| Mosotti a întrebat:

Ma tot intreb de ce femeile zic "aaa si-a batut joc de mine, a vrut doar sa se culce cu mine si atat". Pai oameni buni, a spanzurat-o? A batut-o? A violat-o? Ca asta inseamna bataie de joc, bataie de joc nu e ca i-a oferit placere, ca si ea s-a simtit in egala masura bine ca si el. Nu pricep asta. Si daca iese sau nu ceva serios, faptul ca ne-am simtit bine, a fost frumos si cat a fost, nu vad nimic rau in asta. Daca ea se sacrifica si doar el se simtea bine promitand nu stiu ce, da, atunci era corect, dar altfel nu. Ne culcam si atat, ce are? Avem orgasme amandoi, e ok oricum ai da-o.

Si in general daca nu gasesti pe cineva cu care sa faci o rel. serioasa, strica distractie si placere? Eu zic ca mai bine sa fie decat sa refuzam doar ca nu e ceva serios, daca e sa fie, e si mai bine, daca nu, ramanem cu placerea. Deci oricum ramanem cu ceva bun. Adica suna "si-a batut joc de mine, a vrut doar sa-mi ofere placere si atat". E cam contradictie in propozitie. Stiu n fete care se masturbeaza, chiar am o vecina care face asta pentru ca cica tot asa, nu se incurca cu unul doar pentru sex pana nu gaseste ceva serios, adica cu dusul sau cu degetele vor placere, dar cu unul nu? Ca si la masturbare e doar placere si atat, nu e relatie serioasa sau neserioasa. E mai bine cu cineva, e mult mai misto, cineva care te atrage, evident.

Astept pareri si de la femei si de la barbati.

162 răspunsuri:
| Mosotti explică (pentru strawberry03):

Am zis, Plato si altii au cazut in capcana manipulatorilor care mereu au facut orice in interesul lor, ca prin orice fac, o fac pentru un interes, politic, economic, social, lumea sa preia si sa faca ca ei. Ca in trecutul indepartat prostitutia nu era nici o rusine, regulile se schimba in functie de interese. Cum sunt astia contra LGBT, ei nu gandesc cu mintea lor, sunt contra si gata, doar ca asa i-a indoctrinat societatea, religia, eu nu am nimic cu ei si am zis asta peste tot unde era contextul, fiecare e normal in felul lui.
Daca religia spunea "Dumnezeu a facut sa fie diversitate, fiecare e ok in felul lui, trebuie sa fim egali toti, ca homo, lesbi, bi, trans, hetero, trebuie sa ne acceptam tot", sa vezi cum toti ziceau ca e bine asa. Dar oamenii considera ca e bine ce au dorit aia sa creada lumea ca e bine, aia e. Etalonu smecherii l-au pus.
De ex, s-a dat drept de vot la femei cand s-a dat ca sa aiba mai multi votanti, nu ca ii durea pe ei de ele asa cum pare, e doar un exemplu.

Eu niciodata nu preiau, gandesc sa vad, are logica sau nu are ce se spune. A face sex, oricum am da-o, daca ambii parteneri vor, nu poate duce la rau, nu conteaza ce definitii, ce se zice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru strawberry03):

"Relatie" e tot un concept mai complex decat crede lumea. Nu oricare doi oameni ce au o "relatie" sau se casatoresc, neaparat se si iubesc. Exista enorm de multe relatii neverosimile. Faptul ca iti place freza cuiva nu inseamna ca neaparat il iubesti, si vorbesc in general si metaforic.

Iubirea clar nu e o știință, nu are nicio legatura. Iubirea e divină, nu e pământească. Sufletele se iubesc, nu corpurile.

Fanatic religios zici... măi, eu n-am citit nici 10 pagini din biblie, dar daca spui tu, in regulă.
E regretabil, desi nu ma surprinde, ca nu separi fanatismul religios de moralitate.

