu pentru ca nu intotdeauna mi-e usor sa simt dragoste, dar intotdeauna cand raspund cu dragoste am de castigat.
"Daca as mai merge o data dupa ea nu mi-ar sta in fire, as parea ca un obsedat si este ultimul lucru la care vreau sa renunt(decenta)" - daca mergi dupa ea nu inseamna ca esti obsedat, inseamna pur si simplu ca iti pasa (fetele cand sunt ranite asa reactioneaza cu raceala si par indiferente, dar de ai sti cat dor e in sufletul lor...). Deci, va trebui sa faci o alegere: sa iti pastrezi decenta si orgoliul de barbat (care oricul e la pamant din cauza ca ai fost parasit, dar te amagesti alimentandul si crezand ca il pastrezi in picioare cu toate ca e la pamant) ceea ce te va duce la cateva luni de durere si depresie pana iti vei gasi o noua iubita, si o viata intreaga dupa aceea ocazional iti vei aminti de ea si te vei intreba "cum ar fi fost daca... " sau ai putea pur si simplu s-o mai cauti o data pentru ca, din moment ce ti-a primit trandafirul si era atat de nervoasa inseamna ca inca mai tine la tine dar e si orgoliul ei ranit si cum ar putea sa iti ceara scuze daca tu nu o faci? de ce ai crede ca ea ar avea mai mult curaj sa se umileasca si sa renunte la orgoliu daca tu nu ai? Sunt convinsa ca daca o recuceresti indiferent de mijloace (si daca ar fi sa te pui in genunchi - am exagerat cu asta) orgoliul tau va fi mult mai zambitor cu tine pentru ca, hai sa fim sinceri, nu o sa creasca pana la cer bucuria si mandria ta de barbat cand vei vedea ca persoana iubita e din nou in bratele tale? si in plus si ea te va pretui mai mult. Dupa parerea mea orgoliul e o prostie si mor de ciuda cand sotul meu e asa - e lucrul care il urasca cel mai mult (dupa parerea mea e o slabiciune, o prostie si un defect, nicidecum o calitate sau un punct forte).
Deci, clarifica-ti o data pentru totdeauna daca o vrei sau ba! Daca raspunsul e nu, asteapta sa iti apara in cale o noua iubire, dar daca raspunsul e da, inca mai stai pe ganduri si te gandesti la orgoliul tau? Stii cand imi pretuiesc si imi respect cel mai mult sotul? Cand vad ca ii pasa de relatia noastra, cand isi cere iertare si se face mai vinovad decat e - atunci mi se moaie inima si imi dau seama si care e vina mea si il iubesc mai mult, il pretuiesc mai mult... La ce iti foloseste orgoliul daca te face sa suferi? dacai sti ca iti aduce implinire ai fi gata sa il zdrobesti? Fa-o. merita. Eu cred ca daca lupti totul se va termina cu bine si cred 90% ca poti sa o recuceresti (cei 10% depind de ea - nu stiu ce fel de persoana e - daca e imatura sau incapatanata dupa ce mai mergi o data la ea sau daca is-a gasit pe altcineva intre timp sau pur si simplu i se pare ca nu va mai potriviti - depinde de ce e in mintea ei) Daca te-a iubit sincer e imposibil sa nu te iubeasca si acum si e imposibil sa nu o recuceresti (s-ar putea sa ezite din cauza fricii ca n-o sa fie bine dar tot o sa accepte). Eu asa cred - mai ai o sansa - imbratiseaza sansa asta nu orgoliul! pentru fericirea ta...

| SAxelandru a răspuns (pentru Irina31):

