| mihaitaLGP a întrebat:

Pentru credinciosi, ce parere aveti despre :

1. Inchizitie
2. Comertul cu indulgente

Va place ce se intampla in numele zeulul vostru bun si milostiv?

22 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Eu nu sunt creștin!
Nu este nici o legătură între creștinism și bisericile creștine.

| ania a răspuns:

Nu, ne e rușine, ne cerem iertare în numele creștinătății pentru așa o reclamă proastă făcută pentru EL.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii putine mihaita.ce parere ai de arhanghelul mihail? ii porti numele.de ce? de ce nu un nume satanist,fiindca poti sa ti-l schimbi? mai invata istorie,si indreptarile aduse ei de papii din ultimii ani. sfinti sau simpli oameni, vei vedea ca si ei la fel ca tine, au stiut cere iertare pentru greseli de mult apuse, intamplate in evul mediu, cand erau alti oameni.alte vremuri, intunecate vremuri. zeul nostru asa cum ii spui tu BUN, fiindca bun este si e singurul nu a vandut indulgente nici a cenzurat biblia sa nu poata fi cetita de oamenii de rand.au facut-o baietii destepti ca tine.ca a fost o prostie, dupa cum vezi; istoria judeca si ii pune pe toti la locul lor.tu te iei de piept cu Bunul Dumnezeu? fie sa castige cel mai bun.da ma gandesc ca; tu negresit vei muri. Dumnezeu e vesnic.tu ai tim, doar 80-90 de ani.din care vreo 20 esti o leguma care se va ruga de ajutor si iertare.culmea.vei fi si credincios.convins.

| mihaitaLGP explică (pentru anonim_4396):

De ce ai impresia ca daca nu cred in Dumnezeu cred in Diavol?

Daca crezi in Dumnezeu crezi si in Diavol, si invers.
Pentru mine totul este un intreg.
Nu exista doi autori, autorul binelul si autorul raului.
Exista un singur autor, acest autor merge pe mai multe drumuri, aparent nu au legatura intre ele dar duc tot acolo.
Acest autor este sistemul bolnav care conduce prin indoctrinare.

Inca o data demonstrezi ca din egoism se naste iubirea fata de zeul tau.
Pentru ca in mintea ta bolnava crezi ca daca iti superi zeul sfarsesti in iad secat de un infinit chin intern.
Din frica se naste iubirea ta egoista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mihaita? si din educatia primita, se naste bunul simt si respectul pentru ceilalti oameni.hai sa-ti spun o chestie; am podul plin de jigniri din partea ateilor.sau satanistilor sau oricarui ratacit de la adevarata carare.care o fi ea.dar a jigni nu cred ca e din drumul cel drept urmat de incununarea creatiei, infiderent ca e din maimuta sau de la Dumnezeu.fiindca se presupune ca e teligenta rau aceasta incununare a creatiei.iti multumesc pentru jigniri si nu numai tie.le veti primi inapoi cosmetizate cumva.de la mine, de la altii, de la dreptul judecator.nu veti fi inselati.se va plati totul.nimic nu ramane neplatit.de asta te va convinge viata.

| mihaitaLGP explică (pentru anonim_4396):

Imi cer scuze.

Ai perfecta dreptate, suntem cateogorii de oameni cu evolutii mentale si spirituale diferite, mai ales in legatura cu acest subiect.

Am fost luat putin de val din cauza utilizatorului charonmario.

O gramada de mesaje l primite de la el in care imi da sfaturi ironic.
Mesaje care apartin diferitor autori si culmea mentioneaza ca sunt formulate de el.

Imi cer scuze inca o data, am fost putin cam coleric.

| TheTigerX a răspuns:

Pt atei, ce parere aveti despre: -comunsim

Va place ce se intampla in numele "stiintei"?

| mihaitaLGP explică (pentru TheTigerX):

Compari ismana cu sarmaua.

Comunismul nu o sa aiba nici o data influenta si puterea pe care o au religiile.

| TheTigerX a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Deja a avut influenta asupra ta, si a altor milionane de oamnei.
Macar religia are o influenta buna (excludem cazurile cand omul s-a folosit de aceasta in scop personal-interes)

| mihaitaLGP explică (pentru TheTigerX):

Adica comunismul favorizeaza ateismul?

Batii campii.

| TheTigerX a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Adica inchzitia favorizeaza religia?