"Sex adevarat" - oare sa intreb ce intelegi tu prin asta?
Pe mine ma duce gandul la desăvârșirea iubirii absolute preexistente intre suflete pereche. Asta inteleg eu prin "sex adevarat".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Dar face mult rau, cum nu face? Poate nu mereu rău fizic, dar la suflet ne mai gandim si noi?

Cat despre definitie, eu folosesc cuvintele asa cum ni le dă Academia Română, nu pot sa-mi creez propriul dictionar.

| Sonia822 a răspuns:

Daca ai sti ca s-ar intampla asa ceva la tine in familie, ai mai tu oare asa liber in gandire, cu valori d-astea occidentale? happy

| Alexandrionelu a răspuns (pentru strawberry03):

"Doamne, ceva mai tampit nu am citit in viata mea. Nici nu ma mai obosesc. "Punct"." scrise strawberry 98 in timp ce făcea o felatie la 2 negrii mititei. Win-double win

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Si de ce iei cuvantul ala asa cum ti se da?! De ce neaparat sa fie cum zice acolo?! Preiei si atat? Ca eu ma intreb, dar nu doar in ramura asta "ma, dar are vreo logica chestia asta? Ia sa analizez eu ce zic astia aici". Si multe sunt chestii subiective spuse cu anumit interes.

E normal ca aveau nevoie de familii stabile sa le faca copii, ca una sa le munceasca lor pe doi lei, a doua sa nu mai protesteze oamenii, ca daca au copii sunt mai vulnerabili, trei eventual sa ii ajute sa cucereasca alta tari avand multi soldati, a patra, poate la o adica ne pune sa ne batem intre noi ca na, razboiu e cea mai buna afacere, deci sa fim cat mai multi. Daca ziceau ca e ok si sexu simplu, si schimbare de parteneri, era in pericol familia datatoare de copii. A fost scop politic. Si omu zice "Ia uite ce zic aia mari inteligenti, inseamna ca asa e", aia se bazeaza ca lumea ii vede zei si etalon, si iar mai stiu ei ca orice zic ei e preluat de marea majoritate.

Aaa, inca ceva, patriarhul nostru mai acum 1, 5 ani la TV a zis "suntem pentru familia clasica dar... dumnezeu ne-a dat dreptul de a alege totusi", deci cum smecherii de mai sus i-au dat ordin sa schimbe placa, a schimbat-o! Ca UE s-au pus in forta pe LGBT in ultimul timp sa fie acceptati, pai inainte cum sa zica ala asa ceva? Ar fi fost strict contra. Pai si ala e pus de capu lui acolo? Tot niste unii l-au pus, asta asa doar un exemplu.
Si...incet incet o sa schimbe acele definitii, iar un Plato de peste 30 ani o sa zica ca alea sunt corecte. Asta este.

| Mosotti explică (pentru Sonia822):

Normal, s-a si intamplat in familie si nu doar odata, oamenii sunt oameni, nu conteaza ca familie, rude, prieteni, amici. E normal sa avem valori occidentale ca doar noi suntem jos si ei sunt f sus, deci nu-s asa tampiti in foarte multe domenii, vrem sa fim ca ei dar fara unele valori ale lor, nu merge. Ca o gandire care duce tara sus automat duce si la acele valori, tocmai ca realizeaza ca nu e o problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Prietene, aberezi. Astea sunt cuvintele limbii române, vrei sa ma apuc sa le schimb?
Academia Română a dat definitia, nu au inventat ei conceptul.

Si Coreea de Sud si Japonia o duc foarte bine, iar ei nu sunt de acord cu occidentalii tai dezaxati gen US, Anglia sau Franta, care au niste societăți jalnice.
In Coreea de Sud, varsta minimă legală pentru sex e 21 de ani, fără exceptii, fara circumstanțe atenuante. Ai facut sex inainte de 21, infunzi pușcăria. Coreea de Sud o duce rau? Dar Japonia? Ma indoiesc.

