| DraaaagooooS a întrebat:

As dori sa imi cumpar o placa video am un pc destul de slab deci ma ajuta probabil o placa video mai buna deocamdata am una de 512 e cam slaba. am placa de baza p5vd2 -vm se deci as dori o placa video de 1GB daca ati putea sa imi spuneti de unde as putea cumpara si un site cv happy dau funda

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

In prezent pe pc-ul meu de lucru, detin si eu placa de baza p5kpl-vm care este 100% asemanatoare ca a ta numai modelul difera, si de curand mi-am achizitionat o placa video, un r7 240 ddr5 de 1gb, o placa foarte buna, dar pe aceasta placa de baza putem adauga si alte placi video mult mai ok. Ca sa te si convingi, uite un print screen : http://tinypic.com/view.php?pic=2r215vq&s=8 ( in partea din dreapta componentele pc-ului meu, iar in stanga, este detaliile despre placa video ).
Acum ca sa pot sa-ti recomand o placa video foarte buna, mi-e cam greu, deoarece nu ai specificat si ce buget ai, dar iti voi recomanda 2-3 placi video la un pret crescator.
Prima dintre ea, pe care o detin si eu din cate ai vazut, este : http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/ care nu necesita alimentare separata. ( ruleaza decent jocurile Bf3 pe high, Bf4 low-medium, watch dogs medium, si multe altele, toate acestea la rezolutia de 1440x900 cea mai mare a monitorului meu )
O alta placa video mai ok decat acel r7 240, este asta : http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/ care necesita alimentare separata de la sursa, asa ca de aici cam apar probleme de limitare a performantei placii video, cat si de alimentare de la sursa, asta in cazul in care detii o sursa nu tocmai de calitate.
Per total, eu nu cred ca ai fi dispus sa dai mai mult de 300 lei pe o placa video, iti recomand cu cea mai mare incredere acel r7 240, daca ai 2gb de memorie ram iti recomand sa mai adaugi inca 2gb, si poate si un mic OC/upgrade daca este necesar la procesor, si te vei putea juca decent mai toate aparitiile in materie de gaming.

Bft! :)

| DraaaagooooS explică (pentru Jipa95):

Aceea chiar imi place happy o sa imi bag alt procesor un dual core 2, 5 ghz si cu placa aia video ar fi destul de bine cat sa rulez niste jocuri cat de cat happy mersi de sfat

1 răspuns: