| Kevinn2000 a întrebat:

Am văzut o postare pe Facebook și m-am întristat foarte tare când am văzut câți oameni cu IQ mic există...
Subiectul era despre Dumnezeu.
Întrebarea era următoarea: " În cine crezi? Dumnezeu sau Satana?
Cine crede în Dumnezeu să dea ador, iar cine crede în Satana să dea like.
Erau 200 și ceva de ador-uri și vreo 10-30 de like-uri.
Adică 200+ oameni cred în Dumnezeu, iar 10-30 oameni cred în Satana...
Erau și vreo 20-30 de comentarii.
Toate comentariile erau cu " Dumnezeu ", cu excepția a vreo 1-2-3 comm uri în care au pus o inimă ( ador ) și al unuia care întreabă " păi nu există și Dumnezeu și Satana? "
Deci doar 1 om din atâția oameni și-a dat seama că există și Dumnezeu și Satana?
Dacă zici că există doar Dumnezeu, e ca și cum ai zice că există doar bine în lume și că nu există răutate, dar nici n-am știi ce ar însemna ceva rău presupun.
Chiar atât de neimportant este acest subiect pentru majoritatea oamenilor? Acesta ar trebui să fie cel mai important subiect pe acest pământ. Dumnezeu ne-a dat viață. Pentru binele nostru și al Lui ar trebui să dăm mai multă importanță și să ne gândim la asta, nu să fim proști.
Deci chiar mă întristează... Mai ales faptul că Iisus Hristos a murit pentru păcatele noastre și noi tot continuăm să facem păcate, mulți dintre noi fără ezitări. Ar trebui să se gândească lumea în felul următor: atunci când face un păcat, îl ucide pe Dumnezeu.
Am impresia că tot mai mulți oameni doar zic că, cred în Dumnezeu, dar ei de fapt, doar zic, nu și cred 100%. Parcă tot mai mulți oameni se îndepărtează de Dumnezeu.
Voi ce părere aveți despre acești oameni? ( Nu cer părerea celor care nu cred în El. )

95 răspunsuri:
| Kevinn2000 explică (pentru anonim_4396):

Salut.
Eu am înțeles întrebarea greșit cred... Credeam că a întrebat în existența cui credem...

Am și eu o întrebare, dacă ai timp să-mi răspunzi. Cum îmi dau seama dacă iubesc această lume?

| Kevinn2000 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

În primul rând, cred în Dumnezeu 100% și nu ai cum să-mi schimbi părerea niciodată.
În al doilea rând, religia este neimportantă pentru tine și pentru oamenii care nu o consideră importantă, nu pentru mine sau cei care o consideră importantă.
În viitorul apropiat o să încep să investesc mai mult timp în mine și voi ajuta mulți oameni care au nevoie de ajutor, dar și animale.
Mulțumesc pentru sfat, oricum.

| Kevinn2000 explică (pentru MPersephone):

Vorbeam la modul general când am spus " Doar că mi se pare ciudat să spui că există doar Dumnezeu ", repet " doar Dumnezeu ", ci nu " doar un Dumnezeu ". Și nu ți ziceam ție asta. Am zis la modul general ca să înțelegi.
Dar tot nu înțeleg cum ai dedus tu că eu țin cu cel rău?
Sunt de partea lui Dumnezeu 100% și așa voi fi întotdeauna. Cred 100% în El.

| MPersephone a răspuns (pentru Kevinn2000):

Citeste din nou pana vei intelege. Nu am spus niciodata ca tii cu cel rau, din potriva. Eu te cred ca esti obsedat. Eu deja am inteles ca nu vei citi niciodata in intregime ce scriu, deci chiar nu mai are rost. O seara frumoasa si numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Kevinn2000):

"Cum îmi dau seama dacă iubesc această lume?"
Nu esti credincios, simplu.

| Kevinn2000 explică (pentru anonim_4396):

Deci oamenii care cred în Dumnezeu nu iubesc această lume? Prin lume la ce te referi? La materie, sau ce?
Îți poți da cu părerea despre mesajul de mai sus? Am dat copy paste de cam 2 ori în comentarii diferite la un mesaj, care nu știu de cine este scris.

| Celcestietot a răspuns (pentru MPersephone):

Obsedat = îți place ceva foarte mult. Ce este rău în a îți plăcea ceva foarte mult? Alții de exemplu sunt obsedați de peisaje, este ceva rău în asta?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Total greșit, Biblia aprobă așa ceva practic. Este raiul pe pământ aici și nu știm noi?

| MPersephone a răspuns (pentru Celcestietot):

Simplifici definitia.

| Celcestietot a răspuns (pentru MPersephone):

