| denisamaria2002 a întrebat:

Hei TPU.
Am nevoie de un raspuns concret.Sunt crestin ortodoxa si de cand sunt mica ma rog, merg la biserica etc.De 6 luni de cand am depresie, relatia mea cu Dumnezeu s-a transormat intruna mai buna si apropiata ca sa zic asa.Imi devenise cel mai bun prieten, il simteam in viata mea si in inima mea si il adoram.Am indemnat multi prieteni sa mearga la biserica si sa-l primeasca pe Dzeu in vietile lor.Le faceam morala celor ce nu aveau credinta si incercam sa-i fac sa inteleaga ca fara El viata nu are rost si ca el ajuta pe toti cei care il iubesc si traiesc pentru el..Asta pana acum putin timp cand mi-am pus intrebarea:El ma ajuta pe mine? E prezent in viata mea? S-a produs vreo schimbare? Viata mea merge cum trebuie? Nu.Ba chiar s-a inrautatit, am fost diagnosticata cu depresie acuta accentuata si anxietate.O s-o dau intr-o schizofrenie in curand din cauza a tot ce se intampla si nu va exagerez, parintii ma vor duce la psihiatru, vazand ca psihologul nu ma ajuta cu nimic.Nu mai pot sa fac nimic, simt cum pe zi ce trece innebunesc.
Imi pare rau pentru ce am ajuns sa fac si sa intreb asa ceva:dar mai are rost sa mai cred in asa zisul"Isus" care vindeca sufletele oamenilor? Sa cred in existenta lui? Sa mai cred ca o sa ma fac bine? Am 14 ani si simt cum viata mea imi fuge de sub picioare si tot ce am in cap sunt vocile care imi spun sa ma sinucid.

18 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Doua lucruri, tu spui :"am 14 ani si simt cum viata mea imi fuge de sub picioare"
La 14 ani lumea nu-ti fuge de sub picioare fiindca inca nici nu ai calcat inca bine in ea si al doilea lucru, observ ca nulti au cazut intr-o capcana cam ciudata, textul tau NU ESTE textul unui copil de 14 ani, fara suparare. Si daca un copil ar avea ce spui tu in nici un caz nu i s-ar spune de catre doctor de ceea ce sufera ci doar parintilor, undeva este o minciuna sau chiar mai multe.

| denisamaria2002 explică (pentru danut):

Nu cred ca isi avea rostul raspunsul tau.Da, m 14 ani si am calcat de mult cu picioarele pe pamant, te asigur, nu toti copiii de 14 ani sunt niste mucosi daca asta te framanta pe tine.Si bineinteles ca le am spus parintilor, de unde au hotarat sa consult un medic psiholog.Nu am mintit cu nimicrolling on the floor)))))) Din nou, nu cred ca isi avea rostul raspunsul tau.

| danut a răspuns (pentru denisamaria2002):

Hai nu mai spune, sti ce inseamna DEPRESIE ACUTA si cum se manifesta? Eu am avut in familie pe cineva cu acest diagnostic si am trait alaturi de acel om, stiu sigur simptomele si tratamentul, iti spun eu, adevarul este altul si sigur nu este asa cum spui si ca sa stii, cand ai depresie accentuata nu mai esti CONSTIENT de ce faci, ba chiar ai iluzii si vezi oameni ciripind prin copaci si daca stai la etaj trebuie sa fi pazit sa nu te arunci pe fereastra, samd. iar tratamentul este drastic si nu stiu sa se aplice la copii, deci sigur minti. Raspunsul meu este necesar fiindca oamenii nu stiu despre ce este vorba si raspund la o capcana.

| anonimg a răspuns:

Credința în Dumnezeu nu constă în bunăstarea sau nenorocirea noastră.
Dacă ne adâncim privirile în Legea lui Dumnezeu" în fiecare zi, credința noastră va crește.
Noi trebuie să cunoaștem pe Dumnezeu și să ne încredem în El in ciuda tuturor circumstanțelor.

| Celcestietot a răspuns:

Sa te sinucizi este pacat. Sinucigasii nu vor ajunge in Rai/Imparatia Cerurilor (scrie in Biblie). Voicile sunt demonii care vor sa te faca sa cedezi pe diferite planuri. Este perfect normal sa auzi voci in ziua de azi, deoarece demonii sunt prezenti pe pamant. Nu esti nebuna. Da cu apa sfintita prin casa, spovedeste-te si impartaseste-te regulat, fa rugaciuni macar in fiecare seara, pune in casa, mai ales in camera ta icoane sfintite, poarta obiecte sfintite (cruciulite de preferat), da cu tamaie regulat in casa/camera, bea agheasma zilnic. Si chiar si daca o sa mai auzi dupa toate acestea, sa nu te sperii, deoarece ai un inger pazitor de la botez care te protejeaza si nu lasa demonii sa iti faca rau. Poti sa mai incerci sa vorbesti si cu un preot. Uite ce spune Psalmul 90 :

