| Riker a întrebat:

Cine vrea să trăiască veșnic? Amuzant, dacă întreb persoanele religioase dacă cred în viața după moarte, majoritatea vor afirma că da.
Dar sigur cine vrea să trăiască veșnic, adică să trăiești pentru o eternitate este un adevărat chin, nu are avea nici un sens.

16 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Vreau sa trăiesc veșnic, dar în condițiile stabilite de Dumnezeu. Adică în condiții paradiziace. Isaia65:20-25.

| ania a răspuns:

Eu vreau să tăiesc veșnic împreună cu Dumnezeu.

| RAY a răspuns:

Daca am fi nemuritori am dori sa murim dar asa dorim nemurirea, omul vrea ceea ce nu are nu ceea ce are, eu as calatori prin univers sa cunosc cat mai mult, miliarde de anii as avea ce sa cercetez apoi poate ca nu as mai gasi sens cine stie

| T0T a răspuns:

Viața e tot ce am, de ce aș vrea să renunț la ea? Desigur că chestia asta e valabilă în anumite condiții. O viață veșnică descrisă cum e de religie ar fi ideală.

| Clorox a răspuns:

Intr-un fel are sens, partea nasoala este ca oamenii din jurul tau o sa moara!

| WaterDrop a răspuns:

Cand atingi un nivel de cunoastere si altruism suficient de elevat, vesnicia este tot ce iti doresti.Cu siguranta aceste persoane sunt raritati la nivel de planeta, insa ai partial dreptate spunand ca nemurirea nu este pentru prosti si egoisti happy

| drutzix a răspuns:

Eu.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Nu ai spus in ce sens sa traiasca vesnic( in care viata). Presupun ca vorbesti de viata pamanteasca. Sincera sa fiu, mi-ar placea sa traiesc mult. Chestia e ca daca as fi nemuritoare si s-ar intampla un caz nedorit( un accident aproape mortal, caderea intr-o fantana, etc.) ar fi un chin ingrozitor. Deci, e bine asa cum voieste Domnul.

| Riker explică (pentru CinevaAnonimă):

Părere mea ar fi să fi tu mai responsabilă și atentă cu tot ce faci. happy

| Elide a răspuns:

La începuturi oamenii trăiau mult Adam și Eva cca 800de ani Noe cca 950 chiar ar fi un chin sa trăiești veșnic în zilele noastre dar daca va fi un cer nou și un pământ nou nu va mai exista nimic din ce vezi acum și nici durere, lacrima, moartea persoanelor dragi, boli, secete, tsunami, cutremure, tornade chinuri îngrozitoare

| RAY a răspuns (pentru Elide):

Fara suferinta viata nu ar fi plictisitoare?

| Elide a răspuns (pentru RAY):

Nu

| RAY a răspuns (pentru Elide):

Asta e un raspuns rational, deschideti si partea emotionala

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Elide):

Stii ca un an din prezent e diferit de un an din perioada veche descrisa in Biblie, nu?

| Elide a răspuns (pentru FaraNume1245):

Da.

| Neverrrrrr a răspuns:

Pentru mine nu ar fi un chin deoarece ma bucur de felul in care sunt si poate in alta viata voi fi diferit.Din acest motiv trebuie sa te bucuri de viata, sa ai curaj si nici-un regret la sfarsitul ei.