NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Credeţi că există vreo întrebare despre religie care nu s-a pus până acum?
Ca de exemplu?

89 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Sunt multe întrebări, care nu au fost încă puse, la rubrica religie!
Numai eu aș mai putea posta peste 100 de întrebări la această rubrică, dar eu, nu pun întrebări, acolo unde pot anticipa eventualele răspunsuri posibile.

| Hombre a răspuns:

De ce bunul Dumnezeu o chinuie pe EmaS aici pe pamant si nu o i-a in imparatia cerului acolo unde ii place?

| OOOLEOOO a răspuns:

''Poate Dumnezeu sa te scoata din friend-zone?''

| NOname explică (pentru OOOLEOOO):

Cam vag.

Nu ştiu dacă te referi la asta, dar...
http://i.imgur.com/9glgakJ.png

| OOOLEOOO a răspuns (pentru NOname):

Nu, ma refer la friend-zone ''tortura'' emotionala creata de o femeie pentru un barbat in momentul in care tu vrei sa fii cu ea si ea iti spune ''Esti cel mai bun prieten almeu'', si ramai BFF-ul ei in timp ce ea are aventuri sexuale cu alti barbati pe care ii descrie tie ca niste ''nemernici''.
Si tu nu poti nici macar sa o atingi fiindca te afli in Friend-zone

Odata ce intri in firend-zone sunt 1% sanse sa iesi, si majoritatea barbatilor raman in acest labirint al tenstiuni sexuale luni si ani de zile.

http://en.wikipedia.org/wiki/Friend_zone

| NOname explică (pentru OOOLEOOO):

Înţeleg. Credeam că ai luat-o ceva mai metaforic.
În acest caz, întrebarea ta "Poate Dumnezeu sa te scoata din friend-zone?" cam porneşte de la o premisă greşită sau, cel puţin, una nesigură, fără nicio bază.
Pot exista mii de variaţii de răspuns, în funcţie de percepţia şi părerea subiectivă a fiecăruia, printre care ar fi şi varianta biblică, cum că Dumnezeul biblic este atotputernic, deci de putut, poate, dar probabil nu vrea. Mă rog, toate sunt nişte speculaţii.

| Mădă0611 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Problema mare cu friend zone asta. http://i.imgur.com/1k4L3bC.jpg :)) (he nefiind dumnezeu)

| Mădă0611 a răspuns (pentru NOname):

Cred ca pestii si ramele urasc melodia. laughing

| NOname explică (pentru Mădă0611):

Gata, i-am scos. (Discriminare! :)) ) Love Is In The Air...;;)
http://youtu.be/r-eXYJnV3V4

| NOname explică (pentru Mădă0611):

Apropo de peşti... :))
http://i.imgur.com/0jzGXKx.png

| Mădă0611 a răspuns (pentru NOname):

laughing mai e si vorba aia, "e ca fularul vara"

| NOname explică (pentru Mădă0611):

=))

...sau ca măselele de "minte". :))
http://i.imgur.com/XpXG5XD.png

http://youtu.be/6RT6rL2UroE :))

...şi la desert.
http://youtu.be/iJqw-idOwUc :))

| Mădă0611 a răspuns (pentru NOname):

Chiar ca. De la o fantezie au ajuns astia la mii, milioane sau chiar miliarde de povesti, toate false, desigur, dar e scary ce poate sa faca mintea umana. straight face
App de masele de minte, mi-am sters intrebarile de la profil [laughing], dar i-am intrebat de ce le avem daca evolutia e falsa, logic ca n-am primit un raspuns acceptabil din partea crestinilor.

| NOname explică (pentru Mădă0611):

Hai să-i enervăm puţin şi pe scientists, până nu am fost trimise la exorcizare. :))
http://youtu.be/H3Qlhyp0oZo

| Mădă0611 a răspuns (pentru NOname):

Ce ma enerveaza pocaitii aia aroganti care vorbesc de evolutie desi sunt prosti de bubuie. :)) Nenea ala crede ca o maimuta a nascut un om. http://cdn.alltheragefaces.com/......here-l.png :))

| NOname explică (pentru Mădă0611):