Păi și pentru tine de exemplu, de ce este rău a fi obsedat de ceva? Dacă tu ai o obsesie anume care nu dăunează nimănui, noi trebuie să te judecăm și să arătăm cu degetul? Dacă ești obsedat de TV, noi trebuie să te facem nebun?

| RAY a răspuns (pentru Kevinn2000):

Și eu mi-am pus întrebarea: dacă unii oameni cred că noi am evoluat din maimuțe, unele maimuțe de ce au rămas în urmă? De ce mai există maimuțe, și nu doar oameni?

cine este de vina daca tu crezi ca exista o singura specie de maimute de cimpanzei,gorile,uragutani tu nu ai auzit inca,e clar ca nu ai habar de evolutie, unde scrie ca maimutele au devenit oameni, nici unde desigur, e mai usor sa nu iti folosesti mintea, sa spui las ca dumnezeu a facut si gata

| RAY a răspuns (pentru Kevinn2000):

În primul rând, cred în Dumnezeu 100% și nu ai cum să-mi schimbi părerea niciodată.

deci scopul intrebari este indoctrinarea altora sa intelegem

| RAY a răspuns (pentru Kevinn2000):

Deci oamenii care cred în Dumnezeu nu iubesc această lume?

care dumnezeu omule, crestini il interpreteaza in mii de feluri

| RAY a răspuns:

Am văzut o postare pe Facebook și m-am întristat foarte tare când am văzut câți oameni cu IQ mic există...

deci crestini sunt geni, serios

| Celcestietot a răspuns:

Vezi ce prostii spune RAY? Cică există mai multe specii etc. Peștii sau alte animale fie ele terestre, acvatice etc, de ce nu evoluează, de ce omul nu mai evoluează deloc și arată tot la fel? Nimic nu evoluează din bacterie în om sau ce prostii mai spuneți voi. Și am mai zis și o să o zic, maimuțele nu au același număr de cromozomi ca ai omului, deci nu este maimuța strămoșul. Dar lasă, dacă străbunicii lor au fost primatele, nu ai ce să le faci laughing, cu primatele nu te înțelegi laughing! Mă mir că nu spun că dinozaurii au evoluat in oameni. De ce nu spuneți ca și alte specii au evoluat in oameni, dacă tot sunteți inteligenți? Sute de mii de dovezi sunt că omul nu este strămoșul niciunui animal. Hai sa o luam altfel, de ce nu există niciun schelete hibrid găsit, care arata transformarea de la maimuță la om? Niciun schelete de om dacă este construit pe calculator fizic și facial, nu da cu maimuță, și nu corespunde cu ADN-ul acestora, noobs laughing!

| MPersephone a răspuns (pentru Celcestietot):

Obsesia pentru TV nu e deloc sanatoasa. Dar daca vrei sa iti pierzi viata pe asta, ai tot dreptul. Scalda-te in cele mai banale obiceiuri si priveste cum viata trece pe langa tine. Vei mai creste si vei intelege.

| Mircea08 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Am ramas impresionat de faptul ca ai inteles faptul ca cei care sunt crestini sunt salvati, curatati de pacatele facute inainte si scosi de sub Lege pentru a nu mai putea face altele. E foarte buna si mentiunea ca poti pierde calitatea de crestin atunci cand faci fapte rele. Tu ai spus ca un crestin face fapte bune "pentru a-i face pe plac lui Dumnezeu, ". Nu e rau, eu am insa o alta varianta in care cred - Eu nu fac fapte rele, deoarece LE URASC (urasc furtul, minciuna, mandria, prefacatoria, etc.), si recomand altora ca acele insusiri pe care le recomanda Evanghelia (bunatatea. facerea de bine, dragostea, cinstea, dreptatea etc) SA FACA PARTE DIN FELUL LUI DE A FI. In acest fel, el se comporta normal iar normalul la el inseamna sa faca doar fapte bune.
Inteleg faptul ca de vreme ce apartii unei religii imprumuti si de la dogma acelei religii unele invataturi sau expresii care nu intotdeauna sunt in conformitate cu Evanghelie. Stiu ca fiecare spune ca religia lui este cea care merge pe drumul cel bun, si ca toate celelalte au avut ghinionul sa fie pe o cale gresita. Ca sa afli cine are dreptate, care este cu adevarat calea cea buna, trebuie sa studiezi DE UNUL SINGUR Evanghelia cu scopul de a o intelege, si sa nu o mai compari tot timpul cu ceea ce tu deja stii (dogma religiei in care te afli) ci sa iei versetele asa cum sunt, iar daca ceva nu intelegi cauti singur explicatiile, ca daca le iei de la altul acela iti va spune ceea ce stie, iar el stie dogma religiei lui

| RAY a răspuns:

Celcestietot la cate tampeni,aiureli ai scris acolo nu e de mirare ca razi de tine insati,esti de tot rasul, in primul rand bacterile nu au evoluat in oameni,care maimuta omule ca sunt mai multe speci, primatele din ziua de azi logic ca nu sunt stramosi nostri,caini din ziua de azi sunt stramosi lupilor cumva? care specie de specie cimpanzei,uragutani,gorilele, omul nu a evoluat din primatele din ziua de azi, homo sapiens specia noastra a evoluat din alte speci nu din cele moderne, faza cu cromozoni se vede ca esti sectanct fanatic, un catolic demonteaza acest mit https://www.youtube.com/......tps?/watch
repet un catolic sectanctule ramai tu la https://www.youtube.com/watch?v=c3jzTRedjJ4
https://www.youtube.com/watch?v=XJmYQD1tUZA

| Mircea08 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Simplu - daca iti place tot ceea ce face lumea, si o consideri un exemplu de comportament, atunci inseamna ca o iubesti

| RAY a răspuns:

Mircea specifica faptul ca kevin promoveaza credinta cu numele nu credinta cu fapte, daca ar fi crestin nu ti-ar jigni aproapele, iisus crestinilor a spus eu am venit pentru cei pacatosi iar pavel spune am fost mai bine primit printre pagani

| Celcestietot a răspuns (pentru MPersephone):

Eu un exemplu am dat, nu sunt obsedat de televizor.

| Kevinn2000 explică:

Posibil să fi înțeles eu greșit ceea ce ai scris, asta e.
Nu sunt obsedat, duc o viață normală. Dacă cred în Dumnezeu 100%, nu înseamnă că sunt obsedat despre subiectul religie.
Aici, tu ai înțeles greșit.
Citesc tot ceea ce scrii, dar după cum am scris mai sus, poate am înțeles greșit mesajul.

| Kevinn2000 explică (pentru RAY):

Nu am zis că scrie undeva că oamenii au evoluat din maimuțe, ci că unii atei spun asta.

| Kevinn2000 explică (pentru RAY):

Nicidecum nu este acesta scopul. Scopul era să văd părerile altora, deoarece mi se pare incredibil ca atâția oameni care cred în Dumnezeu, nu cred că există cel rău. Adică chiar mi se pare ciudat să crezi că există doar Dumnezeu. Dar nu e treaba mea, nu am nimic cu ei, nu îi judec. Recunosc că am greșit un pic cu această întrebare, acum regret că am spus despre ei că sunt proști.
Acest răspuns " În primul rând, cred în Dumnezeu 100% și nu ai cum să-mi schimbi părerea ", într-adevăr poate influența pe cineva care citește, dar eu nu oblig pe nimeni și nu acesta este scopul meu, nu asta intenționez, înțelegi?

| Kevinn2000 explică (pentru RAY):

Eu sunt creștin ortodox. Prin " care Dumnezeu? " la ce te referi mai exact? Cum adică care? Vrei să-ți explic cum arată, sau ce? Că nu înțeleg.
Nu știu cum îl interpretează alți oameni.

| RAY a răspuns (pentru Kevinn2000):

Ce spun omule atei? eu in viata mea nu am auzit sa spuna un ateu ca maimutele s-au transformat in oameni, asta e minciuna

| RAY a răspuns (pentru Kevinn2000):

Cum sa fie omule asta e scopul daca tu afirmi ca cei care nu cred in ce crezi tu au iq mic, adica ne faci prosti si vrei sa fim prieteni

| RAY a răspuns (pentru Kevinn2000):

Tu esti pe naiba ortodox esti un sectanct fanatic care castiga bani prin a aduce ortodoxi la secta lui, irinel, steregoi, nilson e o afacere piramidala

| Kevinn2000 explică (pentru Mircea08):

Nu este scris de mine acel mesaj, dar sunt de acord cu el, mi se pare interesant.
Eu sunt ca și tine. Nu-mi place să mint, nici să înjur, nici să fur, nici să mă mândresc, nici nu sunt prefăcut, doar că mai greșesc uneori fără să-mi dau seama, cum am făcut ieri, cu această întrebare, dar apoi regret.
Sunt un om bun cu toată lumea, nu fac diferențe sau ceva, mă comport la fel cu toți, sunt natural, nu fac asta pentru că așa ar fi bine...
Chiar dacă aș fi fost ateu, tot așa eram, așa sunt eu, nu mă voi schimba niciodată.
Deci pot spune că gândim similar, doar că tu cred că ești mai înțelept.
Am înțeles ceea ce ai spus mai jos, mulțumesc pentru răspuns, pace. happy

| Mircea08 a răspuns (pentru Kevinn2000):

"Ştim că oricine e născut din Dumnezeu nu păcătuieşte; ci cel ce s-a născut din Dumnezeu se păzeşte pe sine, şi cel rău nu se atinge de el."
(Întâia epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan – 5/18