Uite tocmai gandirea asta occidentală m-a facut sa renunt la USR in favoarea PNL. Avem nevoie si de conservarea bunelor moravuri, urmarea moralității si credinței țării.

| strawberry03 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bravo, observ ca stii si despre ce iubire impartasesc eu sau nu cu partenerul meu. Stii despre iubire mai presus de restul lumii, de unde ma rog? Evident ca nu ma refeream la o relatie poligama sau superficiala, si faceam referice la ce ai zis tu, dar tu iti permiti intr-un mod urat sa imi spui mie ori ca sunt usuratica, ori ca nu cunosc iubirea, sa iti dai cu presupusul despre ce am eu sau altii intr-o relatie. Felicitari tie, vorbeste moralitatea din tine. Moral esti cand tii cont si de altii, daca iti inseli partenerul, nu cred ca esti moral, daca ii faci pe altii sa sufere voit, nu esti moral. Faptul ca 2 persoane se bucura de placere sexuala fara sa ii afecteze pe altii e in regula. Dar daca pe tine te afecteaza asa mult ce fac altii si dupa cat timp si-o trag, nu e problema lor ca-s morali sau nu, e a ta.

| strawberry03 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

In timp ce tu stai singur si virgin acolo si te gandesti la ce curve sunt femeile astea, numai sex vor, orice ar fi ala pentru tine

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Si daca a dat academia definitia, noi trebuie sa o luam ca atare?! Pai prin ce manipuleaza lumea? Tocmai prin astea sa zica omu "uite domne, scrie acolo! Cum sa contrazicem", ca doar nu scrie in ziar, ca atunci lumea ar contesta. Si moralitatea cine a stabilit-o? Nu tot niste unii smecheri? Si occidentalii de ce au gandirea mea?! Si noi nu?
Ca daca stau sa intreb acum pe smecherii care au scos definitia aia sa imi argumenteze de ce e depravare chestia aia, sa vedem ce vor raspunde! O sa zica ca e nu stiu ce, ca e rau, ca e inacceptabil, si eu o sa zic "Dar de ce?", si nu au argumente. Si asa iese la iveala ca este manevra.
Nu e ca aia "daca dai in cap e rautate, crima, agresivitate si nu e permis", ca aia se arata simplu, ca sufera omul, da durere, moarte, e clar ca face foarte rau, aia e pe bune, nu e manevra, deci hai sa le diferentiem foarte atenti, ca asa ne dam seama care e manevra si care nu, nu conteaza ca le scoate academia sau cine le scoate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru strawberry03):

Mai fetito, am scris cat se poate de clar: "vorbesc in general" tocmai ca sa nu aduci replica asta previzibila, dar vad ca a fost futil.

Ba da, chiar fac rau cuiva, isi fac rau lor. E cat se poate de imoral, asta e irefutabil. Isi bat joc atat de corp, cat si de suflet, atunci cand se destrabaleaza ca niste animale.
Nu ma intereseaza pe mine ce fac ei, eu incerc sa le arat si celorlalti, mai ales celor care pun intrebari aici, cum sta treaba. O fac pentru binele lor, sa-i ajut sa nu-si sodomizeze sufletul si sa nu-si "murdareasca" nici corpul, nu ca m-ar interesa pe mine personal. Imi pare rau, da, ca societatea pierde spiritul moralitatii, asta o sa ne transforme in neoameni, dar asta se vede in mai multe medii si sub mai multe forme, nu doar privind sexul.
Situatia insa, in special privind sexul, a ajuns dezgustatoare si ingrijoratoare. Mai ales tinerii, din ce in ce mai multi, sunt niste desfranati care nu judeca deloc, iar asta va avea repercusiuni in viitor.
Nu dau doi bani, sincer, pe societatile voastre occidentale. SUA, Anglia si Franta sunt mizerabile, chiar daca au economie. SUA nici macar economie nu mai are. Apreciez in schimb culturile asiatice, care pastreaza in acelasi timp moralitatea si ofera si o educatie de prima mana copiilor. Nivelul de respect, pregatire si educatie din tarile alea este inimaginabil pentru americani.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Ce sa arati? Ca daca te intreb de ce e bataie de joc asupa sufletului daca se face sex asa, ce o sa spui? Nu ai ce spune, iar vi cu ceva preluat, o moralitate facuta de altii fara sa o analizezi daca e corecta sau nu. SUA da, nici economie nu mai are, e praf, aici zici bine. Din moment ce occidentalii gandesc ca mine si sunt f okey, rezulta ca nu e problema asa cum zice anumita moralitate de care zici tu. Asta e cea mai buna dovada, ca daca era problema, aveau oamenii aia mari probleme si se ducea dracu tara.
Pe cand datul in cap de care am zis, si care chiar e rau, afecteaza pe oricine in rau, deci se verifica, asa ca..aia este.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Da, Academia stabileste regulile limbii romane. Fa-ti tu propria limba si vorbeste-o, eu o vorbesc pe cea nationala.

Ba da, iti pot explica de ce e imoral, insa e o explicatie lunga. Daca tii neaparat, o sa fac un efort.

Nu, oamenii aia nu o duc deloc bine. O societate nu e determinata doar de cati bani au oamenii. Citeste "Mizerabilii" de Victor Hugo, sa vezi cum e adevarata fata a societatii franceze. Chiar daca au trecut multi ani, tot asa e ca in carte, dar sub alte forme.
O societate fara moralitate, e in criza, oricati bani ar avea. In Franta, la admiterea la liceu te intreaba ce masina au parintii. In Anglia, daca nu esti din "inalta societate", nu ai acces la scolile lor de elita. Lucrurile astea mizerabile arata adevarata fata a acestor natii.

| Sonia822 a răspuns (pentru Mosotti):

Asta cu valorile e mai complicata. Cine le adopta e promovat intens, nu e neaparat si bun//de calitate/ destept. De ex, daca esti un nimeni si faci o postare pozitiva despre educatia sexuala la clasa I sau promovezi homosexualitatea, incepi sa devii vedeta si castigi si bani. Asa au devenit tolerati oamenii bolnavi psihic, cu probleme mari. Ca ``e ceva normal``. Evident, poate fi expandata si la scara mare, cum zici tu

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Aia cu scolile da, e mizerabila treaba, in mod normal cine are cap, sa aiba dreptul gratuit sa invete, cam asa e in Germania. Nu ma refeream la bani numai, ca asa e, nu doar banii sunt totul, ma refeream si la nivelul de civilizatie, ordine, curatenie, mentalitate, nu ca noi romanii hoti si altele, nu cum intoarce sefu capu, sa nu mai muncim.

Pe ce baza s-a stabilit intr-o anume moralitate ca nu e ok sa se faca sex cum am spus?! Care-s argumentele concrete? Se strica sufletul, ce inseamna concret asta?
Pai academia stabileste cum vor aia, aici e aici, ei fac regulile, puteau zice ca depravare inseamna sa furi, sa violezi de exemplu, si lumea prelua asta, desi asta era concret corect si demonstrabil ca e rau. Deci e relativ.
Dupa mine moralitate e sa respectam, sa stim sa ne purtam, sa fim corecti, sa nu furam, omoram, violam, talharim, sa nu facem rau altora nici fizic nici psihic, sa invatam gratuit, sa iesim oameni in viata. Dar nu ca facand sex mai liber e ceva rau.

| Mosotti explică (pentru Sonia822):

Da, dar conteaza sa fie bine, atat, daca e ceva placut, bun, nu deranjeaza pe nimeni, nu face rau la nimeni, e permis orice. In exemplu tau, e normal sa facem educatie sexuala la copii de mici ca in occident, ca oricum pe la 13 ani incep treaba si sa stie sa se protejeze, e normal sa acceptam si tot ce tine de LGBT. Nu sa promovam in sens de sa devina si altii asa, ca oricum aia fac ce simt in mod natural.