Http://i.imgur.com/pX092Dn.png
E, sănătoşi să fim! :)

| relian a răspuns:

Intrebari sau pus cred ca mai toate, insa se pun in continuare aceleasi intrebari pentru ca nu toate au si raspuns.Ca urmare lumea se va intreba la infinit atita timp cit o intrebarea nusi afla raspunsul.Dar intrebarile sint deja puse.Au trecut mii de ani sun religie ca sa fi scapat o intrebare.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru relian):

Zici ca s-au pus deja toate intrebarile posibile in acest domeniu? E hai ca poti mai mult de atat, unde ti-e imaginatia?
P.s:Asa au trecut si-n stiinta, mii de ani ca sa fi scapat vreo intrebare dar uite ca realitatea ne vadeste exact contrariul caci stiinta in mare inseamna intrebari si raspunsuri ori presupuneri, si in ziua de azi se pun inca destule intrebari in stiinta, aceasta neputand exista altfel.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru contαbαndonαt):

Dar bine ca nu pot compara acum stiinta cu religia, cea din urma functionand pe sistemul "crede si nu cerceta", si deci, in mare cel putin, intrebarile fiind excluse.

| relian a răspuns (pentru contαbαndonαt):

Stiinta se bazeaza pe altceva, pe cind religia doar pe vorbe.Si daca tu crezi ca sint intrebari scapate adu una in discutie.Stiinta zilnic descopera ceva si cauta sa explice si uite asa va merge din intrebarea in intrebare.Religia nu are ce studia decit filozofic vorbind, adica dam din gura la infinit.i eu zic de mii de ani deja sa ajuns la fundul sacului. Poate nu toate posibile dar mai toate as zice. Poti pune si un premiu pe aceasta tema si te asigur ca numeni nul va cistiga, nimeni nu va gasi acea intrebarea nepusa.

| NOname explică (pentru contαbαndonαt):

Ei, ştiinţa abia deschide unele uşi, nu se limitează, religia, în schimb, le-a cam închis demult pe toate şi se învârte în jurul cozii - aceleaşi dileme cu acelaşi "misterioase sunt căile Domnului" drept răspunsul universal, în caz de ceva nu se pupă cu logica (deci cam tot timpul).

- http://i.imgur.com/F6OolXm.jpg
- http://i.imgur.com/ozAQsvo.png

Deşi, desigur, pot apărea şi întrebări noi, însă noutatea lor va consta doar în formulare (în atâtea sute de ani umanitatea le-a cam pus pe toate).

| NOname explică (pentru contαbαndonαt):

"Dar bine ca nu pot compara acum stiinta cu religia, cea din urma functionand pe sistemul "crede si nu cerceta", si deci, in mare cel putin, intrebarile fiind excluse."

Aşa e.

| NOname explică (pentru relian):

"...nimeni nu va gasi acea intrebarea nepusa"

...decât dacă va face ştiinţa vreo nouă descoperire incontestabilă şi religia va sări hop-ţop s-o pună pe seama zeului său şi s-o modeleze după profilul lui psihologic şi poveştile din scripturi, apărându-le credibilitatea în rândul credincioşilor (plătitorilor). : ))

| contαbαndonαt a răspuns (pentru relian):

Ai punctat bine aici.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru NOname):

Ma gandesc doar la ce fel de formule.

P.s:http://i.imgur.com/F6OolXm.jpg, tocmai ce s-a asezat un mic zambet diabolic pe fata mea dupa ce am vazut asta.Mi-a placut apropoul acesta.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru NOname):

""...nimeni nu va gasi acea intrebarea nepusa"

...decât dacă va face ştiinţa vreo nouă descoperire incontestabilă şi religia va sări hop-ţop s-o pună pe seama zeului său şi s-o modeleze după profilul lui psihologic şi poveştile din scripturi, apărându-i credibilitatea în rândul credincioşilor (plătitorilor). : ))"