Ai dat vina pe religia crestina pentru inchizitie si comertul cu indulgente!
EU pot sa dau vina pe ateism pentru intreg sistemul comunist(nu uita ca in vremea comnunismului daca nu erai ateu convins puteai sa ai de tras, asa cum era si pe vremea inchizitiei - au fost oameni care au fost torturati, omorati pentru credinta pe care au avut-o in Dumnezeu!)

Asa ca ma tem ca tu bati campii.

| mihaitaLGP explică (pentru TheTigerX):

Vreau si eu sa citesc un documentar in care este prezentata aceasta abertie.
Daca nu erai ateu erai condamnat pe timpul comunismului.

Iar acei oameni au fost omorati pentru ca incercau sa treaca de la o religie la alta.
Din asta tragi concluzie ca totul este doar o afacere, afacere in care nu iti permiti sa pierzi clienti pentru ca dai faliment.

| TheTigerX a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Ce vorbesti frate?
In inchisorile comuniste mureau oamnei pe CAPETE pentru simplu fapt ca-l vesteau pe Hristos..mai documenteaza-te si tu, nu traiesti intr-o lume roz, plina de verdeata

| mihaitaLGP explică (pentru TheTigerX):

Vreau sa vad aceste documente in care comunismul persecuta crestinismul.

Inca astept sa-mi trimiti ceva, demonstreaza ca sunt prost informat.

| TheTigerX a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Http://www.adevarul.ro/......53116.html

Asta am gasit ca am dat rapid un search pe google...dar daca nu stiai caci comunismul a persecutat crestinismul...mna, nu e vina ta, conteaza mult mediul unde ai crescut
Daca vrei iti pot da titluri de carti despre oameni care au fost persecutati.

| mihaitaLGP explică (pentru TheTigerX):

Nu stiam despre acest lucru.
Multumesc.

Oricum ai privii, tot in cadrul religilor se intampla, la fel cum a fost cu inchizitia.
Totul este o afacere, afacere in care nu iti permiti sa pierzi clienti.
Ajungem la ce sustin eu ca bierica este o afacere?
Contrazice-ma!

| TheTigerX a răspuns (pentru mihaitaLGP):

In unele cazuri da, biserica este o afcerere
Dar asta nu inseamna ca religia crestina in sine e rea, sau caci crestinii cred in "basme" sau sunt manipulati (desi uneori se intampla acest lucru, recunosc)
e ca si cu stiinta, din cauza ei au murit milioane de oameni(radiatii, bombe nucleare, arme) dar asta nu inseamna ca stiinta in sine este rea
Problema este ca tu esti orientat doar inspre partea cu ateismul.mi-as dori sa afli mai multe si despre cealalta parte, cea "spirituala" sa-i zic asa.

| mihaitaLGP explică (pentru TheTigerX):

Am incercat si incerc, dar simt ca totul este mort.
Doar o interpretare a subconstientului, in rest nimic.

| TheTigerX a răspuns (pentru mihaitaLGP):

E mai mult de atat.

| charonmario a răspuns:

Mihaita eu locuiesc in Mallorca iti voi povestii de inchizitia spaniola
Inchiziţia a reprezentat unul dintre episoadele dure ale Evului Mediu şi ale istoriei Bisericii Catolice. Iată zece lucruri despre ce a reprezentat şi modul în care a acţionat ea.

