| madalina2222 a întrebat:

Am o intrebare pentru atei.De ce intrati pe aceasta categorie si puneti intrebari si dati raspunsuri daca nu faceti parte din aceasta categorie? Si mai ales dc incercati sa ne convingeti ca ceea ce credem nu e adevarat, prin exemple care ati vazut in biblie cv mai multa violenta fara sa cititi tot citatul si-l puneti pe internet ca sa ne demonstrati ca nu exista Dumnezeu?

23 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Tu de ce vorbești despre mâncare chiar dacă nu ești un fel de mâncare? Cam așa funcționează logica ta.

| Urzi23 a răspuns:

Mai sunt unii care din lipsa de ocupatie se baga si ei pe unde nu le fierbe oala.Din contra pe unul din ei l-am sfatuit sa duca si sa faca niste cursuri de calificare si sa puna osul la munca.Dar a raportat raspunsul spunind ca a fost jignit, ca munca nu este de nasul lui, el face o munca mai savanta, vrea sa ajunga expert pe TPU
Se stringe inca cu 2-3 tovariasi si croncane si ei pe craca Eu nici nu ii mai bag in seama, deoarece nu merita deranjul

| Alikke a răspuns:

Ha-Ha.
Foarte adevarat.
Unii incearca sa te convinga ca ce cred ei este strict adevarat.
Ca nu exista nimic altceva decat adevarul zis de ei.
Sunt unii care fac exact ca Martorii lui Iehova.
Stau la colt si vand "pliante" despre religia lor si te tine la ei cu orele ca sa incerce sa te converteasca la religia lor.
Unii se cred foarte destepti si se uita la ceilalti ca la niste insecte.
Unii chiar cred ca adevarul lor este unic?
Este inutil sa le explici despre supra-natural. Si sa le aduci dovezi din insasi stiinta, ca ei or sa faca tot ca ei. Deci nu iti bate capul.
Stiinta este frumoasa.
Dar ei ii jignesc pe toti pe baza a ceva frumos.
De ce? Nu stiu.
Tin minte ca mai demult vorbisem cu un ateu care mi-a zis ca "Crestinii sunt doar niste sobolani, fara minte.".
Concluzie?
Si in haita lor exista jigodii care stau cu nasul un metru in sus si nu iti dau dreptate chiar daca le dovedesti prin stiinta si prin logica si rational si prin experientele multora.
Unii sunt incapatanati.
Ateii, ca si satanistii sau pocaitii sunt doar niste crestini extremisti care se cred superiori si care cred ca au o gandire superioara.
Care neaga ca ei au imprefectiuni si cred ca totul este perfect la ei si ideile lor.

Bafta si pace.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alikke):

Sper ca nu te referi la toti pocaitii ca ma simt jignit.

| Alikke a răspuns (pentru anonim_4396):

Ops...
Scuza-ma. Nu am vrut sa te jignesc.
Ma refer la aia care stau la marginea drumului si te obliga sa crezi in ce vor ei si iti baga asta pe gat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alikke):

Glumeam! :p

| Alikke a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce bine. O.O

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alikke):

Crezii in Dumnezeu si judecata finala?

| Alikke a răspuns (pentru anonim_4396):

Religia mea este mai complicata.
Eu am mai mult un amestec de religii pe care incerc sa le explic stiintific.
Iau numai ce este bun din fiecare religie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alikke):

Inteleg! De asta eram curios sa aflu, nu ma intelege gresit nu vreau sa-ti impun nimic fiecare are dreptul sa creada ce vrea.

| Alikke a răspuns (pentru anonim_4396):

Este mai complicat ceea ce cred eu...
Apropo. Verifica-ti casuta cu mesaje mai des.
Te-am intrebat ceva prin PM. tongue

| Nucreeed a răspuns:

Intru la categoria asta pentru ca am facut un hobby din a rade de ce ziceti voi crestinii legat de religie si dzeu

| DyNo a răspuns (pentru Nucreeed):

Ca bine zici...

| RAY a răspuns:

Madalina in tara asta fiecare se poate exprima cum doreste el democratic si civilizat, Omorati ateii:

2 Cronici 15:13~
13si oricine nu cauta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorît, fie mic fie mare, fie barbat fie femeie

pai nu exista dumnezeu madalina asta e adevarul poti tu demonstra ca exista?

| RAY a răspuns:

Dumnezeu a omorat 42 de copii pentru ca au jignit un chelios:

2Imparati 2:23-24~
23De acolo s-a suit la Betel. Si pe cînd mergea pe drum, niste baietasi au iesit din cetate, si si-au batut joc de el. Ei îi ziceau:,, Suie-te, plesuvule! Suie-te, plesuvule!``
24El s-a întors sa -i priveasca, si i -a blestemat în Numele Domnului. Atunci au iesit doi ursi din padure, si au sfîsiat patruzeci si doi din acesti copii.