Exact asa cum s-a intamplat si dupa aselenizarea primului om pe luna, in acea perioada descoperindu-se ca de fapt in univers nu exista nici-o imparatie a cerurilor, nici un D-zeu, nici-o dovada despre existenta sa...cel putin nu unele vizibile.Tot in acea perioada, biserica aparandu-se de aceste lipsuri clare de dovezi cu priveri la D-zeu prin scuza pe care au gasit-o mai tarziu s-o imprastie public, si anume: El se afla intr-o alta dimensiune, la fel si imparatia sa, undeva unde noi nu putem ajunge cu privirea (nu in aceasta viata) ci doar cu gandul si inima, ceva in genul.

| NOname explică (pentru contαbαndonαt):

Da, aşa cum ardeau pe rug oamenii de ştiinţă care afirmau că Pământul se învârte în jurul Soarelui, până nu au mai putut să o nege (mă rog, nu toţi http://youtu.be/ZLdcVG9aUYQ unii mai insistă).
Şi aşa cum deja şi-au însuşit parţial evoluţia ("Intelligent design"), Big-Bang-ul ("God did it") şi viaţa pe alte planete (posibilitatea existenţei căreia nu prea mai îndrăznesc să o nege)...iar scheletele dinozaurilor au fost plantate de Dumnezeu ca să le testeze credinţa. :))

...şi asta doar în creştinism. Nu ştiu ce-o mai fi născocit alte religii.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru NOname):

Mda, nu cred ca trece zi in care sa nu multumesc Naturii (nu cu gandul ca nu fac rugaciuni si cu `inima`, la fig. vb.) ca m-a dat spre a-mi duce existenta intr-o astfel de perioada, ca cea a inchizitiei.In acest caz cel putin, recunostinta mea n-are limite.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru contαbαndonαt):

Ca nu* m-a dat, am corectat.

| NOname explică (pentru contαbαndonαt):

Aşa da!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Nu,nu chiar:http://www.ortodoxiatinerilor.ro/......rceta-oare

| relian a răspuns:

Te pricepi la fizica? Am trimis un link.De acolo nu inteleg cum de o stea care isi consuma conbustibilul isi poate creste gravitatia considerabil dupa cum este aratat in acea teorie.

| NOname explică (pentru relian):

Îţi recomand să vizionezi acest documentar.
http://www.tpu.ro/......in-loc-sa/
Există mai multe teorii.
Cât despre gravitaţia Soarelui, cred că va creşte odată cu dimensiunile/masa lui. Se prezintă acest lucru şi în documentar.

| RAY a răspuns (pentru NOname):

Da te rog documentare in romana, nu in engleza nu toata lumea is now to speak english

| NOname explică (pentru RAY):

Asta e tot ce se mai găseşte pe youtube, sorry:
http://bit.ly/14DRzgy

| RAY a răspuns (pentru NOname):

Nu vreau sa fac spam in acest raspuns, dar am un sit cu documentare in romana din pacate nu pot pune pe youtube ca e copyright si mi le strege, daca vrei pune link cu documentare in romana mai ales ca sunt cuvinte cu multe intelesuri si in engleza

| relian a răspuns (pentru NOname):

Soarele isi va creste masa cum? Spune tu asa cum stii nu ma trimite altundeva.Cum poate un corp sasi mareasca masa? Asta asa fara sa faca nimic, fara adaos de nicaeri.Soarele isi poate creste masa doar daca maninca ceva.Altfel nu vad.Si prin fuziune el pierde din masa zic eu. Fuziunea se petrece cu degajare de energie, acea energie rezultind din masa acelui obiect, enerige care dispare, este eliberata in spatiu.Atunci cum sa-i creasca masa?

| NOname explică (pentru relian):

Întreabă oamenii de ştiinţă, Relian. Eu nu-mi permit să-mi dau cu părerea aiurea despre ceva ce mă depăşeşte.

| Mădă0611 a răspuns:

17230 de intrebari, fara cele din raspunsuri. Mi-e greu sa cred ca exista una, mai mult pentru ca teistii, crestinii in special, isi stiu punctele slabe, si acolo cauta argumente si dovezi, astfel intr-o discutie cu un necrestin, o sa puna ei intrebarile la care se asteapta ca sa poata sa raspunda repede, si lumea sa nu inteleaaga mare lucru, iar daca nu intelege, ca sa nu lase o impresie proasta, e de acord cu tot. laughing

| fuzzer a răspuns (pentru Mădă0611):