Hello Irina! Vad ca statusul meu de "junior" dupa TPU nu imi permite sa iti raspund in privat la mesajul trimis de tine dar raspunsul meu este ca nu cred ca esti o persoana in varsta si chiar daca mi-ar fi trecut asta prin minte nu ar fi un lucru rau, din contra mai multa experienta de viata! Esti printre putinele persoane care ma face sa ies pentru un moment din starea mea (cel mai probabil depresie) iar asta ma ajuta mult! Sunt atatea de multe de povestit...Mi-ar fi placut sa ducem discutia asta in privat gen facebook ca sa putem sa"chatuim" 10 min live(fara sa ma adaugi la prieteni daca asta creeaza probleme pentru tine)Daca crezi ca este ok, poti sa imi dai numele tau in privat si sa il las un msj iar cand ai timp, stam putin de vb. Daca nu poti este ok, inteleg.Am slabit, ma trezesc de 2-3ori pe noapte, am cosmaruri, i am messed up sad Nu stiu cat este vorba de orgoliu, simt ca nu este in regula sa o mai caut inca o data! Este de nerecunoscut si imi este teama ca eu pe o parte o caut si ea poate deja este cu altcineva...Iti dai seama ce penibil as fi sad Stiu ca nu a trecut nici o luna de la cearta, stiu ca ea era o persoana echilibrata si cuminte dar in ziua in care traim parca nimic nu ne mai mira si asta este trist! Ai timp 4 minute sa asculti melodia a lui James blunt-goodbye my lover(este normal sa o stii dar vreau sa fii mai atenta la versuri) si sa vorbim ipotetic daca ai fi tu in locul ei si ai vrea sa iti arati starea de spirit pe facebook in felul asta, ce semnificatie ar avea pentru tine? Te rog

| Irina31 a răspuns (pentru SAxelandru):

Am ascultat melodia. Nu stiu ce sa zic, pare a fi un fel de resemnare. Eu cred ca inca tine la tine si o sa mai tina catva timp si cat timp isi mai aminteste de tine nu cred ca va avea relatii serioase cu altii. Eu cred ca inca mai ai sanse...dar trebuie sa lupti, pur si simplu trebuie sa lupti. Eu cred ca sunt mari sanse sa fiti din nou impreuna. Trebuie sa gandesti pozitiv - gandurile si cuvintele tale influenteaza mult. Cineva zicea ca gandurile si cuvintele rostite nu dispar ci raman in univers si se aliniaza si influenteaza imprejurari si vieti. Nu stiu cat e de adevarat acest lucru, dar stiu sigur ca e benefic sa ai o gandire pozitiva si cuvintele rostite au putere (de aia o cearta poate sa ucida si o vorba buna poate sa ridice). Alexandru, nu stiu daca tu crezi in asa masura in Dumnezeu incat sa te rogi Lui in aceasta privinta. Eu cred ca Dumnezeu raspunde la rugaciuni si chiar daca nu raspunde cum ne asteptam noi, asa cum ne raspunde e cel mai bine pentru noi. (Sa presupunem ca te vei casatori cu ea si veti avea un copil si i se termina zilele astea pe pamant cand copilul are un an - tu ramai singur - iti dai seama cat ai suferi? sau poate te casatoresti cu alta si aveti copii si e sanatoasa si traieste mult si bine alaturi de tine) Vezi, noi oamenii nu stim asta si nici nu putem controla, dar Dumnezeu stie - din acest motiv te incurajez sa te rogi Lui si El sa te ajute sa accepti ceea ce El considera ca e cel mai bine pentru tine. (Vorbesc din proprie experienta, nu spun tampenii - si eu am trecut prin ceva asemanator si nu am murit, cu toate ca am crezut asta). Incearca...

| SAxelandru a răspuns (pentru Irina31):

