| Kevinn2000 a întrebat:

Am văzut o postare pe Facebook și m-am întristat foarte tare când am văzut câți oameni cu IQ mic există...
Subiectul era despre Dumnezeu.
Întrebarea era următoarea: " În cine crezi? Dumnezeu sau Satana?
Cine crede în Dumnezeu să dea ador, iar cine crede în Satana să dea like.
Erau 200 și ceva de ador-uri și vreo 10-30 de like-uri.
Adică 200+ oameni cred în Dumnezeu, iar 10-30 oameni cred în Satana...
Erau și vreo 20-30 de comentarii.
Toate comentariile erau cu " Dumnezeu ", cu excepția a vreo 1-2-3 comm uri în care au pus o inimă ( ador ) și al unuia care întreabă " păi nu există și Dumnezeu și Satana? "
Deci doar 1 om din atâția oameni și-a dat seama că există și Dumnezeu și Satana?
Dacă zici că există doar Dumnezeu, e ca și cum ai zice că există doar bine în lume și că nu există răutate, dar nici n-am știi ce ar însemna ceva rău presupun.
Chiar atât de neimportant este acest subiect pentru majoritatea oamenilor? Acesta ar trebui să fie cel mai important subiect pe acest pământ. Dumnezeu ne-a dat viață. Pentru binele nostru și al Lui ar trebui să dăm mai multă importanță și să ne gândim la asta, nu să fim proști.
Deci chiar mă întristează... Mai ales faptul că Iisus Hristos a murit pentru păcatele noastre și noi tot continuăm să facem păcate, mulți dintre noi fără ezitări. Ar trebui să se gândească lumea în felul următor: atunci când face un păcat, îl ucide pe Dumnezeu.
Am impresia că tot mai mulți oameni doar zic că, cred în Dumnezeu, dar ei de fapt, doar zic, nu și cred 100%. Parcă tot mai mulți oameni se îndepărtează de Dumnezeu.
Voi ce părere aveți despre acești oameni? ( Nu cer părerea celor care nu cred în El. )

95 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns (pentru Theo94):

Nu stiu ce sa zic, eu cred tot asa ceva, tu daca crezi asta, nu as avea nimic impotriva, fiecare cu credintele lui. Cine stie, poate o sa ajungi sa crezi si tu ceea ce cred si eu odata si odata... cine stie. Nu am nimic cu tine. Doar sa te intreb ceva vreau, si anume, daca L-ai vedea pe Iisus pe norii cerului, ai deveni credincios (raspunde sincer)?

| Theo94 a răspuns (pentru Celcestietot):

Prin absurd daca as vedea asa ceva as crede ca ar putea fi orice ce a luat acea forma.

| Celcestietot a răspuns (pentru Theo94):

Ok, am inteles. Crezi in paranormal, dar nu crezi in existenta lui Dumnezeu? Chiar nu inteleg de ce nu crezi in El, sincer. Doresti sa imi spui sau nu, ca sunt curios, de asta intreb.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Nu esti credincios daca crezi numai in Dumnezeu, poti sa crezi in alt zeu, depinde unde te-ai nascut.
Prin lume se face referire la orice poti face numai in viata asta de pe Pamant(sex, droguri, tutun, alcool s. a. m. d. depinde cum le folosesti pentru ca toate au un scop si o limita pe care oamenii ce iubesc lumea aceasta au intrecut-o).

| Helper07 a răspuns:

Cred ca intrebarea se referea la: de partea cui suntem?