| ionutmariann4449 a întrebat:

Salutare! Am o problema, nu destul de grava. Am pulsul in repaus undeva la 50-60, stand in pat, intins. Cand ma ridic pulsul creste semnificativ. Am facut urmatorul test: Mi-am cumparat un pulsometru, mi l-am pus si am inceput sa ma plimb prin casa, pulsul crestea semnificativ la 70-75-80. Intrebarea mea este: De ce in repaus este atat de scazut? Am 16 ani, nu fumez, nu beau, din contra, fac sport, mananc cat de cat sanatos. Posibile probleme la inima sunt 99% sigur ca nu am. Nu am alte simptome, gen: dureri, probleme cu respiratia, oboseala, etc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Chiar e pe bune întrebarea?
Adică chiar ne întrebi de ce inima funcționează la alert când trebuie să îți miste cu.rul de ici colo?

| ionutmariann4449 explică (pentru suntserios):

Nu, întrebarea este: de ce este pulsul scăzut în repaus

| GabiDumitrescu a răspuns:

50-60 e normal in repaus. O inima antrenata scade sub 50.

| Frank51 a răspuns:

La mine scade sub 50, mai ales dimineața după ce m-am trezit și sunt chilleanu happy

Bănui( 95% sigur) că ai o formă moderată de anxietate. Consultă un psiholog pentru început. sad

| Anonimul151 a răspuns:

Du-te odată la doctor și nu mai pune întrebări degeaba!

Pai știi de ce e atât de scăzut? Pentru că nu faci efort, nu te miști.

Asta e foarte normal!

In momentul când te miști 2- 5 min exemplu, îți creste automat pulsul.

Îți faci probleme degeaba.

Tot pui întrebări, oamenii răspund insa cred că tu nu mai zici nimic. Si continui sa pui întrebări fără sens.

| NisipLaMare a răspuns:

Esti indragostit.

| Ava1231 a răspuns:

E un puls ok pentru starea de repaus.
Daca nu te doare nimic, nu ai niciun alt simptom, nu vad de ce sa iti faci griji inutile