Aia cu probleme mari care fac rau, nu trebuie tolerati, asta clar. Normal e tot ce face bine, sau ce face bine unora dar nu face rau altuia sau altora, cam asa in mare.
Iar cine construieste anumite valori, trebuie sa ne gandim daca au vreo logica concreta, nu sa preluam asa fara sa gandim, ca daca nu au logica, e clar manipulare cu anume interes.
De ex la sexul liber singurul lucru concret faptic negativ este ca pot aparea boli si graviditate, dar pentru aia este protectia din educatia sexuala, insa moral cum zice Plato nu exista nu justificare sa fie rau, adica o placere face rau, strica sufletul, adica
mai concret ce se intampla rau adica cu fapte?! Si deci iese la iveala absurditatea.
Nu e ca aia ca e rau sa furi, unde cu fapte iei banul omului, munca lui, il lasi fara mancare, haine si altele deci sufera clar, deci aici e corect.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru strawberry03):

Sunt căsătorit și am un copil. Nu toate femeile sunt curve. Tu ești. Tu și cele care aveți mentalitatea asta de "sex just for fun" pentru că așa este la modă.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Mosotti):

Singurul lucru pe care ați căzut de acord este total eronat!
SUA au economia praf? Sunt locul 1 mondial, uite aici:
https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Liste_des_pays_par_PIB_nominal

| Emma30555 a răspuns:

Depinde de vârstă și de educație. Fetele foarte tinere sunt mai romantice, vor sa fie cucerite, vor sa se simtă apreciate, visează ca băiatul le iubește și le răsfață, problema e ca unii băieții ca să ajungă la plăcerea de care vorbești tu, se prefac ca sunt îndrăgostiți de ele, le mint și le amăgesc apoi e normal ca ele sa considere ca ei și au bătut joc, relația fiind bazata pe amăgiri și ei poate nici nu le mai cauta. Odată ce fetele și băieții se maturizează, nu mai mint nu se mai amăgesc, nici ele nu mai așteaptă vreun făt frumos pe cal alb, nici ei nu mai sunt la fel de disperați după sex și lucrurile se echilibrează

| Osneros a răspuns (pentru strawberry03):

Interesanta perspectiva, pentru cineva care provine dintr-un cult.

| Mosotti explică (pentru Alexandrionelu):

De ce este straw curva?! Nu pricep. Si eu daca as vrea sex for fun sunt curv? Adica daca vrei placere ca distractie, e rau? O zici ca si cum e crima, infractiune.

| Mosotti explică (pentru Alexandrionelu):

Nu vreau sa fiu offtopic, nu e asa cum spui.

| Mosotti explică (pentru Emma30555):

Mda, pai sa se rasfete reciproc, sa se iubeasca reciproc, asa e normal. Nu doar ele sa fie iubite. Ei mint pentru ca ele nu vor sex, asta e problema. Ptr un amarat de sex, vor nu stiu ce relatie. Adica ca sa mananc doua prajituri, trebuie sa-mi fac cofetarie, cam asa gandesc ele, nu mereu e asa.

| Mosotti explică (pentru strawberry03):

In general cei cu complexe fac pe femei usuratice, ca daca ar avea ei acces la ele, n-ar mai zice asa, ar zice ca e f bine ca au parte mai rapid de sex. Asa cum si femeile mai naspa fizic au ura pe alea bune fizic si tot asa le fac usuratice. Pana la urma asa cum am zis, cand doi oameni care nu sunt in relatie cu altcineva consimt si se bucura de placere reciproc, e moral, e okey, nu trebuie sa faca neaparat relatie serioasa daca ambii nu vor asta.
Si tot in general oamenii cu probleme sexuale sunt contra, ori aia care nu au acces la parteneri, cei cu probleme de erectie, cei care au depresie mascata si sexul le face rau, care iau tratamente si nu pot face, religiosii dar tot cei cu probleme, mai e unu pe alt forum care e contra sex doar ca lui ii e rau dupa.

