| Duhovnicul a întrebat:

V-ati gandit vreodata sa va calugariti?

28 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Calugaria este (conform Scripturilor) o practica satanista.
Matei 5, 13. Voi sunteti sarea pãmântului. Dar dacã sarea îsi pierde gustul, prin ce îsi va cãpãta iarãsi puterea de a sãra? Atunci nu mai este bunã la nimic decât sã fie lepãdatã afarã, si cãlcatã în picioare de oameni. "
Sarea este condimentul care TREBUIE sa stea IN MIJLOCUL mancarii, SA-I DEA GUST, nu pusa undeva pe cornisa casei ci in MIJLOCUL OALEI cu mancare. Aidoma un om al Biserici TREBUIE SA STEA in mijlocul MULTIMII nu cocotat pe un stalp sau intr-o chilie, masturbanduse sau gandind la alte nebunii cu vecinii de chilie.

| CristiB93 a răspuns:

Da

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Cu toată sinceritatea, nu, nu m-am gândit niciodată la ideea de a mă călugări. Sunt mulţumită de viaţa pe care o am.

Pa-pa.

| OnuOnulică a răspuns:

Da, m-am gandit.
Dar nu cred ca o voi face cel putin in momentele astea.

| milan9 a răspuns:

În mod special în Biblie, în Sfânta Scriptura, avem exemple de vieţuire asemănătoare sihaştrilor, călugărilor retrasi in locuri izolate pentru un mod de viata placut lui Dumnezeu.
Este astfel cazul multor profeti dintre care cel mai cunoscut este Sfantul Ioan Botezatorul.

| zurick a răspuns:

Nu si nici nu cred ca ma voi gandi vreodata la asta.

| sublime89 a răspuns:

Sa ma izolez de lume intentionat? Nu mersi.

| PedoBarbie a răspuns:

Nu.

| Lizzu a răspuns:

Da, cand eram "oarba".

Nu zic ca viata de calugar/calugarita e urata. Dar nu as face-o.

| Duhovnicul explică (pentru Lizzu):

Niciodata sa nu spui " niciodata ", fiica mea happy

| Lizzu a răspuns (pentru Duhovnicul):

laughing ba acum imi permit sa spun si sa fiu sigura pe ce spun.
winking

| Moisie a răspuns:

Nu, pentru ca nu sunt poponar!

| Duhovnicul explică (pentru Moisie):

Vai, pacatele mele! Cum poti vorbi asa, fiule?

| SimonaCristina a răspuns:

Nu si nu inteleg de ce as face asta.Important este sa Il iubim pe Dumnezeu. happy

| drhotzu a răspuns:

De ce as vrea treaba asta?
care ar fi scopul? este o tampenie fara margini! care contrazice total pana si ideea de inceput a crestinismului...
treaba cu calugaritul a aparut in evul mediu timpuriu pentru ca oamenii doreau sa se dea mari ca ve domne uite eu sunt mai religios decat tine si sunt calugar...
dar oare nu in vechiul testament spune acolo: mergeti si inmultiti-va si populati pamantul? deci prin excelenta tocmai calugarii nu asculta cuvantu "domnului"...
parerea mea de ateuwinking acum astept sa vad ce aveti de spus la asta...
PS: si da chiar am citit biblia TOATA! spre deosebire de multi "credinciosi habotnici"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da laughing

| CinevaNou a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai sa ne calugarim amandoismug

| Duhovnicul explică (pentru CinevaNou):

Nu aici, nu acum.
E sarbatoare!

| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaNou):

Hai, ce mai aştepţi?smug

| anonim_4396 a răspuns (pentru Duhovnicul):

Dar noi nu suntem atei d-ăia jegoşi, deci lasă-ne să ne călugărim!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da am avut momente cand am simtit nevoia sa ma calugaresc

| HDeNiSaR a răspuns:

In fiecare zi ma macina gandul acesta! laughing rolling on the floor

| sempreinvolo30 a răspuns:

Si de ce as face asta?
Cu ce mi-ar fi de folos?
Lucrul cel mai important lucru este sa îl cunoaștem pe Dumnezeu prin intermediul Bibliei. Ioan17:3

| Lămâie00 a răspuns:

Normal ca nu

| ADN30 a răspuns:

Este calugaria o cerinta mentionata in Biblie pentru a fi placut lui Dumnezeu?

| SatanistAteu1666 a răspuns:

WTF! acum trebuie sa fim si calugari? Nu am chef sa potolesc pofta de "mancare" a unei creaturi.Si ce sa fac? sa fiu un canibal mancand carnea gunoiului de iisus? In niciun caz nu as vrea sa am sclavi in biserica si sa ii si mai indoctrinez.rolling on the floor

| WhiteRose98 a răspuns:

Sincer da