| Kevinn2000 a întrebat:

Am văzut o postare pe Facebook și m-am întristat foarte tare când am văzut câți oameni cu IQ mic există...
Subiectul era despre Dumnezeu.
Întrebarea era următoarea: " În cine crezi? Dumnezeu sau Satana?
Cine crede în Dumnezeu să dea ador, iar cine crede în Satana să dea like.
Erau 200 și ceva de ador-uri și vreo 10-30 de like-uri.
Adică 200+ oameni cred în Dumnezeu, iar 10-30 oameni cred în Satana...
Erau și vreo 20-30 de comentarii.
Toate comentariile erau cu " Dumnezeu ", cu excepția a vreo 1-2-3 comm uri în care au pus o inimă ( ador ) și al unuia care întreabă " păi nu există și Dumnezeu și Satana? "
Deci doar 1 om din atâția oameni și-a dat seama că există și Dumnezeu și Satana?
Dacă zici că există doar Dumnezeu, e ca și cum ai zice că există doar bine în lume și că nu există răutate, dar nici n-am știi ce ar însemna ceva rău presupun.
Chiar atât de neimportant este acest subiect pentru majoritatea oamenilor? Acesta ar trebui să fie cel mai important subiect pe acest pământ. Dumnezeu ne-a dat viață. Pentru binele nostru și al Lui ar trebui să dăm mai multă importanță și să ne gândim la asta, nu să fim proști.
Deci chiar mă întristează... Mai ales faptul că Iisus Hristos a murit pentru păcatele noastre și noi tot continuăm să facem păcate, mulți dintre noi fără ezitări. Ar trebui să se gândească lumea în felul următor: atunci când face un păcat, îl ucide pe Dumnezeu.
Am impresia că tot mai mulți oameni doar zic că, cred în Dumnezeu, dar ei de fapt, doar zic, nu și cred 100%. Parcă tot mai mulți oameni se îndepărtează de Dumnezeu.
Voi ce părere aveți despre acești oameni? ( Nu cer părerea celor care nu cred în El. )

95 răspunsuri:
| Kevinn2000 explică (pentru RAY):

Îmi pare rău că am spus de ei că sunt proști, dar nu i-am făcut proști la modul acela, ci la modul " sunt proști la acest subiect " oricum, și aici am greșit, nu e treaba mea cum gândesc ei, doar eram mirat de faptul că... ( Am scris mai sus de vreo 2-3 ori )...
Sunt mulți care înjură cu ură, și nu spun doar cuvântul " prost ", ci mai multe. Eu nu i-am făcut proști cu ură, și regret chiar și așa.

| RAY a răspuns (pentru Kevinn2000):

Din nou bagi generalizari cica atei injura, jignesc, serios, omule mai calatoreste si tu in alte tari unde sunt atei mai multi sa vezi acolo cultura, nu toti care nu cred in iisus sunt atei, omule sunteti impartiti in 6000 de religi, secte, culte, sa inteleg ca toti sunt atei care nu au religia ta

| Kevinn2000 explică (pentru RAY):

M-am exprimat greșit când am spus că au IQ mic, nu asta a fost intenția mea, nu la asta mă gândeam când am scris asta, ci că nu sunt informați despre un subiect atât de important, iar din cauza asta, eu am fost mirat, dar acum nu mai sunt... Fiecare gândește cum gândește, nu am nimic cu ei.

| Kevinn2000 explică:

Sunt un copil ( da, mă consider copil, arăt ca unul de cam 16 ani ) de 20 de ani, care duce o viață normală. Nu știu ce înseamnă sectant fanatic. Fanatici am văzut doar într-un joc numit " Metin2 ", am auzit și în real, cum am auzit și acum de la tine, dar nu știu ce fac ei, în ce cred, care este scopul lor etc. Nu știu nimic despre ei.
Nu te mint, și ți-am mai zis că nu încerc să schimb părerea nimănui, cred că este și păcat dacă chiar fac asta, mai ales să insist.
Eu doar am răspuns la întrebări... Dacă influențez pe cineva, asta e, dar nu acesta este scopul meu.

| Kevinn2000 explică (pentru RAY):

Nu am zis că ateii înjură și jignesc, ai înțeles greșit. Am făcut referire la faptul că eu am spus de acei oameni de pe Facebook care au dat ador la postare că sunt proști, dar nu mă referisem la prost pe bune, ci la faptul că nu sunt informați despre acest subiect, iar eu regret și că am spus de ei că sunt proști și în acest mod, și nu cu răutate, iar apoi am spus că sunt unii creștini ortodocși care înjură cu răutate și nici nu regretă. Am făcut o mică comparație să evidențiez că nu e chiar atât de grav ceea ce am făcut, mai ales că regret asta...
Nu, nu am zis că toți sunt atei care nu au religia mea.
Atei sunt cei care nu cred în nimic, zic bine? Din câte știu, chiar și cei care nu au nicio religie, dar cred într-o Divinitate, nu se numesc atei, sunt spirituali parcă.

