NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Dacă ar fi să alegeţi pentru preşedinţia României între Klaus Iohannis (PNL) şi Victor Ponta (PSD), pe cine aţi alege? Dacă nu e un deranj prea mare, puteţi să şi argumentaţi. Mulţumesc.

381 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Il aleg pe Klaus Iohannis.Pur si simplu imi pare un politician mai diferit, mai capabil, mai competent plus ca a condus Sibiul cu succes si sibienii sunt multumiti de el.Voi merge la vot in speranta ca odata cu votul tinerilor se va schimba macar 20% ceva in Romania.

NOname
| NOname explică:

Cert este că fiecare dintre noi are o droaie de prejudecăţi despre candidaţi şi despre ce înseamnă în general alegerile în România.

Ar fi bine, însă, ca pe baza informării şi analizei obiective, să gândim şi să cântărim bine, pentru a deosebi prejudecăţile nefondate, zvonurile, miturile, fabulaţiile, fanfaronada...de adevăr.
Nu tot ce zboară se mănâncă.

NOname
| NOname explică:

O scrisoare deschisă - Portret „fenomenologic" al unui candidat la președinția României:
http://www.contributors.ro/editorial/fie-va-mila-de-noi-domnule-ponta/

NOname
| NOname explică:

Câteva păreri în plus:

http://www.tpu.ro/......ta-sa-fie/

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......o-tv-ului/

NOname
| NOname explică:

Impresii de la Timişoara:
http://www.iohannispresedinte.ro/ro/blog/ziua-22-pamant-al-libertatii
Cu excepţia afirmaţiei nefondate "un dar de la Dumnezeu ni s-a oferit nouă tuturor" este un mesaj frumos şi încurajator.

NOname
| NOname explică:

Http://ro.newshub.org/......56435.html

NOname
| NOname explică:

Ponta a mai cumpărat nişte primari.

http://www.gandul.info/......r-13207646

NOname
| NOname explică:

Încălcarea drepturilelor de autor pentru Ponta şi gaşca lui deja a devenit o tradiţie.

http://www.gandul.info/......z-13365562

NOname
| NOname explică:

Alegeri Prezidenţiale 2014. Unde votăm şi cum votăm?

http://truezone.ro/......iale-2014/

NOname
| NOname explică:

Joi, 30 Octombrie 2014, ora 19.00,
faţă în faţă cu Klaus Iohannis
(sesiune LIVE de întrebări şi răspunsuri):
http://live.iohannispresedinte.ro/

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......ta-sa-fie/

NOname
| NOname explică:

Ponta nici nu s-a atins de scaunul prezidenţial şi deja e huiduit mai ceva ca deştepţii ăialalţi, hoţii deghizaţi în preşedinţi de până acum.

Oricât de antipatic mi-ar fi, nu-i doresc nenorocul să câştige alegerile. Altfel oamenii neproşti şi nevânduţi îl vor mânca de viu.

https://www.facebook.com/......616040227/

https://www.facebook.com/video.php?v=872895419417953

https://www.facebook.com/video.php?v=754966317884100

https://www.facebook.com/video.php?v=827042404006934

NOname
| NOname explică:

Cum şi-au bătut joc de oameni:
http://youtu.be/cwTXRunirTQ

Dar chiar dacă Ponta a reuşit să mai fure câteva procente în primul tur (privând pe mulţi studenţi şi oameni educaţi de afară de dreptul lor), pentru al doilea tur a reuşit să-i unească şi să-i mobilizezi pe români împotriva sa. A creat condiţiile necesare pentru o revoluţie, picând, practic, în groapa, pe care a săpat-o altora.
Bravo lui! Românii chiar aveau nevoie de un inamic comun, ca să se unească şi să riposteze.

NOname
| NOname explică:

Fenomenul "Ponta" - rezumat:
https://www.facebook.com/....../video.php

NOname
| NOname explică:

"VOTEAZĂ INTELIGENT şi învaţă-i şi pe cei de-acasă să facă la fel şi să nu se mai lase ademeniţi cu nimicuri şi pomeni electorale!"

https://www.facebook.com/....../photo.php

NOname
| NOname explică:

Cum ar putea un om raţional, neîndoctrinat (în stilul psd-ist), nemasochist şi necumpărat să îl voteze de bună voie pe Ponta în următoarele condiţii?

http://justitieoarba.com/......tor-ponta/

NOname
| NOname explică:

"Cum se votează în satul "roşu" al singurului primar traseist din judeţul Sibiu: "Nu ştiu cine e preşedinte, pun ştampila pe floare, aşa am înţeles".