Iti inteleg decizia si nu ma supar, ma asteptam la raspunsul asta happy Simt nevoia sa vorbesc cu cineva intr-una...Ma rog la Dumnezeu pentru aceasta aceasta relatie pentru ca vreau sa ma casatoresc cu ea! Nu incerc sa ma victimizez dar in viata mea am avut urcusuri si coborasuri dar niciodata nu m-am simtit atat de singur.Sunt convins ca sunt pedepsit pentru tot raul pe care l-am facut in viata dar parca am ajuns intr-un punct in care as striga GATA! Inainte sa o cunosc pe ea am avut cateva relatii in care am gresit si mi s-a gresit si de atunci am decis sa fiu alt om.Sa nu mai arat niciodata exact ce simt, sa fiu mai rezervat in a imi arata sentimentele si asa am observat ca este cel mai bine! Cand am cunoscut-o pe ea am fost mai rau, imi placea sa ma joc cu emotiile ei si am vazut ca in felul asta ma iubeste din ce in ce mai mult! Culmea atunci cand nu paream ca o iubesc f mult! Desi eram vinovat de anumite chestii reuseam sa o fac sa para ca este vina ei si o faceam sa planga, sa sufere si o lasam asa cateva zile dupa care o cautam iar! Tare mult mai ma iubea fata asta! Intr-o zi am facut un lucru urat! Desi nu aveam motive sa ma indoiesc de ea, am avut acces la laptopul ei si am reusit sa ii iau toata arhiva yahoo si sa o citesc acasa!(multa lume ma va condamna pentru lucru asta)dar in genetica mea este mereu o problema de siguranta(trebuie sa stiu eu tot!)si acolo am vazut conversatii cu prietenele ei despre mine.Am vazut numai lucruri minunate la adresa mea si eram ca in al 9-lea cer dar printre picaturi am vazut si niste subiecte care nu ma priveau.Nu era treaba mea dar cand citesti o arhiva nu poti sa o iei pe sarite.Si apoi am facut o prostie! Da, inca una! Intr-o zi cand a deschis subiectul respectiv(din intamplare) m-am contrazis cu ea (eu stiind cum au gandit ele) si am intrat in contradictie pentru ca una era in scris si alta scotea pe gura.Nu m-am putut abtine! Tot nega un lucru si apoi I-am recunoscut in fata ca am citit arhiva ca sa nu se mai contrazica cu mine! Tunete si fulgere au fost apoi happy Era f suparata si eu ca sa ies din situatia aia m-am facut ca m-am suparat si eu(desi nu aveam un motiv)si m-am dus spre masina sa plec.Nu stiu cum dar ca in filme a inceput sa ploua, un fel de furtuna si cand am dat sa plec, ea s-a urcat pe masina, a inceput sa planga si nu vroia sa ma lase sa plec.Totusi usor usor am reusit sa plec, ea a cobort si am ramas suparati vreo 2-3zile.Ce mult a suferit ea saracuta si ce bine m-am simtit eu! Am simtit ca ma iubeste indiferent ce as face! Altadata, ne aniversam ziua in care ne-am cunoscut si m-a intrebat ce vreau ca si cadou si I-am raspuns ca vreau sa imi scrie de 100de ori pe foaie "te iubesc"! Si asta a si facut! Imi placea mereu sa o tachinez, sa o fac sa planga si apoi sa o iau deodata in brate si sa ii zic ca o iubesc! Stiu. pare o nebunie dar astia eram noi! Cu trecerea timpului am lasat-o mai moale cu jocurile astea psihologice pentru ca mi se rupea si mie inima cand o vedeam ca plange, desi stiam ca este pentru mine iar eu nu aveam de gand niciodata sa plec din viata ei! Eu am fost prima ei iubire, primul cu care a facut dragoste, primul care nu a respectat programul tatalui ei laughing ii zicea sa vina la 22:00 si o aduceam la 5 dimineata,primul care I-a cunoscut parinti,primul cu care a calatorit la mare,la munte, oriunde in tara asta, eu am invatat-o sa mearga pe bicicleta, sa joace tenis, biliard si multe informatii despre masini(care nu erau necesare happy ) Mergeam cu ea la cumparaturi, se tundea, vopsea si imbraca dupa gustul meu! Eram parca perfecti unu pentru altu! Astia au fost primi 5 ani de relatie! Apoi am inceput amandoi facultatea si am inceput sa ne vedem mai rar.Primul an de facultate era aparent perfect iar apoi din al doilea an au inceput sa scartie lucrurile.Am vazut ceva in privirea ei, parca se schimbase! Apoi a inceput prima cearta serioasa! Dupa o sap cand am vazut ca nu ma mai cauta, am simtit un gol in stomac si consultandu-ma cu prieteni mei toti ma indrumau sa ma duc la ea cu un buchet de flori! Ne-am impacat dar parca nimic nu mai era la fel.Eu am devenit suspicios ea spunea ca nu ii ofer atentia de care am nevoie si ne-am promis ca ne schimbam.Eu totusi am simtit ca am pierdut controlul si la ceva timp dupa, a murit tatal meu in sala de operatie, apoi unchiul meu(pe care il iubeam enorm)si mica afacere pe care o aveam era intr-un moment mai rau.Cand unchiul meu a murit, mama a innebunit temporar de 24 ore si apoi si-a revenit complet.Ideea este ca eu am trecut prin niste momente cumplite si cred ca am intrat intr-un fel de depresie.Cred ca nu mai vorbeam des despre ce simt, devenisem irascibil, ma asteptam ca ea sa intelega, sa fie cu mine si sa nu ceara explicatii si de aici lucrurile au luat-o la vale!

| SAxelandru a răspuns (pentru SAxelandru):

Partea a doua a povestii mele daca ai timp sa citesti este in felul urmator : Azi am ramas cu o mana de biletele cu "te iubesc", poze si mii de amintiri frumoase dar singur si deprimat. Nu cu mult timp in urma (3 luni)fiind pasionat de motociclete (de cand eram copil) m-am inscris si pentru categoria A ca sa am si grupa asta si in perioada scolarizari am avut un vis! Am visat o motocicleta neagra pe mijlocul drumului si doi tipi intinsi pe asflat, probabil morti dar nu puteam sa vad cine este exact pentru ca aveau echipament si casca in cap iar deodata din spatele meu aud o voce"ar fi timpul sa te opresti aici"-intelegand din vorba asta ca daca nu vreau sa fiu eu pe asfalt ar trebui sa nu dau examenul asta.Ma trezesc brusc si apoi la cateva ore mai tarziu m-am intalnit cu ea si povestindu-i visul meu a inceput sa planga.Mi-a fost asa de draga bleaga incat imi venea sa o strang in brate pana o sufoc! Deci asta se intampla doar in urma cu 3 luni. Apoi iau permisul si o scot la o plimbare cu motocicleta.Era iar prima oara pentru ea cand face ceva nou! Nu mai urcase niciodata pe motocicleta si ahhhh ce mi-a placut sa o sperii happy Am plimbat-o 3-4km mai tare dupa care am oprit si tremura toata happy Si-a iesit din starea aia dupa ceva momente si apoi I-am promis ca merg usor si ca am vrut doar sa rad putin de ea...A fost una din cele mai frumoase momente din ultimul timp.Ne-am dus intr-o zona de munte, am astat la o terasa la un suc cu o priveliste minunata si totul era perfect.Acum ii placea si ei senzatia si astepta cu nerabdare sa mai mergem.Astia eram noi.Doi zapaciti! Dar nimic nu avea sa imi arate ce urmeaza! Acum o luna la o cearta obisnuita(ca in orice relatie) am simtit deodata ca am pierdut-o! Nu inteleg si nu pot vreodata sa inteleg, cum? Sigur era nemultumita de relatia din ultimul timp dar daca ar fi stat un moment si mi-ar fi spus ca avem o problema, as fi discutat! Dar ea nu! Imi aducea reprosuri doar daca o certam eu cu ceva iar la cearta nu luam toate lucrurile in serios! Gresesc?

| SAxelandru a răspuns (pentru SAxelandru):

Sunt prost, egoist si cum vrei sa ma numesti dar am fost la ea sa imi cer scuze si nu mai este aceelasi om! Este furioasa, la telefon nu imi raspundea, in fata ei eram degeaba, parca o deranjasem ca am venit si mi-a lasat mesaj sa incetez sa o mai caut! La telefon am rugat-o de 10 ori sa imi spuna ca nu ma mai iubeste si nu a vrut sa zica asta! Fata in fata am rugat-o de nu stiu cate ori sa imi spuna ca nu ma iubeste si nu a facut asta! Ca apoi dupa ce ii fac o vizita prietenei ei cea mai buna, incercand sa gasesc solutii la problema noastra, am primit un mesaj in care mi-a zis sa "incetez sa o caut, sentimentele ei s-au schimbat, nu ma mai iubeste."Ce sa cred? A trecut aproximativ 25 de zile de cand sunt in situatia asta! Acum stiind o parte din ce fel am fost noi si situatia de astazi... crezi ca este sfarsitul relatiei?

