| RAY a întrebat:

De ce crestinii nu pun intrebari despre religie?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
24 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Stii cum e vorba aceea: "teoria ca teoria, dar practica ne omoara". happy

| RAY explică (pentru anonimg):

Mai da puneti si voi intrebari religioase ca userul mircea a spus ca noi atei numai religie nu vrem sa vorbim, pai ai unde, nu ai, nu sunt intrebari religioase la categoria asta

| Hammurabi a răspuns:

Vrei să spui "credincioșii" nu "creștinii".
Creștin ești și tu.
Ai fost botezat și creștinat de mic copil.
Până nu te vei descreștina sau nu vei trece la o altă religie necreștină, ești și vei rămâne creștin.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Da cu cei care cred in dumnezeu vorbesc

| AC4S4 a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu asta înseamnă creștin.

| Hammurabi a răspuns (pentru AC4S4):

Cum nu asta înseamnă?
Aia e creștinarea. Botezul.
Dacă nu, ce înseamnă?

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Inseamna credinta, a crede in dumnezeu, a avea credinta nu a fi botezat la 6 saptamani

| AC4S4 a răspuns (pentru Hammurabi):

Un crestin este o persoana in a carei viata domneste Hristos. Persoana crede in Hristos, Il urmeaza pe Hristos.
Se vorbeste in Biblie despre trupul lui Hristos (Biserica). Ei bine, crestinul este un madular in acest trup.

| Hammurabi a răspuns (pentru AC4S4):

Ok.
Atunci, o persoană nebotezată, dar "o persoana in a carei viata domneste Hristos. Persoana crede in Hristos, Il urmeaza pe Hristos"
este un creștin?
Reține NEbotezată.

| AC4S4 a răspuns (pentru Hammurabi):

Da. Dar avand in vedere ca acea persoana Il urmeaza pe Hristos, acea persoana are in plan sa primeasca botezul cat de curand, chiar Isus l-a poruncit.

Sunt unii care s-au botezat imediat dupa ce au crezut, sunt altii care s-au botezat un pic mai tarziu (din diferite motive).

| Superior a răspuns (pentru RAY):

Dovezi nu sunt in ceea ce priveste existenta lui Dumnezeu.
Dar exista multe argumente,logice,rationale,stiintifice.
In plus, il poti simti pe Dumnezeu.
In al doilea rand, daca ai medita si ai incerca sa-ti raspunzi singur, negresit Dumnezeu va aparea intr-un fel sau altul ca raspunsurile la intrebarile tale.
Viata de apoi nu e deloc contestata de medicina si neruostiinta moderna, e destul de posibila.

| RAY explică (pentru Superior):

Ce legatura are raspunsul tau cu intrebarea mea? nici tu nu pui intrebari religioase, voi crestini nu stiti sa puneti sau nu aveti habar de propia voastra biblie, cred ca nu aveti habar de propia voastra biblie, repet nu sunt intrebari religioase la categoria asta

| J0B0MAT a răspuns:

Unde nu pun? Aici cu siguranţă pun.

| RAY explică (pentru J0B0MAT):

Nu pun, uitate la categoria religie, nu sunt intrebari religioase

| J0B0MAT a răspuns (pentru RAY):

Poate nu sunt în ultima perioadă, dar de când sunt pe site -ul ăsta m-am săturat de atâtea întrebări religioase.

| RAY explică (pentru J0B0MAT):

Din 100 de intrebari 90% sunt
teoria evolutiei nu e adevarata
atei sunt rai
atei de ce nu cred in dumnezeu
atei de ce nu cred in viata de apoi
intrebari despre religie nu sunt, spunea mircea ca cica atei nu vor sa vorbeasca despre religie pai nu au, ca nu sunt intrebari doar propaganda sau atacuri la persoana

| J0B0MAT a răspuns (pentru RAY):

Pe tema religei vor fi mereu discuţii în contradictoriu. Nimeni nu îşi va schimba credinţa, convingerile. E fain câteodată când te plictiseşti asişti la certurile astea repetitive care nu vor duce nicicând la un numitor comun. Atacurile la persoană şi propaganda sunt de domeniul fanatismului.

| RAY explică (pentru J0B0MAT):

Aici ai dreptate, pai un ateu asteapta dovada empirica ca exista acel zeu de care ei afirma ca exista, asta e singura cerinta, in rest e timp pierdut, un ateu nu are credinta si lipsa credinteti

| mentholinks a răspuns:

Ei sunt fixati pe "Isus este calea, adevarul si viata"iar in rest nu ii mai intereseaza nimic. Nu cauta cunoastere.

| Ionut666777 a răspuns:

Simplu, pentru că așa au fost "setați"când au fost creați(crede și nu cerceta)nimeni nu trebuie să știe ADEVARUL adică că toți oamenii suntem niste sclavi fiecare cu rolul său.Si nu trebuie să știm nici ai cui sclaviConform anumitor surse, vechii mesopotamieni, mai corect sumerieni, îl considerau pe Enki o ființă non-umană, nu un zeu în înțelesul pe care îl are termenul astăzi. Împreună cu fratele său Enlil, Enki conducea o comunitate enormă de asemenea ființe non-umane, denumite generic "annunaki". Aceste ființe erau pe pământ cu peste 100000 de mii de ani înaintea omului, pe care l-au creat prin mutații succesive suferite de o "maimuță", probabil Homo erectus (care trăia de peste 1 milion de ani pe Pământ inaintea venirii annunaki). Au transformat animalul Homo erectus într-o ființă rațională inițial cu scopul de a o utiliza ca animal de povară în minele lor și au exploatat-o fără milă zeci de mii de ani

| RAY explică (pentru Ionut666777):

Ionut calm cu aliens, sunt tot basme ca cele evreiesti https://teoria-big-bang-teoria-evolutiei-2020.blogspot.com/......ontat.html

| Ionut666777 a răspuns (pentru RAY):

Ray eu nu spun că nu a fost acel big-bang.In urma big-bangului s-a creat planeta, nu și omul. Daca vrei sa înțelegi mai bine ce am zis eu, citește un pic din Coran și Biblie.

| RAY explică (pentru Ionut666777):

Serios s-a creat planeta, pai la ce afirmatie ai facut clar habar nu ai de stiinta