| anonim_4396 a întrebat:

Oare de cand suntem pe planeta asta,noi oamenii, am fost atat de simpli? De unde vin aceste mituri,imaginatii,in legatura cu vraji,ganduri trimise, telechinezie si diverse puteri mentale? Oare s-a intamplat ceva in trecutul nostru si ne-a schimbat? In biblie ce se zice despre asta? Stiti voi vreo credinta din trecut sau chiar prezent in care sa existe ceva scris despre oameni care au avut puteri?

10 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Oamenii sunt simpli, imaginația nu prea.

Răspuns utilizator avertizat
| reihiuke a răspuns:

Da. Sunt o gramada. Si sunt si metode ca sa le obtii.

| Mozurov a răspuns:

Am citit acum ceva vreme o carte care facea referire la premonitii si cauza lor (Exista viata dupa moarte? - de Anthony Peake). Autorul sustine ca noi suntem condamnati sa ne traim aceeasi viata la infinit (aceeasi viata, dar in care putem face alte alegeri).Pe parcursul vietii noastre, acele sentimente de Deja-vu, premonitie, ne sunt date chiar de Eul nostru care a mai trait aceeasi viata.Este interesant ca autorul aduce si dovezi stiintifice si multe cazuri si studii.Un studiu interesant efectuat arata ca inainte de a fi loviti de o minge de exemplu, creierul nostru trimite un semnam cu o sutime de secunda inainte ca mingea macar sa porneasca.

| Mozurov a răspuns:

Iar despre restul puterilor paranormale, telekinezia este rodul imaginatiei, ghicitul este o sarlatenie bazata pe un efect psihologic iar vizualizarea prin ochii alt cuiva citisem ca CIA a facut niste experimente reusite prin anii 70.

| Mozurov a răspuns:

Ah da, puterile supranaturale din biblie nu sunt cele pe care le aveau cei ce vindecau? Sau povestea lui Moise din Vechiul Testament cand a impartit marea in doua.

| savvy12 a răspuns:

Eu am multe sentimente gen ''dejavu''.Si atuncea stau si stau si stau si ma gandesc de unde vine acel sentiment, si observ ca nu are nici un sens, dar imi vine un gand si nu pot sa-l exprim in cuvinte.

| wakeup000its21stCentury a răspuns:

Uitati-va aici is raspunsuri la intrebari interesante o_O
http://www.jw.org/ro/invataturi-biblice/intrebari/