| Iunix a întrebat:

Ce se întâmplă dacă formatez prea des hard disk-ul pc-ului ( adică dacă formatez prea des pc-ul )? Se poate strica hard disk-ul sau altă piesă?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Orice HDD are un numar de ore de viata. Orice formatare inseamna o demagnetizare si remagnetizare care duce implicit la o miscare mecanica si o activitate electrica. Asta scade durata de viata a HDD-ului. Capul de citire a platanelor se uzeaza. Oricum durata de viata a HDD-urilor este 4-5 ani. Durata medie nu depaseste 3, 7 ani: http://cristianls.ro/hard-disk/
Alta piesa nu se poate strica.

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu pateste nimic, dar nu vad scopul sa il formatezi des

| lpavel a răspuns:

NU, nu se poate strica nimic din cauza asta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba din contra-! O sa incarce mai greu, va face mai multa galagie si va avea o durata de viata mai mica. Dar de strigat NU SE STRICA-! FUNDA?

| CinevaNou a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde ai scos asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate, lucrez in IT

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Lucrezi in IT? la 13 ani si nici macar nu stii sa instalezi un Windows

http://www.tpu.ro/......zinstalez/

Amuzant

| Salontanul a răspuns (pentru suntserios):

Sigur lucreaza in IT. Instalare Termopane. laughing

| Iunix explică (pentru suntserios):

Am văzut, el e în clasa a-8-a și lucrează în IT http://www.tpu.ro/......-deoarece/

| LoRdSaN a răspuns:

Sa zicem daca era rau sa faci formatare hard diskului ti-ar mai da optiunea?