| Andrei1234hd a întrebat:

Sunt copil, am 13 ani, 1, 70 si vreo 50 de kg, sunt foarte slab, vreau sa stiu daca fac 50 de flotari in fiecare zi sau incerc aplicatia Arm Workout sau daca puteti sa imi recomandati alte aplicatii, o sa se schimbe ceva la mine sau tot slab raman? Vreau sa precizez ca alimentatia mea zilnica este dupa principiul "ce esti aia mananci"

6 răspunsuri:
| Anonima163333 a răspuns:

Ce inalt esti! Eu am 13 ani si 4 luni dar am 1.64...;(((
Uita-te pe YouTube si fa exercitii cardio pentru tot corpul.Incearca Roberta's Gym.Pe mine m-a ajutat.
Apropo sa stii ca esti ok la greutate.Te vei ingrasa cu timpul.Crede-ma,am un prieten de la bunici care are 1.61 la 13 ani si 75 de kg.Mai bine cum esti tu.))

| Byb2001 a răspuns:

Esti bine cum esti ce aș vrea să am și eu1, 70

| irezistibilul a răspuns:

Nu trebuie sa lucrezi acelasi grupa musculara zilnic, pentru ca nu ii dai timp fibrelor sa se refaca. Muschii se lucreza pe grupe, la zile diferite, nu zilnic cum fac toti copii.
La 13 ani esti destul de ok cu greutatea ta actuala, si oricum odata cu cresterea o sa adaugi si cam 5kg de greutate. Continua sa mananci, dormi orele suficiente, si cu timpul o sa iei si in greutate.

| Andrei1234hd explică (pentru irezistibilul):

Ideea este ca sunt foarte slab, imi e rusine sa merg la piscină si sa imi dau tricoul jos mi se vad oasele la piept e naspa rau

| irezistibilul a răspuns (pentru Andrei1234hd):

Am inteles, inseamna ca nu mananci suficient de mult.
Intra aici: http://www.calculator-calorii.ro/
Aici calculezi cam cate calorii trebuie sa asumi zilnic, in felul asta o sa iei cateva kg. Oricum repet, in anii ce inainteaza o sa mai iei in greutate pentru ca cresc oasele, se intaresc. Insa nu cresc asa, din apa si din paine, ci trebuie sa consumi multe lactate, branza, oua, astea contin calciu si vitamina D care ajuta la cresterea si intarirea osoasa. Cred ca daca vorbesti cu un specialist(medic, un nutritionist) o sa iti dea cele mai bune sfaturi pentru a iti ameliora corporatura.

| Ingrid20000005 a răspuns:

Este bine daca utilizezi aplicatii de genul Arm Workout sau Strong Legs/Arms in 30 Days, dar însă nu te vor ajuta sa prinzi in greutate. Daca vrei sa te, ingrasi ar trebui sa consumi mancaruri bogate in calorii la ore tarzii. De exemplu, ai putea manca 4 biscuiti cu unt si o cana cu lapte la ora 20:30 sau 21:00 si vei observa ca intr-o saptamana sau doua vei incepe sa pui kilograme. Eu asa iti recomand, dar tu poti face cum iti doresti.