| Irina31 a răspuns (pentru SAxelandru):

Ai de mine. o sa ma gandesc. revin cu un raspuns.

| SAxelandru a răspuns (pentru Irina31):

"ai de mine.o sa ma gandesc.revin cu un raspuns" Cred ca am incurcat-o happy Lucrurile spuse pe scurt par mai rele decat au fost in realitate.Eu o iubeam mult si stiu sigur ca am fost fericiti cel putin 5 ani. Ultimi 2-3 ani pentru mine au fost mai grei dar nu am incetat nici o secunda sa o iubesc. Doar ca nu am stiut sa gestionez situatia, nu am vorbit la timp si am scapat lucrurile de sub control si cand zic asta ma refer la mine! Adica nu am mai fost "eu".Tu ai mai fi la fel daca ai pati lucrurile pe care le-am patit eu? Nu zic ca sunt nevinovat pentru orice lucru dar cand aveam nevoie de ea, nu am simtit-o aproape, lucru asta m-a speriat si tare rau este sa ajungi acolo!

| SAxelandru a răspuns (pentru SAxelandru):

Buna Irina.Nu pot spune ca m-a daramat raspunsul tau dupa privat dar privind din exterior lucrurile par mai urate si mai grave pentru ca din tot ce am spus nu am cuprins decat lucrurile neplacute.Dar cum ramane cu lucrurile frumoase din relatia asta? Crezi ca a stat cu mine 8 ani degeaba? Tu ai sta 8 ani cu cineva daca te-ai simti ca la inchisoare, ingradita? Cu siguranta nu! Nu ai sta nici 1 an. Femeile si barbati au nevoie de lucruri diferite dar in viata de cuplu trebuie sa accepti si lucrurile bune si cele negative.Sa faci un compromis.Pff nu pot spune suficent de multe lucruri offline asteptand replica, se produc neintelegeri si nu cred ca este ok asa.O sa ma retrag dupa TPU si o sa inchid acest topic.Multumesc tuturor pentru timpul rezervat! Irina, pe tine te-a speriat ce am scris dar cred ca te-ai inselat in privinta mea.Vezi tu, fiecare om iubeste in felul lui iar eu eram dedicat 100% acestei relatii.8 ani... poate prietenia si casnicia ta la un loc nu are atata vechime, trebuie sa te gandesti la lucru asta.Deci, ceva am facut bine, a fost o relatie frumoasa si nu am pretentia sa ma creada toata lumea, timpul asta spune tot despre noi. Ultimi 2 ani au fost mai grei pentru mine, nu am fost in apele mele, nu am reusit sa indrept anumite defecte la timp si asta m-a costat relatia! Imi este teama de un lucru! O sa cunoasca pe altcineva, va fi fericita o perioada(exact ca orice inceput de relatie)si apoi o sa vada defecte si in persoana respectiva si atunci isi va aminti de mine dar va fi prea tarziu pentru "noi". Irina, noi oameni avem multe defecte si trebuie sa ne obisnuim sa traim unu cu altu.Se spune ca o relatie este precum vinul! O data cu trecerea timpului devine mai buna! Imi pare rau ca ti-ai facut o parere gresita despre mine! Iti doresc o zi buna si o viata minunata!

| Irina31 a răspuns (pentru SAxelandru):

Nu cred ca mi-am facut o parere gresita despre tine. sunt convinsa ca au fost mult mai multe momente frumoase decat neplacute - incercam sa vad lucrurile din perspectiva ei. Eu sunt convinsa ca ati avut momente f frumoase - ce voiam sa spun e ca micile gesturi ce provoaca durere adunate luni la rand distrug relatii. Pacat ca ea nu te-a inteles in acea perioada mai dificila.
Cum ti-am spus si altadata eu cred ca mai sunt sanse daca discutati sincer si matur unul cu celalat si va faceti promisiuni pe care sa le respectati. Mai incearca - chiar daca relatia nu se va restabili cel putin stii ca ai incercat tot ce tinea de tine (chiar daca asta presupune sa calci putin peste orgoliul tau). Sper ca problema ta sa se rezolve. Sa ai si tu o viata frumoasa.