1. Cel ce locuieşte în ajutorul Celui Preaînalt, întru acoperământul Dumnezeului cerului se va sălăşlui.

2. Va zice Domnului: "Sprijinitorul meu eşti şi scăparea mea; Dumnezeul meu, voi nădăjdui spre Dânsul".

3. Că El te va izbăvi din cursa vânătorilor şi de cuvântul tulburător.

4. Cu spatele te va umbri pe tine şi sub aripile Lui vei nădăjdui; ca o armă te va înconjura adevărul Lui.

5. Nu te vei teme de frica de noapte, de săgeata ce zboară ziua,

6. De lucrul ce umblă în întuneric, de molima ce bântuie întru amiază.

7. Cădea-vor dinspre latura ta o mie şi zece mii de-a dreapta ta, dar de tine nu se vor apropia.

8. Însă cu ochii tăi vei privi şi răsplătirea păcătoşilor vei vedea.

9. Pentru că pe Domnul, nădejdea mea, pe Cel Preaînalt L-ai pus scăpare ţie.

10. Nu vor veni către tine rele şi bătaie nu se va apropia de locaşul tău.

11. Că îngerilor Săi va porunci pentru tine ca să te păzească în toate căile tale.

12. Pe mâini te vor înălţa ca nu cumva să împiedici de piatră piciorul tău.

13. Peste aspidă şi vasilisc vei păşi şi vei călca peste leu şi peste balaur.

14. "Că spre Mine a nădăjduit şi-l voi izbăvi pe el, zice Domnul; îl voi acoperi pe el că a cunoscut numele Meu.

15. Striga-va către Mine şi-l voi auzi pe el; cu dânsul sunt în necaz şi-l voi scoate pe el şi-l voi slăvi.

16. Cu lungime de zile îl voi umple pe el, şi-i voi arăta lui mântuirea Mea"

PSIHOLOGUL, PSIHIATRUL SAU ALTE MEDICAMENTE NU TE VOR FACE SA NU MAI AUZI VOCILE, TOT LE VEI MAI AUZII, DEMONII SUNT DOVADA VOCILOR, NU INCERCA SA MAI NEGI EXISTENTA A LOR SAU A LUI DUMNEZEU, CA MAI MULT RAU ITI FACI. NU TE LASA PACALITA DE CEI CARE NU CRED. DACA VREI DOVEZI CU PRIVIRE LA EXISTENTA LUI DUMNEZEU, DA-MI MESAJ IN PRIVAT.

| Holiday a răspuns:

Credintele in spiridusi fac casa buna cu depresia, schizofrenia si alte afectiuni psihice.
Stai departe de ele si sansele de vindecare cresc vertiginos.

| DeyCj a răspuns:

E bine ca ți-ai dat seama că de fapt domnul zeu este o persoană inventată de oameni.Acțiunile tale referitoare la îndemnuri, au fost normale pentru că tu ai avut convingerea că este un lucru pozitiv, și real nu prea este, ci făceai propagandă unei instituții căreia nu-i pasa de sufletul omului, ci îi pasă doar de beneficii, și de putere.
Cu boala ce o ai.Nu un psihiatru te poate ajuta ci un psihoterapeut.Acesta va identifica cauzele depresiei, care pot fi multiple, și te va ajuta.Nu face greșeala să treci la un psihiatru.Psihiatrii vindecă efectele bolii nu și cauzele, astfel vei ajunge să înghiți un pumn de medicamente care te vor distruge complet.
Schizofrenia nu are treabă cu depresia.

| mentholinks a răspuns:

Deci, nu stiu cum sa-ti zic. Ai 14 ani, esti destul de maricica, fa tot ce poti ca sa nu ajungi la psihiatru si nu mai spune ca ai voci in cap care iti spun sa te sinucizi fiindca nu ai, nu sunt voci acelea, e cu totul altceva. Lasa-i pe Dumnezeu si pe Isus o perioada, nu te mai gandi la ei, pana ce capeti o mai buna stabilitate mentala dar cel mai important ti-am spus si iti mai repet, fa tot ce poti ca sa nu ajungi la psihiatru. Eu am experienta si cu psihiatri, voci in cap, stiu si Biblia mai bine decat orice preot ortodox. In fine, e alegerea ta.

| denisamaria2002 explică (pentru mentholinks):

Te a ajutat Biblia cu ceva?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Depresia nu-i o boala ce te va omori.
Te vei lupta cu ea, te vor ajuta si medicamentele si vei putea sa duci o viata normala.
"Vocile" (de fapt e mintea ta care se gandeste la sinucidere) ti-or spune sa faci asta, dar vointa ta de viata trebuie sa fie mai puternica si sa ii rezisti.

