| EmanuelaIoana123 a întrebat:

Cum poti scapă de ispite? In special la fetele astea tinere care se gandesc numai la băieți adică colegele mele vreau sa le ajut!
Funda mare!

Răspuns Câştigător
| Iliotropion a răspuns:

Nu-i putem mantui pe altii, cel mult putem veghea la propria mantuire, le poti ajuta practicandu-ti credinta cat mai natural si nefortand nimic la varsta ta.
Roaga-te pentru ele.
Uite aici campania ortodoxa Mii de tineri îşi păstrează astăzi fecioria pâna la căsătorie, facuta de tineri care au familii acum, citeste marturiile si eventual arata-le si lor dar sa nu te astepti sa inteleaga toate.
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/......-casatorie

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Du-le la manastire. Cu forta, daca e cazul. Sau... lasa-le naibii in pace, ce te *** pe tine grija?

| RockaruL a răspuns:

Era mai grav daca se gandeau numai la fete. Cel mai bine ar fi sa te ajuti pe tine, ca ele sigur nu au nevoie de ajutorul tau, din moment ce nu ti l-au cerut. Vezi-ti de viata ta, ca nu esti tu asistentul judecator sfant. Gaseste-ti o alta modalitate de a face fapte bune, ajutand niste oameni care chiar au nevoie de ceva anume.

| RAY a răspuns:

Baieti sunt ispite? mancarea, apa nu sunt ispite?

| oprescudorin11 a răspuns:

A vrea sa scapi de o ispita, trebuie sa i te supui!(intr-o forma sau alta scrie si in Biblie asta!).

| TrăieşteClipa a răspuns:

Ajuta-te mai intai pe tine ca ai mare nevoie.
Lasa-i pe ceilalti in pace. Ajuta doar daca ti se cere ajutorul, adica nu te baga unde nu iti fierbe oala.

| suffarstar a răspuns:

Nu ti-a cerut nimeni ajutorul.