Alex daca e insurat, este okey, la el e vorba doar de conceptie poate mai invechita, sau cine stie ce experienta din asta o fi avut in trecut cu alta femeie, si de acolo are aceasta conceptie, adica frica ca putea sa ii ia altul femeia daca ea era predispusa la sex simplu. De fapt nu sa o ia altul, sa aleaga ea pe altul. Sau poate ii e frica si acum de asta, dar daca nu se face asa adica sex simplu, e el mai in siguranta, poate chiar la nivel inconstient gandeste asa, iar el simte doar ca nu ii place asa ceva si atat. e doar o banuiala, nu sunt sigur.

Adica gen "aa voi astea carora va place sexul simplu, sunteti usuratice, o zic asa din rautate, ce nesigur e barbatul ala de voi, risca sa va piarda rapid ale dracu ce sunteti, ia sa nu mai fiti voi asa, sa fie ala sigur".

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Mosotti):

Tot off-topic: De ce nu este? Wikipedia este la fel de incorecta ca și dex-ul?

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Mosotti):

Nu exista cuvântul "curv", ci doar "curvar"- ceea ce nu este chiar asa de rău să fi.
"O cheie care deschide orișice ușa ar fi ceva extrem de valoros. În schimb o ușă care se deschide cu orișice cheie nu are nici o valoare"

| sofisis a răspuns (pentru Mosotti):

Parerea mea e ca un barbat ar trebui sa fie asumat. Adica daca el vrea doar sex, sa spuna chestia asta de la inceput verde in fata. Daca da peste femei care nu vor, asta e, se reorienteaza. Dar nu sa le minta doar in ideea ca "stie ca aia are ceva fixatii si nu vrea placere si atat". Este dreptul fiecaruia sa vrea fix ce vrea. Daca eu nu vreau doar sex, ca ce chestie sa ma minti tu si sa ma "cuceresti" doar ca sa ma ***? Cu siguranta in locul meu sunt 200 altele care accepta fara probleme o relatie bazata strict pe placere. Aici intervine problema.
"Uneori barbatii mint ca si chestie adaptativa ca unele femei fug de sex ca de spanzuratoare, de parca nu poti avea placere si fara maritat si alte tampenii." - da, si dupa vin toti frustratii pamantului ca vai, e curva ca s-a *** cu mai mult de 2 in toata viata ei si ca din curva nu faci gospodina.
Tot din cauza VOASTRA sunt femeile speriate de bombe si neasumate in ceea ce tine de placere. Crezi ca noua nu ne place sexul? Crezi ca noi nu avem atractii fizice puternice fara sa vrem musai relatii? Avem. Dar multe si le reprima si prefera sa se chinuie si ele si sa va chinuie si pe voi ca sa nu para panarame in ochii..cui? Tot ai vostri.
Deci cum o dai, e vina comuna.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru sofisis):

Frumoasă ipocrizie. Când cineva spune ceva generalizat despre femei, toate sar cu "nu suNtEm la fEL". 5 minute mai târziu, "bărbații sunt x", "bărbații fac y" laughing

Revenind la subiect, dacă tu nu vrei sex, și 10 minute mai târziu faci sex exact pentru că vrei, de ce dai vina pe x că "te-a mințit"? Nu ți se pare că ești puțin (doar puțin) ipocrită?

Chestia e că de alea 200 care așteaptă riști să iei la fel de multe boli și că cei mai mulți nu vor să facă sex cu oricine.

| Dragosdoar a răspuns (pentru Mosotti):

Mai e unu pe alt forum care e contra sex doar ca lui ii e rau dupa.
Imi poti spune te rog numele lui? S-ar putea sa sufere de POIS, il pot ajuta.