|

De ce unii au parte de multe plăceri, iar alții nu?

10 Raportează Evaluează
10 răspunsuri:
| a răspuns:

Fiecare are viata lui dar aceasta viata este DOAR un test pentru ce va urma. Daca Dumnezeu stie in prestiinta lui care sunt partile rele ale unui individ atunci va incerca sa-l corecteze prin acordarea de anumite DARURI (citeste Biblia) in functie de inclinatile sale si pentru a vedea cum le foloseste, pozitiv sau negativ. De aceia unii au bogatie ca dar, altii talente de diferite tipuri, samd. Totul este cum te raportezi tu la ceea ce primesti.

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns:

Acum 17 ore | Mircea08 a răspuns:
Daca te referi la placerile trupului, atunci ce spui tu se numeste invidie, iar pe crestini nu-i intereseaza o astfel de problema

laughing laughing cum poti sa minti in halul asta omule

| a răspuns:

Danut dumnezeu a predestinat totul deci cu toti suntem marionetele lui atat

| a răspuns (pentru RAY):

Esti eretic, nu exista predestinatie fiecare are liberul arbitru, cum sa crezi in predestinatie esti pagan? exista numai voia lui Dumnezeu care doreste sau ingaduie si liberul nostru arbitru.

| a răspuns (pentru BleajeAndreiCezar):

Tu nu vezi ca te contrazici singur exista numai voia lui Dumnezeu care doreste sau ingaduie si liberul nostru arbitru.

din moment ce dumnezeu stie totul cum naiba nu a predestinat totul, insati iisus spune totul este prin voia tatatului meu facut

| a răspuns (pentru RAY):

Deci tu spui ca e voia lui Dumnezeu ca omul sa fie rau? vezi ca esti eretic daca tu spui de asta, este blasfemie, omul alege daca vrea bine sau rau, atunci ce rost are viata daca eu nu sunt responsabil de alegerile mele ma duc acum si omor 5 oameni si dupa spun, pai asa a predestinat Dumnezeu asa a vrut el, este blasfemie nu mai crede in erezii ca nu se iarta, este hula impotriva Duhului Sfant, omul este 100% responsabil pentru alegerile lui in viata.

| a răspuns (pentru BleajeAndreiCezar):

Asta ai inteles tu? asta a spus iisus

| a răspuns:

"Prin credinţă Moise, când s-a făcut mare, n-a vrut să fie numit fiul fiicei lui faraon,
ci a vrut mai bine să sufere împreună cu poporul lui Dumnezeu decât să se bucure de plăcerile de o clipă ale păcatului." (Evrei.11:24,25)

"Dar lucrurile care pentru mine erau câştiguri le-am socotit ca o pierdere, din pricina lui Hristos.
Ba încă şi acum privesc toate aceste lucruri ca o pierdere, faţă de preţul nespus de mare al cunoaşterii lui Hristos Isus, Domnul meu. Pentru El am pierdut toate şi le socotesc ca un gunoi, ca să câştig pe Hristos." (Filipeni.3:7,8)
În adevăr, toate bogățiile pământului și toate plăcerile vieții acesteia sunt doar un gunoi pe lângă veșnicia pe că Dumnezeu a oferit-o tuturor oamenilor.

"Da, bun este Dumnezeu cu Israel, cu cei cu inima curata.

2. Totusi, era sa mi se indoaie piciorul si era sa-mi alunece pasii!

3. Caci ma uitam cu jind la cei nesocotiti, cand vedeam fericirea celor rai.

4. Intr-adevar, nimic nu-i tulbura pana la moarte, si trupul le este incarcat de grasime.

5. N-au parte de suferintele omenesti si nu sunt loviti ca ceilalti oameni.

6. De aceea mandria le slujeste ca salba, si asuprirea este haina care-i inveleste.

7. Li se bulbuca ochii de grasime, si au mai mult decat le-ar dori inima.

8. Rad si vorbesc cu rautate de asuprire: vorbesc de sus,

9. isi inalta gura pana la ceruri, si limba le cutreiera pamantul.

10. De aceea alearga lumea la ei, inghite apa din plin

11. si zice: "Ce ar putea sa stie Dumnezeu si ce ar putea sa cunoasca Cel Preainalt?"

12. Asa sunt cei rai: totdeauna fericiti, si isi maresc bogatiile.

13. Degeaba, dar, mi-am curatat eu inima si mi-am spalat mainile in nevinovatie:

14. caci in fiecare zi sunt lovit si in toate diminetile sunt pedepsit.

15. Daca as zice: "Vreau sa vorbesc ca ei", iata ca n-as fi credincios neamului copiilor Tai.

16. M-am gandit la aceste lucruri ca sa le pricep, dar zadarnica mi-a fost truda,

...2004 - 2139 + Vezi răspunsul întreg

| a răspuns:

Daca te referi la placerile trupului, atunci ce spui tu se numeste invidie, iar pe crestini nu-i intereseaza o astfel de problema

| a răspuns:

Acum depinde cum percepi plăcerea.
Eu beau seara o bere în curtea casei de vacanţă, cu o oaie la proţap, sau o ceafă pe grătar, dar poate pentru tine plăcerea poate constă într-o discotecă.