| Kevinn2000 explică (pentru Mircea08):

Foarte interesant.

| RAY a răspuns (pentru Kevinn2000):

Atei sunt cei care nu cred în nimic, zic bine?

ateismul inseamna lipsa credintei in zeii atat, oricine care nu crede in zeul tau sunt atei si tu la fel esti ateu pentru hindusi de exemplu

| Kevinn2000 explică (pentru RAY):

Pardon, care nu cred în niciun Zeu*
Am greșit iar... happy

| SG1995 a răspuns:

Ai dreptate sunt imbecili. Cum dracu să crezi în spiridușul rău și să nu crezi în spiridușul bun?

| Kevinn2000 explică (pentru SG1995):

Probabil au înțeles întrebarea greșit și mi-am dat eu seama după ce am pus întrebarea pe TPU.
Poate că au înțeles " de partea cui e ", nu " în existența cui cred ".

| Mircea08 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Stai linistit! aici se discuta despre religii, si este perfect normal ca parerile sa fie diferite deoarece si religiile sunt diferite. Fiecare spune ce crede el, dar altii au alta parere si vor ataca SUBIECTUL pus in discutie si asa este normal. ANORMAL este SA ATACI PERSOANA. Tu cand ai spus "prost" te-ai referit la persoane nu la un subiect pus in discutie si de aceea ti-am facut observatie.
Evident ca daca eu vad ca cineva, care sustine ca este crestin si posteaza ceva ce este diferit (exact invers) decat este scris in invatatura crestina, il atentionez ca este gresit si vin cu versetul care confirma acest lucru. Pentru asa ceva nu se supara nimeni, si pentru asta a fost creat TPU.

| Kevinn2000 explică (pentru Mircea08):

Am înțeles, ai dreptate.

| Kevinn2000 explică (pentru Mircea08):

Am greșit când am spus că ei sunt proști... Am spus și mai sus. Dar tu nu aveai de unde să știi.

| LaraClarice a răspuns:

Prost și lipsit de bun simț mi se pare cel care nu poate accepta o părere contrarie cu a lui. Și nu știu care se poate caracteriza mai bine prin asta, credinciosul sau ateul?!
Eu că ateu te înțeleg pe tine, că preferi sa ai o religie, te înțeleg că tu vezi lumea altfel și mă bucur atunci când prin convingerile tale faci bine altora și nu încerci să le impui modul tau de gândire.
Mă pot aștepta la același lucru de la tine? M-aș bucura, pentru că puțini adepți ai unei religii pot accepta și ceva din afara.
Cred că important este sa ne respectam unul pe celălalt, indiferent de religie și alte aspecte. Sa dorim sa facem bine și fără a avea convingere regeligiosa.

| Kevinn2000 explică:

RAY, aș vrea să știu de ce ai șters răspunsurile... Îmi poți răspunde?

| Kevinn2000 explică (pentru LaraClarice):

De acord. ( O mică parte din răspunsul tău nu am înțeles o, nu am înțeles la ce te-ai referit, dar în fine, nu-i așa de important. )

Doar că mie nu mi se pare prost cel care nu acceptă o părere contrarie cu a lui, așa este el, asta e. E doar un lucru rău ce face, dar nu sunt eu în măsură să spun că e prost.
Și nu e nici lipsit de bun simț, dacă nu realizează că este o greșeală ceea ce face. Părerea mea.

| RAY a răspuns (pentru Kevinn2000):

Mi-au fost raportate raspunsurile de catre https://www.youtube.com/watch?v=XJmYQD1tUZA nu am sters nimic, da pot raspunde

| Kevinn2000 explică (pentru RAY):

De către cine mai exact? Oameni credincioși, simpli sau ce? Nu înțeleg...

| RAY a răspuns (pentru Kevinn2000):

Sectancti care au afacere pe TPU

| Kevinn2000 explică:

Nici nu am apucat să citesc al doilea comm, am citit doar " sectanți ", deja ți-au dat iar report.

| LaraClarice a răspuns (pentru Kevinn2000):

Ce anume nu ai înțeles din răspunsul meu? E vorba de neînțelegere sau neacceptare?
Înțeleg că e părerea ta, dar cănd o exprimi, fa-o într-un mod civilizat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Destule motive mai sus ca să te ignor.

| Theo94 a răspuns (pentru Kevinn2000):

"Adevăr pur.
Gândesc similar și eu.
Și eu mi-am pus întrebarea: dacă unii oameni cred că noi am evoluat din maimuțe, unele maimuțe de ce au rămas în urmă? De ce mai există maimuțe, și nu doar oameni?"