Dumnezu pedepseste aspru pe omenii curiosi.

1Samuel 6:19-20~
"19Domnul a lovit pe oamenii din Bet-Semes, cînd s'au uitat în chivotul Domnului; a lovit (cincizeci de mii) sapte zeci de oameni din popor. Si poporul a plîns, pentru ca Domnul îl lovise cu o mare urgie.
20Oamenii din Bet-Semes au zis:,, Cine poate sta înaintea Domnului, înaintea acestui Dumnezeu sfînt? Si la cine trebuie sa se suie chivotul, daca se departeaza dela noi?``

Dumnezeu a omorat un om care nu a vrut sa loveasca pe cineva.

1Imparati 20:35-36~
35Unul din fiii proorocilor a zis tovarasului sau, dupa porunca Domnului:,, Loveste-ma, te rog!`` Dar omul acela n-a vrut sa -l loveasca.
36Atunci el i -a zis:,, Pentruca n'ai ascultat de glasul Domnului, iata, cînd vei pleca dela mine, te va omorî un leu. Si cînd a plecat dela el, l -a întîlnit un leu si l -a omorît.

Dumnezeu a omorat un samaritean.

2 Samuel 6:3-7~
3Au pus chivotul lui Dumnezeu într'un car nou, si l-au ridicat din casa lui Abinadab, de pe deal; Uza si Ahio, fiul lui Abinadab, cîrmuiau carul cel nou.
4L-au luat dar din casa lui Abinadab de pe deal; Uza mergea alaturi de chivotul lui Dumnezeu, si Ahio mergea înaintea chivotului.
5David si toata casa lui Israel cîntau înaintea Domnului cu tot felul de instrumente de lemn de chiparos, cu arfe, cu laute, cu timpane, cu fluere si cu timbale.
6Cînd au ajuns la aria lui Nacon, Uza a întins mîna spre chivotul lui Dumnezeu si l -a apucat, pentru ca erau sa -l rastoarne boii.

| DyNo a răspuns:

Pai sunt discutii despre religie, nu? Dezbatem de mult timp aceasta problema: existenta unui zeu. Daca citetsi Biblie ( in totalitate ) si ai un strop de discernamant o sa devii ateu, iti garantez. Asa mi-a zis bunica cand eram mic si nu am crezut-o...

| DyNo a răspuns:

Tu ai citit-o ( pe toata )? Iti garantez ca daca ai un discernamant puternic si citesti Biblia devii ateu. Nu trebuie sa cunosti mare lucru din ea ca sa-ti dai seama ca-i o maculatura. Ce parerea ai despre Coran? Este cartea de baza a musulmanilor cum este Biblia carte de baza a judeo-crestinilor. Ai vreo dovada ca, Coranul este eronat? Normal tu acum il vei critica si vei spune ca este o inventie a ''pacatosilor'' si ca in nici un caz nu este relevat de Dumnezeu chiar daca nu i-ai vazut macar coperta, d-apai sa-l mai si citesti.
Oricum, daca nu ai citit Biblia nu poti sa ai indrazneala sa te numesti judeo-crestin, decat formal.

| madalina2222 explică (pentru DyNo):

Da dar macar cine a scris biblia nu s-a casatorit cu o fetita de 6 ani si a intretinut relati sexuale cu ea la 9 ani.

| DyNo a răspuns:

Daca zici tu... este parerea ta si nu am cum sa o schimb. Oricum, despre Coran ce crezi? Este cartea de baza a musulmanilor cum este Biblia pentru tine. Care este revelata de Divinitate?

| DyNo a răspuns:

Asa zic si musulmanii despre Biblie... concluzia? Amandoua si Biblia si Coranul sunt niste carti cu legende si valoare lor este egala.

| casablanca40 a răspuns:

Exista religii care afirma nonexistenta unui Dumnezeu.
Ciudat este ca ne includeti si pe noi in Biblia voastra, ateii minionii lui Sathan care vor suferi o eternitate in iad. Faceti afirmatii nefondate si va asteptati la supunere totala. Nu am nimic cu crestinismul cat timp nu judeca persoanele exterioare credintei lor, doar constiinta te poate judeca.

| TheTigerX a răspuns:

Ca nu au alcv mai bun de facuthappy

| madalina2222 explică:

Okk acum am inteles