Inchiziţia a fost tribunalul ecleziastic care avea în sarcină reprimarea ereziei.
Inchiziţia medievală a apărut între secolele al XII-lea şi al XIII-lea pentru a combate răspândirea ereziei catare şi valdenze, deci a oricărei forme de heterodoxie doctrinară sau morală.
În timpul Evului Mediu, în tribunalul diocezei, lângă episcop stătea inchizitorul, cu puteri justiţiare precise, stabilite direct de către Pontif.
Sancţiunile dictate de inchizitor erau puse în practică de către puterea civilă, „braţul secular" al Bisericii.
În 1478, o bulă pontificală autoriza în Spania, instituirea unui Consiliu pentru combaterea ereziei.
Mecanisemele inchiziţiei spaniole au fost create de Isabela I de Castilia şi Ferdinand de Aragon, în 1480, constituindu-se un organism independent de coroană, care utiliza procedee secrete şi tortură justiţiară, concentrându-se asupra aşa-numiţilor marranos şi moriscos – evrei convertiţi şi musulmani din teritoriile recucerite.
Dacă aceste categorii, marranos şi moriscos, erau recunoscute ca fiind vinovate, persoanele erau condamnate la închisoare sau expulzare, iar bunurile lor erau confiscate.
Ulterior, inchiziţia spaniolă a persecutat protestanţii şi toate formele de convertire religioasă între catolici.
Autoritatea inchiziţiei spaniole s-a extins în timpul inchizitorilor generali Torquemada (1483-1498) şi Jimenez (1507-1517) în toate teritoriile spaniole, fiind cuprinse şi coloniile din America şi statele europene supuse Madridului.
Până la abolirea ei, în 1834, inchiziţia spaniolă a devenit tot mai mult un instrument de eliminare a oricărui tip de deviere politică, socială şi culturală.
Asemănătoare celei spaniole, inchiziţia romană, a fost instituită împotriva protestanţilor de către Papa Paul al III-lea, în 1542, fiind încredinţată lui G.P. Carafa (viitorul Paul al IV-lea).
Reorganizată de Sixtus al V-lea, în 1588, inchiziţia romană a devenit un important instrument al Contrareformei, eliminând protestantismul din Italia şi condamnând gândirea filosofică şi ştiinţifică.
Legat de comertul cu indulgente asta e cea mai mare aberatie pe care au putut sa o scoata catolicii ei cred in purgatoriu ca e locul unde sufletul se spala de intinaciune si poate ajunge in cer da nu scrie in Biblia Catolica asa ceva e o aberatie si din 2009 sa reintrodus in Spania comertul cu indulgente doar ca nu mai poti platii oficial acum sa ti se ierte pacatele si poti face donatii pelerinaje etc care tot bani inseamna si uite asa zic ei mai poti scoate pe cineva din iad sau trimite in rai dupa moarte cand moare un alcoolic sau curvar ma distreaza foarte tare preotul care zice ca o sa ajunga la pasuni verzi si ape de odihna dai dreptul cu cat dai mai mult cu atat e mai sigur ca il trimite in cer vrei sa aiba lumina nici o problema cu cat cumperi mai multe lumanari si le aprinzi cu atat are mai multa lumina da am o veste proasta totul se poate face numai fiind viu aici pe pamant dupa moarte totul s-a terminat IAD SAU RAI nu exista varianta 2 hai pacea Domnului si nu mai te da rotund si inteligent ca nu e cazul ai mult de citit incepe cu Biblia inteleptule

| mihaitaLGP explică (pentru charonmario):

Copy+paste
http://www.historia.ro/......inchizitie

Ce povestesti tu ma?

Marsi ipocritule.
Sper sa mori.

Esti atata de incapabil incat sa formulezi un raspuns, culmea mai dai si sfaturi.

Sper sa mori, repet.

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns:

Faptul ca tu esti dezamagit de marile biserici sau religie in general asta nu inseamna ca nimeni nu ii slujeste luiDumnezeu in mod deplin si asa cum vrea el.Dezamagirea ta si lipsa de incredere in religie este normala, multi oameni gandesc asa. Faptele facute di einchizitie daca ne raportam aici nu au fost niciodata aprobate de Dumnezeu, si niciodata aceia care au facut ce au facut nu vor mai ajunge la binecuvantari din partea lui Dumnezeu. Daca vrei sa te ajut mai pot zice si eu cate ceva impotriva unui crestinism fals raspandit chiar din secolele 2-3, dupa moartea apostolilor insa nu ar avea rost.Parerea ta e ca,toti cei care pretind ca ii aduc inchinare lui Dumnezeu dar comit ceva in numele luiDumnezeu sau ceea ce fac ei cred ca fac spre lauda lui Dumnezeu se inseala,duc lumea in eroare si e normal sa iti pierzi increderea, insa asta ar trebui sa te faca sa studiezi Biblia, si sa intelegi vointa lui Dumnezeu.E o greseala dar si un lucru adeavrat ca ai incredere in ceva dar apoi vezi ca acea incredere se duce. Oamneii nu sunt facuti sa creada orbeste insa cine sta in spatele tuturor relelor? Satan Diavolul adversarul si dusmanul lui Dumnezeu, prin ceea ce unii au facut, pretinzand ca fac corect s-a intamplat ca sa-i indeparteze de Dumnezeu nu sa-i apropie.Masura rasplatii a fost deplina si inca vor mai primi cei care in prezent mai fac lucruri asemanatoare.Biblia spune ca intreaga lume zace in puterea celui rau, si e normal sa nu avem asteptari prea mari.Insa ca sa intelegi mai bine ai nevoie sa studiezi Biblia.