Ps: traiesti intr-o lume materiala, spiritualitatea e doar in imaginatia oamenilor. Spiritul nu exista, decat daca e sinonim cu constiinta.
Penteu a trece peste, cauta ajutor in oameni, nu in fiinte imaginare, ca n-au cum sa te ajute. In schimb, oamenii iti pot face ziua mai frumoasa.

| Nilsson a răspuns:

Imi pare rau pentru situatia prin care treci.
Aduti aminte totusi ca in perioada in care aveai o cumuniune cu Dumnezeu te simteai mai bine, cum a aparut indoiala si necredinta s-a agravat si starea ta.
Dumnezeu te iubeste in continuare, trebuie sa te rogi sa te scape de aceasta stare depresiva si de gandurile rele care vin de la cel rau.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Mircea08 a răspuns:

Mergi la psihiatru. Stiu pe cineva care era sa moara din cauza depresiei, si culmea ca psihiatru i-a gasit o depresie usoara asa ca i-a dat doua feluri de medicamente pe care sa le ia timp de 6 luni (6 luni dureaza tratamentul pentru orice depresie). Incepand din momentul in care a luat primele doua pastile nu a mai avut nimic. Sunt 3 ani de cand a terminat tratamentul si este sanatos tun.
Tipul despre care am vorbit avea toate simptomele pentru infarct si chema aproape zilnic salvarea, dar o depresie poate provoca si alte efecte. Am avut un prieten care avea ulcer si a fost trimis la psihiatrie. Evident ca tipul sa revoltat, dar pana la urma s-a dus si s-a facut sanatos cu medicamentele de la psihiatru.
Trebuie sa mergi la doctor.

| denisamaria2002 explică (pentru Mircea08):

Multumesc enorm pentru raspuns, m ai incurajat!

| Florin9Florin9 a răspuns:

Bună, am citit ce ai scris și îmi pare rău de situația prin care treci, dar vreau să te întreb ceva, această relație cu Dumnezeu te-a făcut cumva să te izolezi într-o oarecare măsură de oameni? Sau care zici tu că e principala cauză a depresiei și anxietății?
Și să nu-ți asculți vocile din minte, luptă-te cu ele. Ești tânără și ai viața înainte, oricât ar părea de ciudată viața este frumoasă și merită trăită.

| denisamaria2002 explică (pentru Florin9Florin9):

Relatia mea cu Dumenzeu nu m-a izolat de nimeni, ba chiar am incercat sa fac cumva ca si ceilalti sa aiba una cu El.
Iar principala cauza a depresiei nu stiu concret care e. Dupa multe sedinte cu psiholaga mea, mi-a spus diagnosticul, si ca am o anxietate uriasa, mi-a spus ca toate astea s-ar putea rezuma din cauza unor intamplari mai "traumatice" din copilaria mica, si ca sunt simptomul familiei si ca toate certurile si tot ce se intampla in familie prost atrag.

| Helper07 a răspuns:

Nu uita, Dumnezeu vrea sa te ajute si te iubeste foarte mult dar Satana e dusmanul Sau, el nu ataca direct, el vrea ca oamenii sa renunte la El. Satan te-a lovit cu aceste lucruri dar de ce crezi ca a facut-o? A vazut relatia te cu Dumnezeu si a vrut sa ti-o destrame. De ce nu face Dumnezeu nimic? Nicio data nu poti sti (zic eu) sigur ce planuri are Dumnezeu insa stiu ca lui Avraam i-a promis un copil insa promisiunea nu se mai implinea. De ce facea Dumnezeu asta? El voua sa-l testeze ca sa vada daca ii e cu adevarat loial insa Avraam n-a fost loial si a facut un copil cu alta femeie. Dar pana la urma Dumnezeu si-a tinut promisiunea, si el a avut un copil cu sotia lui la bateanete insa Avraam pierduse testul asa ca Dumnezeu i-a mai dat unul. Cand copilul a crescut mai mare, Dumnezeu i-a spus sa i-a copilul pe care il promisese si sa-l asuca jertfa adica trebuia ca copilul sa moara iar tatal sau trebuia sa-l ucida. De fapt, Dumnezeu nu-si dorea asta insa ce urmarea El era sa vada daca Avraam Il va urma orice-ar fi si daca El ocupa locul 1 in viata lui. Dumnezeu trebuia sa-l testeze fiindaca el urma sa fie tatal lui Israel, poporul ales. Oricat i-a fost de greu, Avraam s-a supus si era dispus sa-si ucida propriul fiu pentru Dumnezeu dar chiar inainte de a face asta, Dumnezeu l-a oprit spunandu-i ca a trecut testul(probabil). I-a aratat un berbeccu coarnele incolacite in maracini si acela a fost jertfa lui Avraam si a lui Issac pentru Domnul. Poate ca si Dumnezeu te testeaza pentru ca are un plan maret cu tine, nu te lasa ispitita, ai incredere in El.

| Daniel323 a răspuns:

Eu nu cred in zei, dar sunt recunoscator universului pentru fiecare noua zi pe care o primesc.Incerc sa ma bucur cat pot de mult de ea, si sa ajut pe ceilalti dupa puterile mele fara sa exagerez in nimic.
Daca ai doua picioare doua maini, vezi si auzi, ai unde sa dormi ai ce sa mananci ar trebui sa te consideri norocoasa.
Depresia este un moft de copil rasfatat.