In mare parte am inteles, tu esti atee, cu alte cuvinte negi existenta lui Dumnezeu si a oricarei alte divinitati.Atunci,am si eu o intrebare, de partea cui sunt acesti "atei"(in niciun caz de partea lui Satana).Dar de partea cui?
Presupun, ca tu, in calitate de "atee",precum multi altii,credeti in "teoria evolutionista a lui Darwin". Care spune ca :"Oamenii au evoluat din maimuta".Sau daca nu esti adepta acestei teorii, probabil esti adepta a "teoriei Big-Bang". Sunt curios, as vrea sa vad si alte pareri, ca tu practic spui, ca :"un crestin nu are argumente".

| Mădă0611 a răspuns (pentru fuzzer):

Aolo, cate greseli laughing, nu stii nimic, dar lupti impotriva. Nici nu iti raspund, tu nu mi-ai raspuns la vreo 3 raspunsuri (mai multe intrebari). Ramai cu intrebarile tale si curiozitatea. devil

| NOname explică (pentru Mădă0611):

Eee, evoluţie, Big-Bang, maimuţe, un strămoş comun...detalii nesemnificative. : ))

- http://i.imgur.com/UrUfLkE.png
- http://i.imgur.com/bk2e3mp.png

- http://i.imgur.com/fUoNzUa.jpg :))

| Mădă0611 a răspuns (pentru NOname):

N-ai cu cine. :-j Nici nu stiu daca e de ras sau de plans ca unii chiar cred ca diavolul a pus oase de dinozauri pentru ca lumea sa se indoiasca de existenta lui dumnezeu/dumnezeu le-a pus pentru a le testa credinta.

http://www.youtube.com/watch?v=_9Wx6-c8VSo :)) imi place sfarsitul.

| Lizzu a răspuns:

Intotdeauna mai avem ceva de invatat, niciodata nu se termina nici intrebarile si nici raspunsurile... mintea si experienta fizica produc altele si altele.

...ca de exemplu : Ce exista dincolo de Dumnezeu?

| NOname explică (pentru Lizzu):

Bine ai venit, Liza.
Eşti a treia de aici cu o întrebare similară (văd că e printre cele mai populare) şi deşi înţeleg că o aduci la un alt nivel, mai profund, te servesc cu acelaşi "hmm...". :))
http://youtu.be/ODetOE6cbbc

| Alphawolf a răspuns:

Interpretarea textelor religioase este fara fund, este speculativa, pentru ca ele se sustin cu golurile cunoasterii, si pentru ca dorinta oamenilor nu accepta mitul, contrariul.
Ideile si puterea de intelegere a oamenilor nici ele nu au un hotar, pentru ca exista diversivitatea si evolutia. O idee nu tine neaparat de descoperirile stiintei, nu doar oamenii de stiinta au idei, oricarui om ii poate veni in minte o idee noua, una care sa dea nastere la o intrebare noua.

"Deşi, desigur, pot apărea şi întrebări noi, însă noutatea lor va consta doar în formulare (în atâtea sute de ani umanitatea le-a cam pus pe toate)."

Aici ai zis bine, dar trebuie tinut cont ca o formulare noua poate duce la o idee noua, la raspunsuri diferite care pot provoaca idei noi. Ideile noi stau la baza descoperirilor stiintifice.

Desi nu cunosc nicio intrebare despre religie care nu a mai fost pusa pana in prezent(nici nu as avea cum sa stiu daca o anumita intrebare a mai fost pusa sau nu), eu sunt sigur ca intrebarile pe aceasta tema nu sunt epuizate, vor mai fi intrebari noi, chiar daca ele vor fi foarte foarte rare.

| Miauti a răspuns:

Pana acum am vazut ca majoritatea cred ca religia = crestinism

| NOname explică (pentru Miauti):

Eu mă refer la religie în general.
La cât de dezbătut este acest subiect, crezi a mai rămas ceva nediscutat?

| contαbαndonαt a răspuns (pentru NOname):

