| anonim_4396 a întrebat:

Am observat ca din ce in ce mai multa lume uita de religia sa... voi de ce religie sunteti spuneti-mi va rog si ce se intampla in religia voastrawinking

30 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Scrie in Biblie ca in vremurile din urma, dragostea celor mai multi se va raci.Ca in toate Bisericile, nu mai suntem la fel de crediciosi cum erau inaintea noastra.Ei traiau numai pentru cer.Noi ne-am indepartat putin de calea ingusta, ne-am luat libertati, ne-am largit calea.Adica ne-am modernizat.

| ShowTim3 a răspuns (pentru EmaS):

Ema... crede-ma ca am citit din Biblie, parca citeam din o carte cu basme, normal ca traiau numai pentru cer, cum egiptenii aveau religia lor si credeau in peste 1000 de zei, asa si noi cu religia noastrawinking

| EmaS a răspuns (pentru ShowTim3):

Pai daca o sa citesti cu scop, o sa o intelegi.Incepe cu Noul Testament.Merita sa incerci.

| ShowTim3 a răspuns (pentru EmaS):

Da... expica-mi si mie un lucru, sau biblia, unde era Isus acum 2000-2100 de ani in Australia? Nici macar nu stiau aia ca exista Australia! Si oamenii de acolo? au trait si murit bine mersi, asta inseamna ca ajung in iad sau cum?
Odata ce nu stiau de Dumnezeu "ca exista " si au murit fara sa stie ce patesc? Dau reload si se reincarneaza ca sa poata sa ii judece? sau nu aveau spirit, cum se considera ca animalele nu au.

| EmaS a răspuns (pentru ShowTim3):

"Caci toti trebuie sa ne infatisam inaintea scaunului de judecata al lui Hristos, pentru ca fiecare sa-si primeasca rasplata dupa binele sau raul pe care-l va fi facut cind traia in trup" (2 Cor. 5:10).

| mirela07 a răspuns (pentru EmaS):

Ai dreptate eu sunt de religie crestin -ortodoxa.si stiuhappy

| Rapunzell a răspuns:

Tu vrei sa-ti scriem in 3 randuri ce se intampla intr-o religie? laughing

| HitmanSA a răspuns:

Eu incerc sa ma apropii de satanism...dar nu iti pot explica in cateva randuri aceasta filosofie.Intra pe www.bisericasatanista.org

| EvangelineDS a răspuns (pentru HitmanSA):

Cum te poti apropia de satanism?

| HitmanSA a răspuns (pentru EvangelineDS):

Chiar vrei sa stii cum?

| EvangelineDS a răspuns (pentru HitmanSA):

Eram doar curioasa si da vrau sa stiu laughing

| EvangelineDS a răspuns (pentru HitmanSA):

*vreau

| HitmanSA a răspuns (pentru EvangelineDS):

Imi poti spune cam ce varsta ai.Depinde mult de varsta.In functie de raspuns iti voi spune

| EvangelineDS a răspuns (pentru HitmanSA):

17 ani impliniti

| HitmanSA a răspuns (pentru EvangelineDS):

Pai exista mai multe cai pentru asta...toate ajungand la ritualul de intiere. Dupa cum spuneam varsta conteaza deoarece dupa 16 ani o persoana e apta de a lua decizii pe cont prorpriu si de a se descurca singura.Acest ritual consta in o sumedenie de probe atat fizice cat si spirituale.,cele spirituale nu constau in a fece rugaciuni lui Satan,ci sa dobandesti niste calitati mai presus de restul fiintelor umane(Telechinezia, Telepatia, Capacitatea de a pune blesteme respectiv a scoate blesteme)...toate axanduse pe energie atat pozitiva cat si negativa.
Rolul initierii e de a crea o persoana noua, cu un caracter puternic si bine defini, cu abilitati ce intrec capacitatea mentala a PROSTIMII.
Dar toate acestea trebuie realizate de bunavoie.
Daca mai ai intrebari punele.

| EvangelineDS a răspuns (pentru HitmanSA):

In ce consta 'probele' fizice?

| mirela07 a răspuns (pentru HitmanSA):

Ok am inteles ca oameni imi vb dar va rog sa raspundeti si la intrebare stict nu numai sa vb intre voiwinkingmersi

| HitmanSA a răspuns (pentru EvangelineDS):

Scuze Mirela dar o sa-i rspund.Probele fizice constau in sada) mers 40 de km avand in spate un ghiozdan nu mai usor de 10kg in mai putin de 7 ore, pe un teren dificil, deluros; (b) alergat 30 de km in mai putin de doua ore si jumatate, pe un teren dificil, montan; (c) pedalat pe distanta de 300 km in 12 ore.7) Sa fi petrecut cel putin 3 luni traind in singuratate intr-o zona izolata fara a comunica cu nimeni si fara nici un comfort sau distractie a lumii moderne.
Sunt doar cateva dintre probe.

| EvangelineDS a răspuns (pentru HitmanSA):

Hmmm... mi se par si grele si usoare depinde din ce parte privesti ultimele 2 intrebari tu ai facut probele astea? si poti deveni fara sa faci probele? scuze dar m-a lovit curiozitatea laughing

| HitmanSA a răspuns (pentru EvangelineDS):

Nu nu le-am facut din pricina varstei, si probele nu sunt pentru a-i arata persoanei de langa tine ca esti COOL sau ca sa ai cu ce te lauda.Cum am spus intr-un raspuns anterior probele au rolul de a crea o persoana noua, dobandind calitati pe care e necesar sa le ai daca doresti sa mergi pe aceasta cale.
... Oricum nu sunt lamurit cu un lucru, la ce fel de satanism te refereai in prima intrebare?

| EvangelineDS a răspuns (pentru HitmanSA):

Pai nu m-am referit neaparat la un gen... de aia am intrebat daca poti sa faci fara probe

| mirela07 a răspuns (pentru HitmanSA):

Sa stii ca-i foarte interesant ce spui
winking

| HitmanSA a răspuns (pentru EvangelineDS):

Oricum ce am spus mai devreme e satanism traditional. Exista si satanismul modern care e un fel de ateism dar cu alte conceptii(le gasesti pe wikipedia, trebuie doar sa cauti satanism)

| HitmanSA a răspuns (pentru mirela07):

Stiu ca e interesant dar este si mult de citit(invatat) pe aceasta tema.M-am documentat multicel si am ajuns la niste conceptii proprii.
Nu stiu la ce categorii sa postez o intrebare despre Energii si Chakre, despre Blesteme si biecuvantari sau despre deochiuri si meditatii

| mirela07 a răspuns (pentru HitmanSA):

Tot in rubrica cu religie ar mergewinking

| ChrissD a răspuns:

Religia nu se poate povesti in cuvinte toata ea o intelegi legand cate un cuvant de la fiecare om.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mireala din pacate nu uita din contra se roaga la oase

| sorina_2296 a răspuns:

Sti foarte bine ca sunt crestin-ortodixa si banuiesc ca tot ce stiu eu sti si tu dar pentru ca sunt una din prietenele tale cele mai bune poti sa imi dai funda plzzz...

| amfibianx a răspuns:

Parintii mei m-au botezat crestin...dar nu ma prea regasesc in religia asta!

| pufarina9999 a răspuns:

Mai mirela mai...cum sa-ti explic eu. oricat ai fi de credincios nu stiu cum poti sa crezi ca esti facuta din pamant siD-zeu a suflat pe tine, sau ca nu stiu ce icoana supar sfanta sa pictat singura sau a plecat din MunteleAtos.hai mai sa fim un pic mnai seriosi.religie religie da parca e prea SF!