Teoria evolutie spune ca oamenii au evoluat dintr-un stramos comun cu al maimutelor.

Il sustii pe "Celcestietot" ca unii atei nu stiu ce vorbesc despre credinta, dar nici credinciosii despre diverse in domeniul stiintei.
Multi aleg sa creada ce le convin, ce le i se pare mai confortabil, ce se potrivesc gandirii lor.

| Celcestietot a răspuns (pentru Theo94):

Ai făcut indirect creștinii, proști. Maimuțele nu aveau cum să evolueze în oameni. Alte specii de maimuțe de ce nu au făcut-o? Tigrii, leii, păsările, broaștele sau alte animale de ce nu au evoluat în oameni? Dacă era fiecare animal să evolueze, acum trăiam numai cu ființe inteligente pe planeta, nu cu animale. Dacă există regula evoluției, atunci se aplică la toate speciile de animale, nu numai la o anumită parte. Nici nu există măcar schelete de maimuțe cu tenta de ADN uman, schelete de acum sute sau mii de ani. Vedeți cât de inteligenți puteți fi voi ateii în aceasta privință?

| Mircea08 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Am inteles, nici o problema. Eu am vrut doar sa explic diferenta intre a ataca un subiect, lucru perfect normal si recomandat, si a ataca o persoana

| Kevinn2000 explică (pentru LaraClarice):

" Și nu știu care se poate caracteriza mai bine prin asta, credinciosul sau ateul?! "
Partea asta nu am înțeles-o. Adică nu am înțeles dacă chiar nu știi răspunsul întrebării și mă întrebi pe mine, ori îl știi.
Îmi exprim părerea destul de civilizat.
Despre ce neacceptare vorbești? Eu am impresia că mă ataci oarecum, în fine, nu prea îmi pasă.
Nu știu ce ți se pare ție că nu-mi exprim părerea într-un mod civilizat.
Dacă te referi la faptul că am spus de acei oameni că sunt proști, am mai spus de vreo 5 ori că nu asta a fost intenția mea și îmi pare rău pentru asta, citește mai sus, am scris mai mult despre asta.

| Kevinn2000 explică:

Sadrian46 motivul ar fi că nu am aceleași păreri ca și tine, sau ce?!

| Theo94 a răspuns (pentru Celcestietot):

Evolutia se intampla in timp de milioane de ani nu ai cum sa o vezi, pasarile au evoluat din reptile, forma intermediara este archaeopteryx, desigur nu toate reptilele au evoluat in pasari au existat anumite conditii de s-a produs, reptilele din amfibieni, iar acei amfibieni erau diferiti de cei de astazi.

"Dacă era fiecare animal să evolueze, acum trăiam numai cu ființe inteligente..." stii tu cum fuctioneaza evolutia, sau ti se pare ca nu are sens, daca nu poti sa intelegi sau nu accepti nu inseamna ca nu este asa, nu trebuie sa aiba sens pentru cineva anume, este ceva natural (evolutie naturala) pur si simplu se intampla nu trebuie sa aiba un scop.
Referitor la evolutia oamenilor, ai auzit de australopitec, homo habilis, homo erectus, sunt specii intermediare intre omul modern si acel stramos comun cu al maimutelor de astazi.

| Celcestietot a răspuns (pentru Theo94):

Mai eu înțeleg ce spui, dar evoluția ar fi trebuit să facă și alte specii inteligente, nu doar anumite maimuțe (înțelegi ce spun), care evoluează în om. Păsările de exemplu, gorilele, și habar nu am ce etc. Regulă evoluției se aplică la toate ființele, dacă nu, nu. Așa cum se aplică legile fizicii și pe alte planete (înțelegi). Ce spui?

| Theo94 a răspuns (pentru Celcestietot):

Tu : "... dacă nu, nu."
Eu (comentariu precedent): " daca nu poti sa intelegi sau nu accepti nu inseamna ca nu este asa, nu trebuie sa aiba sens pentru cineva anume, este ceva natural (evolutie naturala) pur si simplu se intampla nu trebuie sa aiba un scop"

Cum au ajuns oamenii inteligenti (?) au existat anumite conditii, anumiti factori, a fost o chestiune de sansa ca la loterie, noi am castigat marele premiu, poate o sa evolueze (natural) si alte specii (tot pe pamant), sa ajunga destul de inteligente incat sa creeze diverse chestii la fel ca noi dar poate peste milioane de ani, nu mai multe fix in acelasi timp (specii inteligente).