Deci te refereai la religie in general, am inteles si chiar ma gandeam acum cateva zile la o intrebare provocatoare in acest sens pe care totusi n-am s-o impart cu cei de aici caci nu-mi sta in fire sa intru prea adanc in polemici cu toti cre(s)tinii (sper sa nu se sesizeze nimeni de mica mea scapare, "ma rog"), era ceva-n genul "In general iti poti da seama de calitatea unei persoane (cunoscuta si admirata, controversata) privind cu atentie la calea pe care o urmeaza si o predica, la faptele sale dar si, si mai ales, dupa (atentie! nu la nr.-ul de oameni urmati de catre acea pers.) CI dupa mentalitatea si caracterul (la general vorbind) stimatorilor acelei pers., intelegi? Asa si cu inchinatorii, dupa ei iti poti da seama de valoarea asa zisei Divinitati in fata careia ingenuncheaza (vorba vine).
Iar acum vine intrebarea: Sa intelegem din asta ca Iehova, privind in urma majoritatii celor ce-i urmeaza calea, nu este nimic mai mult decat un Zeu fatarnic?!"
Uite o intrebare care nu s-a mai pus pana acum, si, dupa cum spuneam, nici nu intentionez s-o postez caci n-am chef sa-mi bat degeaba capul cu mintile luminate de pe aici...

| contαbαndonαt a răspuns (pentru contαbαndonαt):

De unde se termina inocenta si bunatatea (unde-i asa zisa iubire?) si de unde incepe ipocrizia si prejudecata? Chiar mi-ar placea sa stiu unde se afla `bariera` dintre astea 4.

| NOname explică (pentru contαbαndonαt):

Bune întrebări, în special a doua (e frumoasă şi profundă în felul ei sumbru-retoric).

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

De cand mi-am facut cont, am pus multe intrebari care nu au mai fost puse pe acest site sau in alte locuri (si nu am primit raspunsuri cat de cat acceptabile nici macar la o intrebare).

"Eu mă refer la religie în general."... pe TPU nu are rost sa pui intrebari legate de alte religii pentru ca nu are cine sa iti raspunda. Cei religiosi de aici sunt crestini si majoritatea au impresia ca "religie = doar crestinism". Am incercat de cateva ori sa pun intrebari ce tin de alte religii dar fara rezultat.

Crestinii vin tot cu aceleasi lucruri pentru ca nu au nimic nou de adus. Tot timpul sunt exact aceleasi argumente, aceleasi "dovezi", aceleasi subiecte iar atunci cand un ateu sau o persoana de alta religie le prezinta subiecte noi se blocheaza. Prea curand nu o sa vezi lucruri noi din partea crestinilor.

| Zenit313 a răspuns:

"Ce asemanari si deosebiri gasiti intre Mos Craciun si Dumnezeu? Dar intre Bau-Bau si Satana? "
"Daca Iisus nu a scris o carte inseamna ca era analfabet?"

| TheStory a răspuns:

Am eu o intrebare.
De ce oameni se inchina lui Dumnezeu uitandu-se la o icoana cand El este multiprezent si se afla in tot ce ne inconjoara?

| NOname explică (pentru TheStory):

Bună asta.

Potenţialele răspunsuri:
- aşa au fost îndoctrinaţi de religia lor;
- un ceva atât de abstract (şi inexistent) fiecare îl percepe cum vrea, oricât acea percepţie ar fi de (puerilă şi) ilogică.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.ce este vesnicia si nimicul.intrebarile s-or fi pus, da nici un destept nu a raspuns fiindca stie, si nici un prost nu a nimerit raspunsul bun.se pare ca inca nu santem pregatiti pentru asta.

| BlackSulphur a răspuns:

Cred ca pana acum nu am vazut nici o intrebare legata de viitorul religios/ spiritual al planetei (Intrebari pe bune, nu de genul ca va disparea crestinismul, si de ce)...

| Scarbo a răspuns:

Exista rau si bine sau sunt doar niste iluzii ale creierului uman?

| NOname explică (pentru Scarbo):

De-a lungul anilor s-au făcut tot felul de variaţii pe această temă: dualitatea, binele şi răul, ceva clar sau o iluzie...

