| Moisie a întrebat:

Tinand cont de faptul ca Biblia este o scriptura furata de la religia mozaica si tinand cont ca aceasta scriptura falsificata de niste oameni care promoveaza un al Dumnezeu, dar si o alta Lege decat Legea lui Dumnezeu, nu vi se pare ca aceasta Biblia care este plina de contradictii si de indemnuri la crime, nu vi se pare ca este o mare blasfemie sa spuneti si sa credeti ca Biblia este "Cuvantul lui Dumnezeu"?

10 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

De fapt e furata "de la" religia egipteana.
Anyway, evreii si-au creat un zeu nou, iar tu luand acea parte care cica ar fi fost data de el, urmezi cuvantul lui.

| Moisie explică (pentru Mădă0611):

Cam ametit raspunsul tau! Desi contine in el ceva Adevar!
Nu Biblia a fost furata de la egipteni, ci idea de Dumnezeu monoteist in care faraonul, adica un om, era considerat ca Dumnezeu, vezi cazul faraonului Akenathon, caz pe care Moise l-a cunoscut si a vrut sa-l impuna evreilor prin persoana sa, doar ca nu a reusit cu persoana ci doar cu personajul mitologic!
Biblia fost compilata ca sa nu zic carpita, din textele convenabile furate de la toate religiile popoarelor din imprejur, l-a care s-au adaugat crampeie din intelepciunea populara si cronicile istorice vazute din perspectiva din care doreau rabinii sa o inteleaga, asa ca poti trage concluzia ca eu nu urmez decat ADEVARUL istoric, si eventual glasul Constiintei mele!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Moisie):

Am formulat cum ai formulat tu. Crestinii n-au furat biblia, au imprumutat-o si au adaugat ceva care sa le satisfaca nevoile, acel ceva era iar "imprumut", dar e alta poveste.

| Moisie explică (pentru Mădă0611):

Ba din contra!
Biblia este un text insusit prin furt cu nerusinare si apartine religiei mozaice sinu religiei crestine, in ziua de azi asta sechema PLAGIAT, iar plagiatul inseamna FURT intelectual!

| oprescudorin11 a răspuns:

Tinand cont ca e o intrebare in care vrei sa ti se confirme raspunsul pe care deja ti l-ai dat, nu pot decat sa trec de partea ta, (desigur, in ce te priveste), asta ca sa pastram 'bunele ' relatii?
Dar cum se numeste o intrebare la care cersesti raspunsul care-ti place? Am uitat.
Spor la 'gandire'!

| Moisie explică (pentru oprescudorin11):

Las ca o mai postez odata, ca poate imi raspunzi la ea pentru ca vad ca incepi deja sa te luminezi, macar in privinta Bibliei!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Moisie):

Reformulata?

| Moisie explică (pentru oprescudorin11):

Evident ca DA!

| Kabuto79 a răspuns:

Nu stiu care o sa ajunga in iad... dintre un crestin si un ateu.

| Moisie explică (pentru Kabuto79):

Evident ca Ateul!
Si asta pentru ca areul NU il blasfemiaza pe Dumnezeu si nici nu i se inchina Diavolului care se lasa slavit ca Dumnezeu in biserici.
Aceste sunt pacate capitale pe care ateii nu le fac, dar le fac absolut toti crestinii!
Asa ca cine ajunge in Iad?
Sau nu stii ca Dumnezeu nu are IAD, pentru ca Iadul este doar impartia Diavlului care isi spune Christos fara sa fi fost vreodata Christos, adica UNS!