Înainte să plecăm, ne întâlnim aproape de centrul satului cu Elena Puică (59 de ani), ţigancă neaoşă cu pâinea băgată strategic sub haină, la piept, de unde rupe din când în când câte o bucată. Elena nu ştie să scrie, să citească, nu are televizor şi nici curent electric. Nu ştie nici cine e preşedintele ţării. Dar merge la vot. În cabină face cum a auzit ea, că trebuie să pună ştampila pe flori.

"Mă duc la vot, acum eu nu ştiu, că n-am televizor în casă, nu am nimica, nu înţeleg absolut nimic. Dacă mă duc să votez când pune acolo hârtiile eu nu ştiu carte nu ştiu nimic, pun acolo pe floare, noi aşa am înţeles. Eu nu m-am interesat de aşa ceva că eu nu ştiu carte şi nici nu avem televizor că noi nu avem lumină. Nu ştiu cine e preşedinte", recunoaşte femeia, cu seninătate."

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......-cei-care/

NOname
| NOname explică:

Despre viaţa lui Klaus Iohannis şi impresiile celor care l-au cunoscut.

http://adevarul.ro/......index.html

NOname
| NOname explică:

"Reportaj din Sibiu: De ce este iubit herr Klaus.

In ianuarie `99 m-am mutat in Sibiu, unde am lucrat ca jurnalist, timp de 7 ani. Tin minte perfect stadiul in care era orasul atunci, o urbe batraneasca si plictisita, in care oamenii erau satui de cei pe care-i alesesera. Se tot perindasera pe la Primarie, cu efect zero asupra binelul comunitatii. M-am obisnuit destul de greu cu atmosfera orasului, care amutea odata cu venirea serii. Zgomotul obloanelor din lemn, trase peste ferestre, ma scotea din sarite. O vreme, mi-a lipsit forfota din Iasul meu…
La alegerile din 2000, toti cei din redactie au fost distribuiti pe la sectiile de votare, cu misiunea de a face sondaje la iesirea de la urne si a comunica in timp real informatiile catre echipa care le centraliza.
Iohannis Klaus Werner, un profesor de fizica devenit cunoscut dupa ce preluase postul de inspector scolar general, era creditat cu oarece sanse in competitia pentru fotoliul de primar, fiind vizibil construit din alt aluat decat restul politicienilor. Nu si-a facut campanie electorala costisitoare, cu surle si trambite, nici n-a distribuit din elicoptere flyere (cum a facut un aspirant la Parlament), peste gropile din asfalt. Acolo unde era asfalt, evident, pentru ca 60% dintre strazile din oras erau pe atunci neasfaltate.
Iohannis a venit in fata sibienilor cu numele german si cu un mesaj scurt, extrem de inspirat: "Pentru ca treaba sa mearga ceas!". Acesta a fost modul lui de a promite si de a-si lua angajamente.
In cel de-al doilea tur de scrutin, inainte de ora 24, am reusit sa centralizam datele de la sectiile de votare. Numele celui pe mana caruia ajungea Sibiul, era Iohannis, cu toata marja de eroare posibila.
N-am sa uit cat traiesc, euforia din redactie! Nu eram prea ancorata inca in viata Sibiului, dar era evident ca Iohannis insemna altceva. Avusese o campanie absolut decenta, iar in fata discursului sau sec si serios, paleau orice incercare de atac si orice lista cu promisiuni, de care oamenii erau satui.
Ne-am strans, cu totii, in jurul unui coleg care pusese mana pe telefon si formase numarul lui, sa-i spuna vestea cea mare. Nefiind prima data cand dadeam astel de vesti unui proaspat ales, ne asteptam sa fie in al noualea cer si sa ne invite la o bauta zdravana, asa cum se obisnuia. Cateva secunde bune a tot sunat telefonul, pana sa raspunda noul primar. Cu voce calma, aproape adormita, rostind cuvintele intr-un mod specific, a spus doar atat: "Va mul-tu-mesc fru-mos! Dar a fost o zi grea si ma odihneam. Oricum, aflam vestea si dimineata". Si asta a fost tot. Era, clar, construit din alt aluat! Iar procentul cu care castigase in fata candidatului PSD, era neasteptat: 70%.
Pana la urmatoarele alegeri, din 2004, orasul s-a transformat vizibil, iar sibienii l-au ales pentru a doua oara, cu un scor incredibil - de 88, 7%. Oamenii au constientizat ca se intampla ceva cu orasul lor, ca se misca lucrurile, si l-au mandatat in continuare pe Iohannis, pentru a-si continua proiectele.
