| alexpop1234 a întrebat:

Ce parere aveti despre revelatiile si sclipirile de geniu din biblie si din scrierile vechi religioase antice? Sunt fantezii sau realitatea existentei unor forte supranaturale, paranormale? Bineinteles ca nu veti sti sa raspundeti dar parearea dvs. daca ati citit aceste scrieri gen biblia, torah, talmud, coran, scrieri despre zei etc?

Răspuns Câştigător
| KillaNoFilla a răspuns:

In biblie si coran exista doar un D-zeu. Cele 2 sunt foarte asemanatoare(ingeri, rugaciuni, posturi, etc).Am putea spune ca crestinismul si islamul sunt surori.

Daca crezi in D-zeu crezi si in biblie(in mare parte).
Povestile au ceva semanta de adevar.
Eu zic ca unele sunt exagerate, altele sunt simbolice iar printre ele sunt corecte.

5 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Biblia este o carte profetica și tot ce se spune în ea este real, pentru ca istoria confirmă scrierile ei și de asemenea si arheologia. Dar ea contine și un limbaj figurativ și hiperbole.

| Cyrano a răspuns:

Biblia arata adevarul existentei umane. Stiinta confirma Biblia! Biblia relateaza lucruri pe care stiinta le-a descoperit tarziu!

| Marussia69 a răspuns (pentru Cyrano):

Conform Bibliei pamantul are mai putin de 7000 de ani, am fost facuti din pamant, serpii si tufele vorbesc, oamenii traiesc 800-900 de ani, Noe cu siguranta a mers pana in America si Antarctica sa adune pinguinii sau lenesii spre exemplu, de obicei cand oamenii sunt morti, raman morti, virginele nasc, 2 oameni pot sa populeze intreg pamantul, etc. Mai apar si genocide, violuri in grup, crime impotriva copiiilor, discriminari, rasisme, pruncucideri, etc. Daca cartea aia are ceva in legatura cu stiinta...

| StephenMK95 a răspuns (pentru Cyrano):

Are you kidding me? "Stiinta confirma biblia" pe asta de unde ai mai scos-o? Nu este deloc adevarat, stiinta contrazice biblia, nu o confirma. "Biblia arata adevarul existentei umane", cat de des ai chiulit de la biologie? Tu stii macar cum au aparut oamenii, iti spun eu, NU au fost facuti din lut, fii sigur de asta, chestia ca oamenii au fost facuti din lut este doar o prostie. "Biblia relateaza lucruri pe care stiinta le-a descoperit tarziu", ca de exemplu ca pamantul este plat? Tin sa spun ca stiinta a demonstrat ca pamantul nu este plat, iar probabil asta a aparut si in biblie, dupa ce deja stiinta descoperise asta, asa ca ciocu mic. Dupa cum vezi, tot comentarul tau a fost foarte ilogic si a fost pus degeaba, pentru ca am reusit sa contrazic exact tot ce ai spus, si am si adus argumente spre deosebire de tine. Chiar asa de spalat pe creier esti? Nu pot sa cred ca unii oameni inca mai cred in chestiile astea. Lumea se duce de rapa incet incet, in timp ce apar noi indoctrinati care cred ca vor ajunge pe un norisor, in timp ce restul oamenilor vor arde intr-un lac cu lava. Bravo societate, ati reusit sa manipulati o gramada mare de oameni si sa ii transformati in niste primate spalate pe creier. Eu nu cred in existenta tuturor acestor prostii, si ma bucur ca mi-am dat seama de asta inainte sa fie prea tarziu, si eu am fost crestin, si acum mi-e rusine sa recunosc asta daca cineva ma intreaba. Un sfat pentru tine : ar trebui mai intai sa te documentezi inainte sa deschizi gura, documenteaza-te despre lumea in care traiesti si nu mai crede tot ce scrie in "cartea sfanta", ca sunt numai prostii acolo, asta este doar un sfat ca macar sa deschizi ochii si sa realizezi ca traiesti in minciuna, si data viitoare cand vrei sa mai lasi un comentariu de genul, asigura-te ca ai conectat si creierul inainte sa scrii ceva. Iti urez o zi frumoasa in continuare, pace si bafta in viata. Scuze daca am avut greseli gramaticale, dar m-am grabit sa scriu. Bye bye!

| Coquina5 a răspuns:

Nu compara religia cu paranormalul.
ceea ce tine de paranormal se arata, ceea ce tine de religie nu.