- http://www.tpu.ro/......ama-si-nu/

- http://www.tpu.ro/......incolo-de/

- http://www.tpu.ro/......t-un-bine/

| Lizzu a răspuns (pentru Scarbo):

"Exista rau si bine sau sunt doar niste iluzii ale creierului uman? "

Profunda intrebare,te face sa gandesti.

Eu sunt convinsa ca raul si binele nu exista, nu exista lucruri rele, oameni rai, lucruri bune, oameni buni.
Secretul sta in subiectivismul persoanelor si in modurile total diferite de a percepe realitatea fizica...

| Scarbo a răspuns (pentru Lizzu):

Nu era o intrebare pentru care sa-mi raspunzi pentru ca stiam deja raspunsul. Este un raspuns dat la intrebarea caruia userului de mai sus.

Răspuns utilizator avertizat
| Noodlez a răspuns:

Care este cea mai mare iluzie a vietii?

| NOname explică (pentru Noodlez):

"Care este cea mai mare iluzie a vietii?"

Pentru mult prea mulţi...
http://i.imgur.com/c7QnEJq.png

http://i.imgur.com/mtNYdIa.png

Şi porţia mea de râs de azi dimineaţa:
http://youtu.be/oxsBVEoB0q8 :))

| oxxy05 a răspuns:

Eu am o ssingura intrebare si nimeni nu a stiut sa raspunda la ea, am intrebat toti profesorii mei de religie si un preot si nici unul nu a stiut sa imi raspuna. Daca voi stiti lamuriti-ma si pe mine:
-Daca pe noi si absolul tot ce exista in jurul nostru a creeat D-zeu, pe el cine l-a creat? A aparut asa pur si simplu? Ar fi imposibil pentru ca fiecare lucru trebuie creat, nimic nu apare intamplator si singur.

| NOname explică (pentru oxxy05):

Cum spuneam, hmm... :))
http://youtu.be/ODetOE6cbbc

| oxxy05 a răspuns (pentru NOname):

Da...sigur inteleg eu ce spun cei de acolo laughing

| NOname explică (pentru oxxy05):

Îmi pare rău că nu am şi un material în limba română, dar ideea se înţelege destul de bine şi din imagini.

| RaresA a răspuns:

Despre secrtetele care sunt ascunse la Vatican! big grin

| da2ik11 a răspuns:

Exenplu este acesta :Cum sa creeat Dumnezeu? Nimeni nu stie raspunsul. Fundita?

| pace2013 a răspuns:

Cine l-a creeat pe Dumnezeu? Daca tu poti raspunde.

Răspuns utilizator avertizat
| Scarbo a răspuns (pentru pace2013):

S-a pus aceasta intrebare.

| Maxim96 a răspuns (pentru pace2013):

Dumnezeu e necreat, El e fara de inceput.

| HueyFreeman a răspuns (pentru Maxim96):

Ce nu este creat este si inexistent. Asta urmand logica crestina, ca doar orice ceas trebuie sa aiba un ceasornicar, asa-i?

| Maxim96 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Uite ce spune evanghelia lui Ioan:
La început era Cuvântul [logos], şi Cuvântul era cu Dumnezeu, şi Cuvântul era Dumnezeu.
Acesta era la început cu Dumnezeu.
Toate lucrurile au venit în existenţă prin el, şi nimic din ce a venit în existenţă nu a venit în existenţă fără el.

Doar Dumnezeu e necreat de nimeni.El a exista din vesnicie si vesnic va exista.El a creat lumea cea vazuta si cea nevazuta!

| HueyFreeman a răspuns (pentru Maxim96):

Nu-mi pasa ce zice Biblia, nu ea gandeste pentru tine, voiam sa vad ce zici tu.

| Maxim96 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Doar Dumnezeu e necreat de nimeni.El a exista din vesnicie si vesnic va exista.El a creat lumea cea vazuta si cea nevazuta.(asta i-mi apartine mie). Doar o fiinta inteligenta ar putea crea aceasta lume minunata sau ce vreai sa zici ca universul s-a facut singur?

| HueyFreeman a răspuns (pentru Maxim96):

Asa cum zeul tau s-a autocreat, asa si universul s-a format singur. Fizica cuantica incearca sa explice asta.