In 2008 a castigat din nou, cu 83, 26% din voturi, iar in 2012 cu 77, 89%. Procentele i-au scazut putin inainte de ultimul mandat, nu pentru ca sibienii si-ar fi pierdut increderea in el, ci pentru ca l-au sanctionat, oamenii simtindu-se parasiti, cand a acceptat propunerea de a fi premier. Pe mainile cui ar fi lasat orasul, el, Iohannis-ul nostru? Cam asa gandeau. Stiti ce e interesant? Ca numarul etnicilor germani din Sibiu nu depaseste 1.500. Asadar, nu se poate spune ca a castigat pentru ca a fost votat de sasi, ci pentru ca a reusit sa ne convinga pe noi, ceilalti.
Astazi, cei mai multi dintre sibieni au inteles ca mecanismul de conducere creat in Primarie de Iohannis e atat de bine pus la punct, incat ne-am descurca si daca ar parasi fotoliul, mandatand cu incredere pe cineva care sa-i preia stafeta. Astazi, niciun cunoscut de-al meu, care l-a sanctionat la vot in 2012, nu-l mai judeca pentru ca are aspiratii mai inalte.
Imi plac teribil oamenii punctuali. E o calitate a celor organizati, raspunzatori, pentru care cuvantul dat e litera de lege. In Sibiu, mai ales printre jurnalisti, e proverbial obiceiul lui Iohannis de a te accepta la o discutie, la ore iesite din tipar. Daca motivul discutiei nu e de urgenta maxima, esti sunat inapoi de cineva de la cabinetul lui si anuntat ca, intr-o marti, sa zicem, in data de 7, primarul Sibiului te asteapta, la ora 10:27. E strict problema ta daca iti permiti sa uiti sau sa intarzii. In acea marti, in data de 7, la ora 10:27, usa primarului se deschide, pentru ca tu ai confirmat prezenta la intalnire. Da, noi ne miram teribil, insa asta inseamna, de fapt, normalitatea.
De curand, un prieten jurnalist mi-a povestit un episod care ar trebui predat la cursurile despre caracter, organizare si punctualitate, daca s-ar inventa vreodata asa ceva. Stabilise o intalnire cu Klaus Iohannis, tot asa, pe la un 11:46. Ziaristul a ajuns mai repede cu vreo cateva minute. Tot mai repede, iesise si primarul dintr-o sala unde oficiase o casatorie. L-a gasit pe jurnalist asteptandu-l in aticamera, l-a salutat, a trecut pe langa el si a intrat in birou, unde a mai stat cateva minute, pana a batut ceasul 11:46. Pentru ca aceea era ora cu care cazusera de acord amandoi. Asta nu inseamna impolitete, ci o agenda pe care o respecti cu sfintenie, pana la ultima secunda. E dovada clara ca fiecare ora are aceeasi valoare, unde scrie ca, intr-un program extrem de incarcat, intalnirile se fixeaza doar la si jumatate, ori la fix? Si mai e atitudine ferma si seriozitate, care obliga la comportament similar.
Cat despre Sibiul de astazi, pot sa spun doar atat. Vinerea, imi e ingrozitor de greu sa ma decid la ce evenimente sa particip in weekend si la care sa renunt. Nu ma mai deranjeaza deloc zgomotul obloanelor trase pe inserat, pentru ca nu se mai aud. Se aud concerte, focuri de artificii, vocile celor iesiti din case. In oras, la evenimente, merg ori pe jos, ori cu vreun taxi, ca sa nu pierd vremea cautand un loc de parcare. Noi, sibienii, am avea unde parca, daca nu ne-ar ocupa spatiul masinile venite din toate colturile tarii. Le dam intaietate lor, din respect pentru ca fac un efort sa bata drumul pana aici, ca sa vada Sibiul. M-am obisnuit si cu "traficul greu" din centrul orasului, mai exact cu grupurile de turisti japonezi care isi intind aparatele foto in toate directiile, de te simti obligat sa te apleci, ca sa nu le intri in cadru. Si m-am mai obisnuit cu un lucru. Indiferent ca e chemat pe scena, in calitate de organizator de evenimente, sau traverseaza singur Piata Mare, in drum spre birou, cand apare Iohannis, oamenii incep sa-l aplaude…
Fiind conectata la viata orasului si din interior (cu obiceiul jurnalistic de a verifica informatiile din mai multe surse) as putea combate, punctual, fiecare atac nedrept pe care e nevoit Iohannis sa-l suporte in aceasta campanie. Dar, nu acesta e scopul textului de fata, are cine sa-i ia apararea.
Eu, doar despre semnificatia lui 11:46, am vrut sa vorbesc…in rest, fiecare sa-si aleaga presedintele, dupa calitatile pe care le descopera si le admira la fiecare candidat."

Sursa: http://www.ziaruldeiasi.ro/......78894.html

NOname
| NOname explică:

"Eu i-aș spune lui Klaus Iohannis, simplu, "candidatul NU".

De ce?

- Pentru că Iohannis NU dansează cu țigăncile la "Cireșica". NU bea șprițuri cu Gigi Becali. NU are rude apropiate care să se încuscrească cu clanurile țigănești. NU face glume mai mult sau mai puțin deocheate. NU se ia în gură cu presa. NU știe câte cuburi de gheață fac scotch-ul perfect! NU are dosare suspendate pe bază de imunitate. Cum să devină președinte?!

- Pentru că Iohannis NU a plagiat. NU și-a șters doctoratul din CV. NU are legături dubioase cu SIE. NU a avut o carieră profesională într-o ascensiune suspect de rapidă. NU și-a lăsat nevasta gravidă ca să se însoare cu alta, fiica unui mare ștab de partid. NU joacă baschet. NU pilotează mașinuțe. NU are amici intimi proprietari de televiziuni îmbogățiți din afaceri cu statul. Cum să devină președinte?!

- Pentru că Iohannis NU apare în ținute sumare. NU este susținut de șeful statului. NU a luat împrumuturi de milioane de euro de la bănci, returnate apoi în chip miraculos. NU a fost căsătorit nici măcar cu vreo găină, ce să mai vorbim de un ditamai Cocoș, zis și "Nașul" în anumite cercuri?!… NU a luat împrumuturi de sute de mii de euro de la personaje implicate în Afacerea Microsoft, cu termene de returnare de zeci de ani. NU a împărțit cu generozitate fonduri de la buget și fonduri europene amicilor politici anchetați acum în diverse dosare penale. NU și-a luat zeci de hectare de teren printr-o tranzacție nelămurită lângă fiica protectorului său politic. Cum să devină președinte?!

- În plus, e evident că omul NU e șmecher, în sensul "bun" – românesc, așa cum ne place nouă. NU are simțul umorului. NU are replica acidă la el, ca mai toți politicienii de pe Dâmbovița. NU se ia în gură cu nimeni. NU jignește. NU înjură. NU promite mai nimic. Când vorbește, NU ne stârnește, NU ne revoltă, NU ne înflăcărează. NU e în stare de un sănătos și autohton "ba pe-a mă-tii!". Cum să devină președinte?!

Păi nouă NU ne place o Românie normală! Nouă ne plac efervescența, scandalul, circul, șmecheria, "descurcărismul", focurile de artificii, exprimările spumoase, ăia care "o zic"… Deci NU avem cum să votăm Klaus Iohannis!

***

P.S: Știți ce făcea Iohannis ieri, când toată țara se dădea de ceasul morții cu "autoexcluderile" din PSD? Se dădea cu bicicleta pe Kiseleff împreună cu câțiva susținători! Așa cum își stabilise în programul său rigid, de neamț inflexibil. În loc să se bată cu ghearele și cu dinții să zică și el câteva vorbe în breichingniusurile televizate! Păi cum să devină președinte?!"

Sursa: http://www.reportervirtual.ro/......amtul.html

NOname
| NOname explică:

"Gradul de eductie si/sau varsta alegatorilor pot sa fie una dintre cauze, alaturi de receptivitatea la manipulare. Daca se compara profilul alegatorului lui Ponta cu cel al lui Iohannis vei observa ca:
* 44% dintre votanţii lui Victor Ponta au 10 clase, 41% au liceul si numai 15% au studii universitare.
In cazul lui Iohannis, 23% au cel mut 10 clase, 24% au liceu/scoala postliceala si 29% au studii universitare.
*54% din votantii lui Ponta au peste 50 de ani.66% din alegatorii lui Iohannis sunt tineri cu vaste intre 18 si 49 de ani.

Vezi:
* Profilul alegatorului lui Ponta : http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/......-ponta.jpg
* Profilul alegatorului lui Iohannis : http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/......hannis.jpg /"

http://www.tpu.ro/......faptul-ca/

NOname
| NOname explică:

"Să nu ne pierdem în amănunte frivole...
Ponta (că despre el e vorba) va fi un dezastru pentru România.
Este un individ imatur şi neterminat, un şmecheraş de Olt.
Un fost procuror cu realizări zero la activ, care a copiat lucrarea de doctorat (un procuror care a furat!)
Habar nu are economie (vezi faza cu MTO-ul / ˝ne descurcăm noi...˝)
Zero la politică externă.
Din cauza furtului la doctorat este evitat de orice politician în funcţie din vest.
Îi irită pe toţi din UE cu ˝orientarea˝ lui înspre China şi Rusia...
Pentru România o asemenea orientare este un dezastru pe termen lung!"

http://www.tpu.ro/......-iohannis/

NOname
| NOname explică:

Klaus Iohannis: "Nu sunt omul înțelegerilor obscure, nici al baronilor, nici al penalilor care încalcă legea de dragul unui vot. Nu voi intra în acest joc, pentru că nu mă reprezintă și nu vă reprezintă!"

https://www.facebook.com/video.php?v=720426238044630

http://www.tpu.ro/......-cei-care/